1. Ana Sayfa
 2. Video

Cooler Master GM27-FQS ARGB Oyuncu Monitörü İncelemesi

Cooler Master GM27-FQS ARGB Oyuncu Monitörü İncelemesi
0

Cooler Master GM27-FQS ARGB Oyuncu Monitörü İncelemesi

Monitör pazarında yeni oyuncuya merhaba: Cooler Master ilk modelleriyle karşımızda! Cooler Master GM27-FQS model adıyla, monitör pazarının klasiği olan hafızada tutması zor isimlendirme geleneğini başarıyla sürdürüyor. İşin esprisi bir yana, hepimizin aklında aynı soru var: Cooler Master’ın sattığı monitör iyi mi? Tabii ki test ediyoruz! Ne kadar hızlı, ne kadar renkli, ne kadar ergonomik beraber bakalım.

 • 00:00 – Cooler Master oyuncu monitörü pazarında.
 • 01:10 – Stand oldukça sağlam, metal yoğun.
 • 01:40 – Çok ince, çerçevesiz tasarım.
 • 02:25 – Ergonomi, pivot modu.
 • 03:00 – ARGB ve MasterPlus+ yazılımı ile ayarlar.
 • 03:40 – Beklentinin ötesinde olan noktalar.
 • 04:00 – 2K olarak anılan 2560x1440p günümüz için ideal.
 • 04:50 – Renk ölçüm değerleri.
 • 05:30 – 144 Hz ve 165 Hz, HDMI ve DisplayPort.
 • 06:10 – Panelin renk değişimindeki tepki süresi 1 ms MPRT.
 • 06:44 – Panelin iç elektronik gecikmesi yani Input Lag testi.
 • 07:15 – Üçü bir arada, hatta daha fazlası da var.
 • 07:45 – Eksi yanlarına ve diğer detaylara bakalım.
 • 09:00 – HDR10 desteği ve FreeSync.
 • 10:00 – Fiyat TL ve USD olarak nasıl?
 • Benzer monitör fiyatlarına bakalım.
 • 11:30 – Aslında tek model gelmedi, 32 inç de var.
 • 11:55 – Sonuç değerlendirme.

Öncelikle kutu rengarenk, kutudan çıkartınca bir stand tabanı, bir stand ayağı ve bir de monitörü birbirine monte ediyoruz. Ayak çok ağır ve sağlam, bu, monitörün sallanmasını istemeyenler için güzel. CM stand tabanından ve ayağından kısmamış, hatta Apple tarzında soğuk ağır ve bol metal bir stand yapmış. Ancak elbette PC dünyasının ışın kılıcı, ağır topu diyebileceğimiz bir ek ile: RGB ışıklandırma! Hatta ARGB yani adreslenebilir bir ışıklandırma sunuyor. Tabanın ışıklandırmasını çalıştırmak için üzerinde ayrı bir USB portu var, buraya kablo takıyoruz.

Kablo toplayıcı kısım haricinde oldukça sade, minimalist ama güzel bir stand tasarımı var. Portlara erişim kolay, kutudan çıkan HDMI, DisplayPort kablolarıyla hemen bağlayıp kullanabiliyoruz. USB çoklayıcı Hub da var ama bizim kutudan bunun kablosu çıkmadı. Ek olarak adaptör ve güç kablosu var, hatta farklı ülke uçları aynı kutudan çıkıyor, ülke değiştirecekseniz bu uçları da kullanabilirsiniz.

Gelelim monitöre, incecik, çok güzel bir panel var karşımızda. Cidden Cooler Master GM27-FQS modeli beklentilerimizin ötesinde olmuş. Firma tamam soğutmada, güç kaynağında, kasada çok eski ve güçlü, hatta çevre bileşenlerde de başarılı oldu ama monitör işinde yeni olduğu için biraz şüpheyle hatta yapmamak gerek ama biraz da önyargı ile yaklaşmıştık. Hiç beklemediğimiz kadar iyi bir kasaya sahip. Standıyla masaüstünde çok üst seviye bir görünümde.

Peki incecik ama renkler nasıl diye ölçüm yaptığımızda da manzara değişmedi hatta daha da iyi bir hal aldı.

Gamut kapsamı %99.8 sRGB, %82.3 Adobe RGB, %94.4 DCI P3, Gamut hacmi %135.7 sRGB, %93.5 Adobe RGB, %96.1 DCI P3. Özetle bu panel en son nesil renk kapsamına ve muazzam bir renk hacmine sahip. Delta E sapması düşük, düz panel olduğu için çizim yapması kolay. Gamma ayarı 1.8’den 2.6’ya kadar ayarlanabiliyor ancak standart ne olmalı derseniz varsayılan tavsiyemiz 2.2 oluyor.

Üstelik 1 ms tepki süresi ve 165 Hz tazeleme hızı var. Çözünürlüğü de 2560x1440p olduğu için, 27 inç ekran hem keskin, hem parlak, hem de güçlü renklere sahip. İdeal bir IPS panel oyuncu monitörü diyebiliriz, üstelik incecik de bir kasası ve çerçevesiz bir tasarımı var.

Eksisi ne? Renk gamutuna ek olarak HDR10 özelliği de var ancak bu artık en temel HDR standardı olmuş durumunda. İdeal bir HDR deneyimi için çok daha yüksek parlaklık aralıkları ve standartları arıyoruz. Bu biraz teorik ya da taban bir HDR desteğinde kalıyor. Ancak SDR performansı o kadar iyi ki büyük çoğunluk henüz bu üst düzey HDR deneyimini aramıyor.

Peki OSD kontrolleri nasıl? Arka kısımdaki tuşları kullanması kolay, FreeSync ayarı ve diğer OSD ayarlarını kontrol edebilir, farklı kaynaklar arası geçiş yapabilirsiniz. Bir kez ayarlayıp çok fazla kurcalamalamak mümkün.

Peki eksileri neler? Stand ayağının içinden gizli kablo ve pinler ile monitörün kendisine bağlanan bir ARGB bağlantısı yerine doğrudan ayağa takılan micro USB uçlu bir kablo var. Bu daha basit ve bozulursa onarması kolay bir tarz ışıklandırma, ancak ürün fiyatına bakınca insan bu aydınlatma bağlantısını bile gizli tutmalarını bekliyor. CM’nin stand tabanı RGB ışıklandırmasının A yani adreslenebilir kısmı için uygulama ve PC bağlantısı gerekiyor. MasterPlus+ uygulaması çeşitli incelemelerimizde bazen düzgün kurulup çalışıyor, bazen sorun çıkartıyor. Biz de yıllardır CM’ye bu yazılım kısmını geliştirmeleri yönünde geri dönüş yapmayı sürdürüyoruz.

Peki fiyatı nasıl? 27 İnç 1440p 165 Hz bu monitör inceleme tarihinde 8500 TL civarına yani vergiler dahil 507 USD’ye satıştaydı. Bu çözünürlük ve tazeleme hızı kategorisinde en ucuz 3500 TL – 208 USD, en pahalı 10000 TL yani 595 USD fiyatlı monitörler var. Elbette panelleri, standları, renk gamları ve parlaklıkları birbirinden oldukça farklı ekranlardan bahsediyoruz. En hesaplı olan modellerin çoğu kavisli VA panel, orta fiyatlılar ve üst fiyatlılar düz IPS, en üst fiyatta ise Nano IPS görüyoruz. Cooler Master GM 27-FQS ARGB oyuncu monitörü düz IPS, gelişmiş ve yeni nesil bir panel, renk ve diğer teknik değerlerin yanında 8.8 ms ortalama Input Lag yani ölçülen giriş gecikmesi ve 1 ms vaat edilen piksel tepki süresi değeriyle en üst klasmanda bulunuyor. Panel renk değiştirme süreleri genellikle 1 ms dense de bu 1 ms değeri MPRT ölçümü olup GTG değerini yansıtmıyor. Yeni nesil hızlı tepki veren bir IPS türevi olarak Ultra Speed IPS isimlendirmeli bu panel de pek Ghosting olmadan rahatlıkla hızlı oyunlarda kullanılabiliyor.

Kendi kategorisinin zirve modellerinden birisi, alınır mı? Cevap kesinlikle evet. 10.000 TL’ye GM32FQ da dikkatimizi çekiyor ancak incelemediğimizi not düşelim. Bu kategoride arasında kaldığınız modeller olursa Technopat Sosyal’de konu açmayı unutmayın.

Peki Cooler Master bu alanda başarılı olacak mı? Ürün çok iyi, firmanın başarısını bundan sonra malını getirip pazara sunması, desteklemesi, fiyatlaması ve ardında durması sayesinde sağlayabilir. Marka zihnimizde diğer ürünleriyle ünlü olsa da monitör pazarında da talep görecek bir ürün sunmayı başarmış. Bu güzel monitörün ardından neler gelecek birlikte takip edip göreceğiz.

https://www.coolermaster.com/catalog/setup/monitors/gm27-fqs-argb/

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla