1. Ana Sayfa
  2. Haber

DAG Teleskobunda testler başlıyor!


+ - 0

DAG Teleskobunda testler başlıyor!

Avrupa’nın en büyüğü olacak Doğu Anadolu Gözlemevi yahut kısa ismiyle DAG Teleskobu için geri sayım başladı. Bir müddettir devasa boyutlardaki lenslerin yurt dışında üretiminin tamamlanması bekleniyordu. Çünkü Covid-19 pandemisi nedeniyle bu tip projelerin planlanan tarihleri en az bir iki yıl sarktı. Ancak önümüzdeki Ağustos ayı itibariyle test süreci başlıyor.

Doğu Anadolu Gözlemevi Teleskobu için geri sayım başladı!

İlk olarak Atatürk Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje sonucunda Erzurum’un Palandöken ilçesinde 3.170 metre rakımda 2012 yılında inşa edilmeye başlanan Doğu Anadolu Gözlemevi içerisine Avrupa’nın en büyük teleskobu yerleştirildi.

dag teleskobunda testler basliyor 0

Bu teleskobun lensleri özel olarak İtalya’da üretildi. 4 metrelik özel kaplamaya sahip aynası ise Rusya’dan getirtildi. Yani tüm dünyadan son teknoloji eserler bilim insanlarının isteği üzerine toplandı. Bu sayede de hem Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük kızılötesi teleskobu kurulmuş oldu.

Başlangıçta 2020 yılında faaliyete geçmesi planlanıyordu. Lakin belirttiğimiz üzere pandemi üzere meseleler tüm işleyişin sarkmasına neden oldu. Bu nedenle açılışı da birinci evvel 2021 yılına, sonra da 2022’ye ertelendi. Lakin bu bekleyiş nihayet sonlandı. Zira Ağustos ayında birinci testleri yapılacak.

Fakat bu gözlemevini erkenden ziyaret etmek isteyenler için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank hoş bir haber verdi. 22-23 Temmuz günlerinde Erzurum’un Palandöken ilçesinde, Doğu Anadolu Gözlemevi’nin bulunduğu pozisyonda bir gökyüzü müşahede aktifliği düzenlenecek.

4 metrelik lenslere sahip kızılötesi teleskoplar olmasa da gökyüzü ve uzay hayli net bir biçimde gözlemlenebilecek. Bu aktifliğin bir gibisi de 9-12 Haziran tarihleri ortasında Diyarbakır Zerzevan Kalesi’nde gerçekleştirilmişti.

Bizzat iştirak sağladığımız görüntüyü izlemek için aşağıdaki ilişkiyi tıklayabilirsiniz.

dag teleskobunda testler basliyor 1 r5mpgIVU

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla