1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Darboğaz nedir? Bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür?

Darboğaz nedir? Bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür?
+ - 0

Darboğaz nedir? Bilgisayarda darboğaz nasıl çözülür?

Bilgisayar sistemi toplayan birçok kişi darboğaz nedir sorusunu soruyor. Bu yazımızda sizlerle mümkün sorunları yaşamamanız için kimi bilgiler paylaşıyoruz. Şayet bir darboğaz meselesiyle karşı karşıyaysanız da nasıl çözülür sorusuna yeniden burada karşılık bulabilirsiniz.

Bilgisayarlarda darboğaz nedir ve nasıl çözülür?

İlk evvel darboğaz nedir sorusuna karşılık vererek başlayalım. Darboğaz, bir bilgisayar sistemi içerisinde yer alan elektronik kesimlerden en az birinin, öbür bileşenlerin vermeye çalıştığı performansının altında kalması nedeniyle onları ve münasebetiyle tüm bilgisayarı kısıtlıyor oluşudur.

darbogaz nedir bilgisayarda darbogaz nasil cozulur 0

En sık yapılan kusurlar üzerinden örnek verebiliriz. Diyelim ki oyun oynamayı seviyorsunuz ve bu yüzden bütçenizin büyük bir kısmı ekran kartına ayırdınız. Hatta tahminen de en güçlü kartlardan birini aldınız. Lakin geriye paranız ile giriş düzeyi bir işlemci aldınız.

Bu senaryoda ekran kartınız tüm oyunları en yüksek grafik ayarlarında açmayı destekliyor olsa bile işlemci performansınız kısıtlı kalacağı için ekran kartının performansını da kısıtlayacaktır. Bu natürel ki oyunu oynamanıza mahzur olmaz. Ancak fps düşüşleri başta olmak üzere birçok sıkıntıyla karşılaşmanıza yol açar.

Benzer bir biçimde en uygun işlemciyi ve ekran kartını aldığınızı ama 4 GB ya da 8 GB RAM kullandığınızı düşünelim. Bu durumda oyun içerisinden grafik ayarlarını yükseltmek istediğinizde RAM kullanımının arttığını ve sizin kullandığınız belleklerin kâfi olmadığını göreceksiniz.

darbogaz nedir bilgisayarda darbogaz nasil cozulur 1 dnHQHdPv

Bunun sonucunda ise oyun ayarları yükseltmenize müsaade vermeyebilir. Ama yükseltebilseniz bile kâfi oranda bellek kullanmadığınız için oyunu istediğiniz performansta oynayamayabilir, donma, kapanma ve bilgisayarın baştan başlatılması üzere problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Peki darboğaz nasıl çözülür? Darboğaz sıkıntısını çözmenin tek bir yolu var. Birinci adımda bilgisayarınızı kısıtlayan bileşeni tespit etmelisiniz. Bu ekran kartından işlemciye, belleklerden kullanmış olduğunuz HDD yahut SSD’ye kadar birçok kesim olabilir.

darbogaz nedir bilgisayarda darbogaz nasil cozulur 2 BgnsLZVf

Bellek yahut hafıza tarafında bir kısıtlama yaşıyorsanız ekleme yaparak sorunu çözebilirsiniz. Ancak başka bileşenler bu duruma neden oluyorsa daha güçlüsü ile değiştirmelisiniz. Ya da tam bilakis, giriş düzeyi bir sisteme yüksek performanslı bir ekran kartı taktıysanız, tüm sistemi yükseltmenin maliyeti yerine ekran kartınızı bir alt düzeye çekebilirsiniz.

Tabii genel olarak bileşenlerin sistemin genelinden güzel olması bir sorun teşkil etmez. Örneğin gereksinimimiz olmasa bile anakartımız destekliyorsa 64 GB RAM takabiliriz. Ama i3 işlemci ve GTX 1050 olan giriş düzeyi bir oyuncu kasasında ne cins süreç yaparsak yapalım bu bellekler yüzde 30’dan fazla performans vermeyecektir. Bu nedenle sistem toplarken bütçeyi tek bir bileşene ayırmamalıyız.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla