1. Ana Sayfa
  2. Haber

DDR5 RAM Fiyatları Önemli Halde Ucuzluyor

DDR5 RAM Fiyatları Önemli Halde Ucuzluyor
0

DDR5 bellek teknolojisi, çip kıtlığı ve pandeminin de etkileriyle beraber sancılı bir şekilde piyasaya çıkmıştı. RAM’lerde kullanılan PMIC yongalarının üretiminde ciddi sıkıntılar yaşandı. Sonrasında DDR5 kitlerin ucuzlamaya başladığını gördük, hatta yılın ikinci çeyreğinde düşüşlerin süreceğine dair raporlara bakmıştık. İyi haber şu ki beklentilerimiz gerçeğe dönüşüyor.

ComputerBase, DDR5-4800 belleğin artık GB başına 5 euro’dan daha düşük bir fiyatla sunulduğunu ve dört hafta içinde fiyatların %20 ucuzladığını bildiriyor. 2021’in sonunda ise GB başına fiyatların 15 euro civarında olduğu raporlanmıştı. Yapılan fiyat analizi 200’den fazla farklı DDR5 bellek kitini kapsıyor. Standart SO-DIMM (masaüstü) 32 GB DDR5-4800 kitler artık Avrupa pazarında 154 euro gibi fiyatlara bulunabiliyor.

Benzer fiyat düşüşleri, 16 GB modüllerin tipik olarak standart halini aldığı U-DIMM bellekler için de geçerli. Kingston’ın 4800 MHz modülü şimdi 42 euro gibi bir fiyata mal oluyor, bu da Şubat ayındaki fiyatın yarısından daha ucuz.

Aslında aynı zamanda DDR4 teknolojisine dayanan bellekler için de fiyat düşüşü bekleniyordu, ancak beklenen olmadı. Bunu DDR5 tarafında yaşanan stok kıtlığına ve yüksek fiyatlara bağlayabiliriz. Artık DDR5 üretimi arttı ve DDR4 ürünleri de düşüş eğilimine girmeye başlayacak.

Sonbaharda çıkacak olan AMD AM5 platformu ve Ryzen 7000 işlemciler yalnızca DDR5 bellekleri destekleyecek. Yine yılın ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan 13. Nesil Raptor Lake ailesi daha hızlı DDR5 bellek desteği sunacak.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla