İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

DNS nedir?

DNS nedir?
dns-nedir
+ - 0

DNS nedir ?

Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), insan tarafından okunabilen etki alanı adları ile bağlı cihazların birbirleriyle konuşmak için kullandıkları temel İnternet Protokolü (IP) adresleri arasında çeviri yapan modern ağ iletişiminin temel bir bileşenidir.

DNS, World Wide Web‘den önce gelir ve İnternet üzerinden neredeyse tüm iletişimlerin yanı sıra 1980’lerin başında geliştirildiğinde hayal bile edilemeyen kullanım kolaylığı sağlamıştır. Ancak, bu uzun ömürlü ağ protokolünde güvenlik özelliklerinin olmaması, çok sayıda güvenlik açığına ve saldırıya yol açmıştır.

İnternete bağlı her cihazın, diğer makinelerin cihazlarını bulmak için kullandığı benzersiz bir IP adresi vardır. DNS sunucuları, insanların 192.168.1.1 (IPv4’te) gibi IP adreslerini veya 2400:cb00:2048:1::c629:d7a2 (IPv6’da) gibi daha karmaşık yeni alfanümerik IP adreslerini ezberleme ihtiyacını ortadan kaldırır.

dns nedir ve nasıl çalışır?

DNS Nasıl Çalışır?

dns nedir ve nasıl çalışır?

DNS, internetin o kadar ayrılmaz bir parçasıdır ki, nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

DNS’yi bir telefon rehberi gibi düşünün, ancak insanların adlarını sokak adresleriyle eşleştirmek yerine, telefon rehberi bilgisayar adlarını IP adreslerine eşleştirir. Her eşlemeye “DNS kaydı” denir. Bağlı cihazlardaki DNS istemcileri, bu kayıtları almak için DNS sunucularına ulaşır. Farklı amaçlar için farklı kayıt türleri kullanılır. Web tarayıcıları “A” tipi bir kayda güvenirken, “MX” kaydı yönü bir posta sunucusuna işaret eder. Bu şekilde, bir web sitesini bir servis sağlayıcı ile e-posta servisini barındırmak mümkündür.

Bilgisayarınız bir DNS araması yapmak istediğinde, yerel yönlendiricinizdeki DNS sunucusuna sorabilir. Yerel yönlendirici, genellikle bir İnternet Servis Sağlayıcı tarafından sağlanan başka bir DNS sunucusuna “yukarı akış” sorgusu yapacaktır. Bir alan için sorgular, alan adının yetkisine veya “yetkili ad sunucusuna” ulaşana kadar “yukarı akışa” gidebilir. Pratikte, her sorgu için tüm süreci gözden geçirme ihtiyacını ortadan kaldırmak için sonuçlar genellikle daha düşük seviyelerde “önbelleğe alınır”.

DNS’nin arkasındaki temel kavramlar nispeten basittir, ancak yıllar geçtikçe işlerin teknik yönü giderek daha karmaşık hale geliyor. Bu konu İnternet konusu gibi içeriğine girdikçe daha fazla öğrenilmesi ve araştırılması gereken konu barındırdığı için derinlemesine araştırılması farklı kaynaklardan devam edilebilir.

internet nedir
Önerilen Yazı
İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla