1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Domain (Alan Adı) nedir?

Domain (Alan Adı) nedir?
domain-nedir-1
+ - 0

Domain(Alan adı), şüphesiz, herhangi bir web sitesinin en önemli unsurlarından biridir. World Wide Web’in görünüşte küçük olan bu kısmı, aslında en sevdiğiniz çevrimiçi mağazaları ve blogları ziyaret edebilmenizin nedenidir.

Domain (Alan adı ) nedir?

Alan adı, insanların bir siteye ulaşmak için tarayıcıya yazdıkları adrestir. Parmak izi gibi, her alan adı belirli bir web sitesine özeldir ve diğer web sayfalarıyla paylaşılamaz veya çoğaltılamaz. Bu sayfanın en üstüne bakarsanız, bu web sitesinin alan adının webolog.net olduğunu göreceksiniz.

Domainler bir web sitesinin çevrimiçi konumlandırıcısını temsil eden İnternet Protokolüne (IP) erişmenin insan dostu bir yolu olarak oluşturulmuştur. IP adresi, her bilgisayara atanan, 0 ile 255 arasında, noktalarla ayrılmış dört ondalık sayıdan oluşan bir sayı dizisidir. Bu görünüşte rastgele sayı dizileri bilgisayarlar için harika olsa da, insanların hatırlayabilecekleri kelimeleri kullanmaları çok daha kolaydır. Ve telefonunuza bir numara kaydetmeye benzer şekilde, alan adları 172.217.3.196’yı google.com olarak kaydetmemize izin verir.

Tüm alan adı kayıtları, alan adı kayıt şirketleri için İnternet Tahsisli Adlar ve Numaralar Kurumu tarafından denetlenir. ICANN IP adreslerini tahsis eden ve atayan, akreditasyon sistemlerini çalıştıran ve tüm alan adları ve IP’lerinin merkezi bir veritabanını tutan kurumdur.

Alan adları genellikle URL veya link olarak akılda tutulur fakat bundan çok daha fazlası mevcut. Bir alan adının temel biçimi iki öğeden oluşur: ad ve uzantı. Bizim durumumuzda “webolog” isim ve “.net” uzantıdır. Ancak, tarayıcınızın adres çubuğuna bir göz atarsanız, bu sayfanın web adresini oluşturmak için bir araya gelen çok daha fazla parçası olduğunu fark edeceksiniz. URL’nin her bir bölümünün işlevini görmek için aşağıdaki resme bakın.

domain-nedir

Domain nasıl çalışır?

İnternet, küresel bir denizaltı kablo şebekesi aracılığıyla birbirine bağlanan dünya çapında devasa bir bilgisayar ağıdır. Bu bilgisayarların her biri, kişisel aygıtlar veya sunucular olarak çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın, web verilerini göndermek, bulmak ve almak için birbirleriyle iletişim kurmalarına izin veren bir IP adresi ile tanımlanır.

Bir önceki bölümde gördüğümüz gibi, alan adları, belirli web sitelerine bağlı IP adreslerinin kullanıcı dostu sürümleridir. Ancak bilgisayarların doğru web sayfalarını bulabilmesi için rastgele görünen kelime dizilerinin tekrar sayılara dönüştürülmesi gerekir. Alan adı sisteminin devreye girdiği yer burasıdır.

Basitçe DNS olarak da bilinen alan adı sistemi, bir tarayıcıya girilen herhangi bir alan adını bilgisayar tarafından okunabilen bir IP’ye çevirir. Sistem ICANN tarafından denetlenir ve genellikle, numaralarını bulmak için herhangi birinin adını aradığınız eski tarz telefon rehberleriyle karşılaştırılır. Bu referansı anlamak için çok gençseniz, hiç etkileşimde bulunmadığınız numaraları içeren bir akıllı telefon kişi listesi olarak düşünün.

Bir web tarayıcısına bir alan adı girdiğinizde, o belirli alana bağlı ad sunucularını arayan ve isteğinizi onlara ileten DNS sunucularına bir istek gönderilir. Bu name server, web barındırma sağlayıcısı tarafından yönetilir ve ilgili IP’yi bulduktan sonra, isteği web sitesi dosyalarının saklandığı web sunucusuna gönderir. Web sunucusu, kendisiyle ilişkili tüm dosyaları bulmak ve tüm verileri tarayıcıya geri göndermek için IP’yi kullanır. Bunların hepsi 3 saniyenin altında gerçekleşir.

Domain uzantıları nelerdir?

Alan adları birçok farklı uzantıda mevcuttur. En popüler olanı .com’dur . .org, .net, .tv, .info, .io ve daha pek çok seçenek vardır. Bu seçenekler içerisinde .com ve .net tercih etmeniz önerilir. Eğer bir organizasyon sahibiyseniz .org önerilir.

  • .com : Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de ” commercial” anlamına gelmektedir.
  • .net : İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmıştır.
  • .org : Organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır. 
  • .biz : Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen “business”  kelimesinden kısaltılmıştır. 
  • .info : Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .pro : Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional” kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .name : Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede “nickler” kelimesinden üretilmiştir.
  • .edu : Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. “education” kelimesinin kısaltılmışıdır.
  • .gov : Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. “government” kelimesinin kısaltılmışıdır.

Bu yazımızda domaini yüzeysel olarak inceledik. Her konu kendi içerisinde farklı dallara ayrıldığından isteğinize göre makale içerisinde geçen ve anlamını bilmediğiniz kelimeleri arayarak bilgi edinebilirsiniz.

web hosting nedir
Önerilen Yazı
Hosting (Web Barındırma) Nedir?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla