1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Download Hızı Kadar Upload Hızı da Önemli mi?

Download Hızı Kadar Upload Hızı da Önemli mi?
0

Download Hızı Kadar Upload Hızı da Önemli mi?

Download yani indirme hızı kadar upload yani yükleme hızı da önemli mi? Önemliyse ne kadar önemli? Bugün bu soruların cevabını veriyoruz.

Günümüzde internet hizmetleri artık hayatımızın olmazsa olmazı. Pandemi süreciyle birlikte evden çalışanlar, online eğitim görenler ve eğlenmek için internet kullananlar oldukça arttı. Bu da internet hizmetlerinin yeterliliğini sorgulamamıza yol açtı. İnternet üzerinde yaptığımız her işlem için indirme ve yükleme hızları aktif rol oynar. Örneğin bir oyun indirirken veya Netflix üzerinden dizi izlerken, indirme (download) hızınız önemlidir.

Ancak durum bir görüntülü görüşme, canlı yayın yapma veya cloud servislerine dosya yedeklemesi yapmak ise, burada yükleme yani upload hızı önem kazanıyor.

Upload hızının önemine ve ihtiyacınız olan hıza değinmeden önce, temel bilgileri gözden geçirelim. Buna da internet hızımızı ölçerken kullandığımız Mbps ve Gbps terimlerine göz atarak başlayalım.

İnternet hizmetleri, sunulan hız ve altyapıya göre sınıflara ayrılır. Örneğin xDSL tabanlı ADSL ve VDSL hizmetlerinde ulaşabileceğiniz hız teorik olarak 100 Mbps düzeyindeyken, fiber optik kablolarla evimize ulaşan fiber internet altyapılarında bu hız Gbps seviyelerine çıkıyor. Birçok kullanıcı, Speedtest gibi test sitelerinde çıkan veya internet servis sağlayıcıların paketlerinde gösterilen Mbps veya Gbps cinsinden değeri, saniyede indirebilecekleri veya yükleyebilecekleri MB cinsinden veri olarak yorumluyor. Ancak durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ele alalım. Örneğin Speedtest üzerinden bir test yaptık ve 100 Mbps download ve 10 Mbps upload hızına ulaştık. 100 Mbps download hızıyla, saniyede anlık 12.5 MB veri indirebiliriz. 10 Mbps upload hızı ise, bize saniyede 1.25 MB veriyi karşı sunucuya yükleyebileceğimizi gösterir. Yani indirme hızında dikkate almamız gereken değer MB/s veya MBps olacak. B harfinin büyük veya küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu değere ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps değerini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte verinin 8 bit ile oluşmasıdır.

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 0 YJ81M54I

Mbps şeklinde yazılan değer ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) anlamına geliyor. Yani bu değer bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) anlamına geliyor. MBps şeklinde kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında yarar var. Biraz önce bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit veri indirme hızımız. 1 Gigabit, 1024 Mbps’e eşittir. Bu hizmeti TurkNet, GigaFiber adlı hizmetiyle sunuyor. Şirket, kendi altyapısında sunduğu bu hizmetle kullanıcılara 139.90 TL’ye 1 Gbps hızın keyfini sunuyor.

Yüksek upload hızı, birçok noktada ihtiyacımız olan bir şey. Örneğin düşük bir upload hızı ile, evden birçok kişinin internete bağlı olması durumunda yaşanan yoğunluk, online oyunlar ve online servisler üzerinden çalışan uygulamalarda problem yaşamanıza yol açabilir. Ancak yüksek bir upload hızı herkese yeteceğinden, bu problemi yaşamazsınız.

Buna bir örnek daha vermek gerekirse, dışarıda geçirilen bir günde onlarca fotoğraf ve video çekersiniz. Bu fotoğraf ve videolar, akşam eve döndüğünüzde akıllı telefonunuzun kullandığı online yedekleme servislerine otomatik olarak yedeklenir. Evdeki diğer internet kullanıcılarının akıllı telefonları da aynı eğilimi gösterir. Bu anda yapacağınız bir upload işlemi, bu sebeple sekteye uğrar.

Ayrıca günümüzde birçok kişi hobi olarak veya yeni nesil bir iş kolu olarak dijital yayıncılığı tercih ediyor. Bu yayınlar günümüzde ağırlıklı olarak Twitch, TikTok ve YouTube gibi platformlarda yapılıyor. Yapılan canlı yayınlar, upload işlemini kullandığından, yüksek bir upload hızına sahip olmak oldukça önemli. Bir yandan online oyun oynarken bir yandan canlı yayın yapmak, yüksek upload hızı gerektiren bir işlem. Örneğin Twitch, kullanıcılarının 8000 bitrate değerinde yayın yapmasına olanak tanıyor. Bu da yaklaşık 8 Mbps upload hızına denk diyebiliriz. Yani sorunsuz bir deneyim için 8 Mbps upload hızının üstünde bir upload hızına ihtiyacınız var.

Mevcut internet servis sağlayıcınızda kullandığınız internet hizmetinizin detaylarına baktığınızda genellikle upload hızının belirtilmediğini görürsünüz. Paketlerde upload hızı verilse de, adresinizdeki yoğunluk, çevresel etkenler ve kullandığınız modeme kadar birçok etken var. Bu etkenler, paketlerde belirtilen hızı yakalayamamanıza yol açabilir. Bu sebeple, mevcut internet hizmetinizin upload hızını ölçmeniz en doğru hareket olacaktır.

OOKLA bünyesinde bir şirket olan Speedtest, Speedtest.net web sitesi üzerinden internet bağlantınızın hızını ölçmeye yarayan bir araç sunuyor. Bu araçla internet bağlantınızın gecikme değerini, indirme hızını ve yükleme hızını görebiliyorsunuz.

Dünyanın dört bir yanında sunucusu bulunan Speedtest, ister Türkiye’de olun ister dünyanın farklı bir yerinde olun, size en yakın sunucuyu tespit ederek en doğru sonucu vermeyi amaçlıyor.

Speedtest.net ile internet hızı nasıl ölçülür?

Speedtest ile hız ölçümü yapmak için öncelikte Speedtest.net web sitesine girmeniz gerekiyor. Bu aşamada en doğru sonuç için kablo ile modeme bağlı olan bir cihazı tercih etmeniz daha doğru bir sonuç çıkaracaktır.

Ayrıca test esnasında internet kullanımı yapmanız sonuca doğrudan etki yapacağı için, test sürecinde diğer cihazlardan interneti kapatmanız veya kullanmamanız en doğru hareket olacaktır.

Speedtest.net web sitesine girdiğimizde, karşımızda bu şekilde bir ekranla karşılaşıyoruz;

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 1
Speedtest.net internet hızı ölçme ekranı

Test öncesinde karşılaştığımız bu ekranda, kullandığımız internet servis sağlayıcı, test yapılan sunucu gibi bazı detaylar var. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Görsel üzerinde rakamla belirttiğimiz kısımlar;

  1. Test yapılan internet hizmetinin servis sağlayıcısı,
  2. Mevcut internet IP adresi,
  3. Test yapılan sunucu,
  4. Test yapılan bölge,

anlamına gelmektedir. Test yapılan bölge kısmında internet kullanımı yaptığınız bölgeden farklı bir konum çıkıyorsa, size en yakın veya doğrudan bulunduğunuz bölgeyi seçmeniz, test sonucuna etki yapacaktır. Bu işlem için “Change Server” butonuna tıklamanız yeterli.

Şimdi detayları öğrendiğimize göre, test aşamasına geçelim. Aynı görselde görebileceğiniz büyük GO butonu, testi başlatacağımız butondur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi test esnasında internet kullanımı yapmamanız, sonuca doğrudan etki edecek.

GO butonuna bastıktan sonra, yaklaşık 30-40 saniye veya 1 dakika sürebilecek bir test süreci bulunuyor.

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 2 HLkNgPea

Test tamamlandıktan sonra karşımıza nihayet sonuçlar çıktı. Speedtest ile yapılan testlerde 3 temel nokta test ediliyor. Ping (gecikme değeri), indirme ve yükleme hızları.

Bizim yaptığımız testlerde ping yani gecikme değerimiz 4ms çıktı. Bu gecikme değerinin test yapılan sunucu ile bizim internetimiz arasındaki gecikme olduğunu belirtelim. Devam ettiğimizde ise 96.99 Mbps download (indirme) ve 10.47 Mbps upload (yükleme) değerine erişmişiz. Baktığımızda 100 Mbps download ve 10 Mbps upload sunulan bir paketten fazlasıyla yararlandığımızı görüyoruz. Siz de kendi internetinizi test ederek, mevcut upload hızınızı test edebilirsiniz.

Yüksek bir upload hızı için, bölgenizdeki VDSL hizmetinin başarılı olması gerekir ya da doğrudan fiber internet kullanmanız gerekir. İnternet hızları için altyapılar doğrudan etken noktalardır.

Altyapı ve internet hızına etkisi

Bir ülkenin ulaşım altyapısı karayolları, demiryolları, havalimanları ve deniz limanlarından oluşur. İnternet altyapıları da benzer şekilde birçok limana sahiptir. Basitçe tanımlayacak olursak; internet altyapıları, birçok bilgisayar ve sunucudan oluşan çok büyük ağlardan oluşur.

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, 1960’larda internetin icadı için gerekli olan verilerin yaratılmasında önemli bir rol oynadı. Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bilgisayar sistemlerinin iletişim kurmak için kullandığı paket anahtarlama teknolojisine yönelik erken araştırmaları finanse etti. Bu yaklaşım, telefon sistemlerinin veri aktarma biçiminden farklıydı. Paket anahtarlama teknolojisi, internetin öncüsü olan ARPANET’in geliştirilmesine yol açtı.

Günümüzde ise internet, geçmişte geliştirilen bu teknolojiler sayesinde kilometrelerce telefon hattı ve fiber optik kablolar ile evlerimize kadar ulaşıyor. Bu kablolar, milyonlarca bireysel kullanıcıyı ve işletmeyi sunucular aracılığıyla birbirine bağlayarak, kullanılan kablolama türlerine bağlı olarak değişen hızlarda veri iletir.

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 3 nBTZL3hc

İnternet altyapısı da, internetin belli bölgelere ya da adreslere ulaşması için kullanılan sistemdir. Bu sistemin bölgelere ya da adreslere ulaşması için bakır ya da fiber optik kablolar kullanılır. Bakır altyapı genellikle xDSL (ADSL ve VDSL) olarak adlandırılır ve belli iletkenler (genellikle bakır) ile konuma ulaşır. Fiber optik altyapıda ise cam kablolar kullanılır.

Bu yüzden bulunduğunuz bölgenin altyapı teknolojisi internet hızınızı belirleyen en önemli etkendir.

Adresinizde ADSL, VDSL veya fiber altyapılardan biri olabilir. Altyapınızın desteklediği teknoloji hangisi ise kullanacağınız internetin hızı buna göre değişir.

ADSL ve VDSL

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), bir çeşit DSL bağlantısıdır. Bu teknolojide internet bağlantısı standart bakır telefon kabloları tarafından sağlanır. Veri, ses trafiğinin kullanmadığı frekanslar üzerinden gönderilir. Bu teknolojinin avantajı mevcut telefon altyapısının kullanılması ve yeni altyapı yatırımı yapılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. ADSL’de teorik olarak 24 Mbps’e kadar download hızı verilebilir ancak upload hızı çok daha limitlidir. Alınabilecek maksimum hız internet altyapısına ve ev içi tesisatın kalitesine, santrale olan uzaklığa ve hat gürültü oranına göre değişkenlik gösterir. ADSL2+ teknolojisi ise daha yeni bir DSL teknolojisidir ve santrale iki kilometre mesafede olan bölgelerde daha yüksek hızlar alınmasına olanak sağlar.

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line) ise ADSL’den çok daha yüksek hızlara (5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload) olanak verir. Sinyalin güçlü olarak aktarılabildiği noktalarda 100 Mbps’e kadar hıza ulaşılabilir. VDSL teknolojisi bakır telefon hatlarını çok daha verimli şekilde kullanır; ancak bu verim çok daha kısa mesafelerde mümkündür. Kısa mesafeler daha az bozulma ve daha çok güvenilir bağlantı demektir. Yani eviniz santral noktasına ne kadar yakınsa, o kadar kaliteli hizmet alırsınız. Ayrıca, internet altyapısının ve iç tesisatın kalitesi de VDSL verimliliğini oldukça etkiler. Evinizde kullandığınız eski ve uyumsuz bakır kablolar, yavaş internet problemlerinizin sebebi olabilir.

Fiber internet altyapısı

İnternet teknolojisi uzun bir süre bakır kablolara mahkum kalsa da kurtarıcı olan bir teknoloji de var: fiber optik kablo. Temel olarak camdan oluşan bu kablo, ışık sinyalleriyle veri ileterek, tabiri caizse “ışık hızında internet” söylemini gerçek kılıyor.

Fiber altyapı, fiber optik kablolarla sağlanan bir teknolojidir. Cam kablolar ile interneti ulaştırır. Bakır altyapıya göre yeni bir teknoloji olduğu için altyapı olmayan eve veya iş yerlerine gelen yeni teknolojiler fiber optik kablolarla sağlanır.

Fiber internet teknolojisi, ADSL ve VDSL teknolojilerine göre teoride daha yüksek hız sunar. Bunun sebebi mesafeye bağlı hız kaybı yaşanmamasıdır. Ancak bu teknolojide de yoğun kullanım saatlerinde alınabilecek maksimum hızlar düşebilmektedir. Aslında 75 Mbps VDSL hizmeti, operatörlerin sunduğu 20 Mbps fiber hizmetinden dosya indirme olarak daha hızlıdır. Ancak fiber internet altyapıları daha düşük gecikme ve daha sağlıklı bağlantı sayesinde daha çok tercih ediliyor.

2010’lu yıllarda ülkemizde yaygınlaşma hızını artıdan fiber altyapılar, bu dönemlerde oldukça yüksek fiyatla sunuluyordu. Ancak günümüzde gelişen altyapı teknolojileri sayesinde operatörler daha uygun fiyatla hizmet sunabiliyor. Bunlara en güzel örnek ise TurkNet. Türkiye’nin en hızlı büyüyen internet servis sağlayıcılarından TurkNet, kendi fiber altyapısıyla ulaştırdığı TurkNet GigaFiber hizmeti ile 1.000 Mbps’ye kadar simetrik internet hızı sunuyor. Üstelik bu hizmet ayda sadece 139.90 TL’ye sunuluyor.

Ülkemizde 100 Mbps hızların “en yüksek hız” kategorisinde değerlendirilmesine rağmen TurkNet ile 1.000 Mbps’ye kadar internetle tanışmış olduk. Ayrıca fiber optik kablolardan oluşan altyapıların teorik olarak çok daha yüksek hızlara çıkabileceğini belirtelim. Önümüzdeki yıllarda evlerimizde 10.000 Mbps internet kullanmaya başlayabiliriz.

TurkNet’in GigaFiber hizmeti, simetrik olarak 1.000 Mbps’e kadar download ve upload hızı sunabiliyor. 1.000 Mbps düzeyindeki bir upload hızı ile, evinizde onlarca kişinin aynı anda upload kullanımı yapabilmesine olanak tanır. Bu durumda bile halen limitler zorlanamaz, diğer kullanıcılar ve işlemler için oldukça fazla bant genişliği hazır beklemiş olur.

Hangi operatör ne kadar hız sunuyor?

Birçok operatörün fiber hizmeti, daha önce yüksek hızlar sunmasına rağmen günümüzde birçok ev ve apartmanda 100 Mbps ile sınırlı kalıyor. Şansınız yüksekse 200 Mbps hızı destekleyen (eğer binada 200 Mbps dağılım destekleyen sonlandırma cihazı varsa) paketleri alabiliyorsunuz. Bu hız upload kısmına gelince de genellikle 10 Mbps’i geçmiyor.

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 4 R2miq5Sy

Bu şirketler arasında TurkNet ise GigaFiber olarak adlandırdığı fiber altyapı ile işletmeler dışında evlere de 1.000 Mbps’ye kadar hız sunuyor. Ayrıca özel yapılandırılmış altyapısı sayesinde bu hız upload yani yükleme hızlarına da yansıyor. 1.000 Mbps hızı destekleyen modem de paketin içinde kullanıcılara ücretsiz olarak veriliyor. Üstelik GigaFiber dahil tüm altyapılarda TurkNet internet hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor.

TurkNet, 1.000 Mbps’ye kadar hıza çıkan paketlerinin dışında Özgür İletişim Fiber 100 paketiyle de öne çıkıyor. Yerleşik operatörün fiber altyapısında bulunan müşterilere 100 Mbps’e kadar download sunulan hizmetle birlikte fiber altyapıda hizmet alarak; sınırsız, taahhütsüz, yüksek performanslı internetinizin tadını çıkartabilirsiniz Şimdi gelelim altyapımızı test etmeye.

TurkNet altyapı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği maksimum hızı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki yöntemle altyapı sorgulama işlemleri şu şekilde;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Ancak günümüzde çoğu müşteri artık sabit telefon hattı kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama işlemi ise şu şekilde;

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 5 6iqnLK6A

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra il, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama işlemi bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 6 w6ypCI6d

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar destek sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. Bu hız, sabit altyapıda tüm servis sağlayıcılardan alabileceğiniz maksimum hızı gösteriyor. İster DSL ister Fiber altyapıda olun, TurkNet internet hizmetini tek fiyatla 139,90 TL’ye sunuyor. Ayrıca sunulan hızı evinizde kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de önemli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İletişim 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan tahmini hıza ve altyapı türüne göre değişiklik gösterecek. Hemen aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıca 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıca bize sunulan VDSL tarifesinde, başka internet servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz. Bu bedel GigaFiber hizmetine geçiş yapan kullanıcılar için ise 1.000 TL.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu işlem için de yine altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapınızın desteklediği hız, evinizde alabileceğiniz maksimum internet hizmeti hızını gösterir. Ancak altyapınızın gelişmesi veya fiber altyapılara geçişinizin sağlanması durumunda 1.000 Mbps’e kadar çıkabilirsiniz.

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

  • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi memnun olduğunuz sürece kullanın. Kota derdi olmadan da Steam’den dilediğiniz gibi oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
  • Yüksek upload hızları: 1.000 Mbps hız seçenekleriyle Zoom ve EBA gibi platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube gibi platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
  • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya hızında ve kalitesinde GigaFiber’i tamamen kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek hızlı ve müşteri odaklı hizmet, sürekli iyileştirilmeye devam ediliyor.
  • 7/24 müşteri desteği: Dilediğiniz zaman TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Destek talepleriniz hızlı çözülüyor.
  • Hızlı müdahale ve çözüm: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman ekibi rekor sürelerde yapabiliyor.

Kullandığınız internet servis sağlayıcı taahhütü zorunlu kılıyorsa, hizmetten memnun kalmayıp cayma hakkınızı kullanmanız durumunda cayma bedeli cezası ödersiniz. Bu bedel, operatörden operatöre değişmekle birlikte, genellikle kurulum bedeli, cihaz bedeli ve geriye kalan ayların ücretleri gibi çeşitli matrahlardan oluşmaktadır.

Ancak taahhütsüz bir internet ile bu sorunların hiçbirini yaşamazsınız. Örneğin TurkNet, 139.90 TL’ye sunduğu ADSL, VDSL, fiber ve GigaFiber internet hizmeti için hiçbir taahhüt zorunluluğunda bulunmuyor. Yani sözleşmenizden caymanız durumunda, herhangi bir cayma bedeli ödemezsiniz.

Bununla birlikte TurkNet, diğer operatörlerden geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar cayma bedelinizi karşılıyor. Bu değer GigaFiber başvurularınız için ise 1.000 TL.

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1.000 TL’ye kadar, diğer altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği işlemleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. İlk olarak abonelik işlemleriniz sıfır bir aboneliğe göre çok daha kısa sürüyor. Zaten halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan kurulum hizmeti ücretini ödemezsiniz. Yeni bir kurulum yapılmayacağı için böyle bir hizmete ihtiyacınız olmaz.

İlk aşamada da bahsettiğimiz gibi başvuru işlemlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon hattı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online başvuru süreci ise şu şekilde;

1- İletişim Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online başvuru formunun ilk adımında iletişim bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıca kişisel veri aydınlatma formunu ve verilerinizin işlenmesini onayladığınız adım da bu aşamada.

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 7 9rj13T6Z

2- Adres Bilgileriniz

Online başvuru formunun ikinci aşamasında varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 8 zQviKfSM
İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki aşamada, altyapınızın desteklediği maksimum hızdaki tarifeyi görebilirsiniz.

Üçüncü aşama penceresinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Hız Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği maksimum hızı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber hızları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans ürünü modemi avantajlı ödeme yöntemleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve güvenli internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online başvuru sürecinin dördüncü ve son aşaması kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu aşamada kimlik belgenizin bilgileri ve fatura için ödeme yöntemi bilgileriniz isteniyor. Ancak tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu ücretlendirme kartınızdan alınıyor ve o aşamada başka bir ödeme alınmıyor.

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir parçası olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir başvuru sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu işlem için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” adlı butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir mesaj göreceksiniz. Test adresimizde henüz GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Hemen altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” mesajı ile karşılaşıyoruz.

download hizi kadar upload hizi da onemli mi 9 rw4ky16n

Bu mesajın hemen altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için iletişim bilgilerinizi doldurmalısınız. Ardından ise Kişisel Veri Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken işlemler bu kadar. Şimdi tek yapmanız gereken, başvuru sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak başvurunuzu gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere göre durumu değerlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir. İşte tüm işlem bu kadar basit.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla