1. Ana Sayfa
  2. Haber

Dünyanın en büyük hepçil canlısı bulundu!

Dünyanın en büyük hepçil canlısı bulundu!
0

Dünyanın en büyük hepçil canlısı bulundu!

İsimlerine karşın, balina köpekbalıkları bir balina değildir. Bu canlılar denizin derinliklerinin hakimi olarak nitelendirilen bir balık cinsidir. Balina köpek balıkları ekseriyetle bir çeşit küçük kabuklu olan kril ile beslenirler. Lakin bilim adamları bu balıkların beslenme alışkanlıklarının daha evvel bilinmeyen bir boyutunu keşfettiler: bitkiler.

Balina köpekbalıklarının hepçil oldukları ortaya çıktı

Bu durum balina köpekbalıklarını dünyanın en büyük hepçil (omnivor) canlısı yapıyor. Omnivorlar, hem et hem de bitkiler ile beslenebilen hayvanlardır. Yaklaşık 18 metre uzunluğa erişebilen balina köpekbalıkları da bu boyutları ile gezegenin en büyük omnivoru oluyor.

Bir araştırma takımı, geçen hafta Ecology mecmuasında balina köpekbalıklarının beslenme alışkanlıkları ile ilgili bulgularını yayınladı. Balık biyoloğu ve baş müellif Mark Meekan, Pazartesi günü Avustralya Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Bu durum balina köpekbalıklarının ne yediği hakkında bildiğimizi sandığımız her şeyi yine düşünmemize neden oluyor.

dunyanin en buyuk hepcil canlisi bulundu 0

Alglerin balina köpekbalığı diyetinin değerli bir kesimi olduğunu ve yalnızca kazara yedikleri bir şey olmadığı anlaşıldı. Bunun anlaşıklması için ise uzun vadeli bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Araştırmacılar, deniz yosunu ve plankton da dahil olmak üzere bitki hayatında bulunan bileşenleri, balıklardan alınan doku örnekleri ile karşılaştırmışlar.

Kahverengi bir deniz yosunu olan sargassum’un balina köpekbalığından alınan dokularda rastlamaları ise büyük bir şaşkınlık yarattı. Yapılan araştırma ile birlikte bu hayvanların deniz yosununu güç ve büyüme için kullandığı ortaya konmuş oldu.

dunyanin en buyuk hepcil canlisi bulundu 1 ySS8iD96

Sargassum’ların Batı Avustralya’daki Ningaloo Resifi boyunca yer aldığını belirten Mark Meekan, balina köpekbalıklarının bu bölgeye yalnızca kril avlamak için gelmediklerini öğrendiklerini belirtiyor. Balina köpekbalıklarının bu bölgede ağır olmasının nedeninin artık yosunlar olduğu biliniyor.

Bu araştırma sonucunda balina köpekbalıkları, Kodiak ayılarını alt ederek dünyanın en büyük hepçil canlısı olmuş oldu. Bu dev balıkların boyutları ise sizleri korkutmasın; balina köpekbalıkları insan yemiyor. Fakat tekrar de 18 metre boyuta ulaşan bir canlı istemeden de olsa size ziyan verebilir. O yüzden uzak durmaktan fayda var.

Peki siz balina köpek balıkları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla