1. Ana Sayfa
  2. Haber

Elon Musk’ın uyduları sonunda bir işe yarayacak!

Elon Musk’ın uyduları sonunda bir işe yarayacak!
0

Elon Musk’ın uyduları sonunda bir işe yarayacak!

Uydu interneti fikri uzun yıllardır tüm dünyanın gündeminde. Dalın önderi ve temel hizmet sağlayıcısı şu an için Elon Musk’ın Starlink uyduları olsa da rakipsiz değil. Lakin SpaceX ile T-Mobile isimli operatör ortasında yeni bir muahede sağlandı. Bu sayede Musk’ın uyduları, akıllı telefonlara 5G uydu hizmeti verebilecek. Yani baz istasyonlarına olan muhtaçlık ortadan kalkacak.

T-Mobile ve SpaceX, 5G uydu telefon hizmeti için kolları sıvadı!

Elon Musk’ın uzay ve havacılık şirketi olan SpaceX, T-Mobile ile 5G uydu telefon hizmeti için mutabakat sağladı. Buna nazaran, SpaceX’in alt kuruluşu olan Starlink’in yörüngedeki uyduları, muahede sağlanan operatörler için baz istasyonu muhtaçlığını ortadan kaldıracak.

elon muskin uydulari sonunda bir ise yarayacak 0 L34vh9Fq

SpaceX’in şu anda yörüngede 2 binden fazla uydusu bulunuyor. Üstelik Musk, her ne kadar bilim insanları tarafından itirazlar gelse de 2027 yılına kadar bu sayıyı 40 bine çıkarmak için FCC’den (Federal Bağlantı Komisyonu) müsaade almayı başardı.

Tabii bilim insanlarının asıl karşı oldukları şey, bu uyduların pozisyonları ile alakalı. Çünkü Starlink uyduları başkalarının bilakis orta (2 bin – 35 bin km) değil, alçak dünya yörüngesinde (160- 2 bin km) yer alıyor. Yani çıplak gözle görebileceğimiz kadar yakın. Münasebetiyle sayısı 20-30 katına çıktığında gözlemevleri ve gökbilimciler için büyük bir sorun olacak.

Fakat FCC bu işin getirisinin katlanmaya bedel olduğunu düşünüyor. Çünkü günümüz şartlarında internetin ulaşmadığı bölgelere sadece bir anten ilişkisi ile sahip olmak mümkün olacak. Hatta bugün ortaya çıkan T-Mobile muahedesi ile birlikte artık bu durumu telefonlarda da göreceğiz.

elon muskin uydulari sonunda bir ise yarayacak 1 Z6rRafHC

Bu sayede ister kentin göbeğinde olun ister Everest’in doruğunda fırtınanın içinde önümüzdeki yıl hizmete sunulacak olan yenilik sayesinde şayet 5G takviyeli bir telefonunuz varsa bir baz istasyonuna gereksinim duymadan direkt uydu üzerinden irtibat sağlayabileceksiniz.

Yani aslında bu muahede sayesinde tüm akıllı telefonlar birer uydu telefonuna dönüşüyor. Üstelik T-Mobile’ın söylediğine nazaran müşterilerinin ek bir paket yükseltmesi yapmasına ve fiyat farkı ödemesine gerek kalmayacak.

Tabii bu hizmete önümüzdeki yıllarda hangi operatörlerin geçiş yapacağı ve her ne kadar Starlink ülkemiz dahil dünyanın birçok bölgesinde faaliyet göstermeyi planlasa da uydu telefon hizmetini getirip getirmeyeceği şu an için bilinmiyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla