1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Elon Musk’tan, Biden’ın şok Rus silah satıcısı takasına tepki!

Elon Musk’tan, Biden’ın şok Rus silah satıcısı takasına tepki!
+ - 0

Elon Musk’tan, Biden’ın şok Rus silah satıcısı takasına tepki!

ABD Lideri Joe Biden, bugün yaptığı açıklamayla Rusya-Ukrayna savaşı terslerini şaşırttı. Buna nazaran ABD ve Rusya, savaş hatalısı olması muhtemel Rus silah satıcısı ile WNBA yıldızını takas edecek. Rusya’da Şubat ayından beri tutuklu olan yıldız oyuncu, yasaklı husus bulundurmaktan hatalı. Elon Musk ise uyuşturucu hususla yakalanan oyuncu için yapılan takas teklifine daha farklı bir reaksiyon verdi.

Biden Rus silah satıcısı için takas teklifi yaptı, Elon Musk bu kararla alay etti

Elon Musk, ABD Başkanı’nın bugün açıkladığı takas teklifini alaya aldı. Rusya Şubat ayından beri Ukrayna’ya saldırıyor. Ülkeyi işgal eden Rusya güçleri şimdiye kadar geri adım atmadı. Ukrayna güçleri kimi bölgelerde değerli kazanımlar elde etse de bunlar şimdi savaşın bahtını değiştirmedi.

elon musktan bidenin sok rus silah saticisi takasina tepki 0 mygMeIlI
2008 yılından beri ABD2de tutuklu olan Rus silah satıcısı Viktor Bout

ABD ve batı güçleri ise savaşa fizikî olarak katılmıyor. Buna rağmen batı paktı Şubat ayından beri Rusya’ya sert yaptırımlar uyguladı. Ülkeyi SWIFT sisteminden çıkarmak üzere değerli ekonomik kararlara karşın Rusya geri adım atmış değil.

ABD Lideri Biden ise ABD’de tutuklu Rus silah satıcısı için şok bir karar aldı. Buna nazaran ABD, Rus silah satıcısı Viktor Bout ve Rusya’da tutuklu WNBA yıldızı Brittney Griner ortasında bir takas teklif etti. Şu an için ise Rusya resmi yollardan bu teklife bir cevap vermiş değil.

Elon Musk ise Twitter üzerinden bu kararı eleştirdi. Buna nazaran dünyanın en zenginlerinden biri olan Musk’a nazaran ABD’de tıpkı cürmü işleyen birçok mahkum var. Bu manada varlıklı iş insanı tüm yasaklı unsurdan yatan mahkumların özgür kalmasını istedi.

Oldukça şok edici olan bu yanıta şimdi Beyaz Saray ya da ABD yetkili mercilerinden bir cevap gelmedi. Elon Musk’ın cevabı sonrası Biden Rus silah satıcısı takas kararı daha fazla konuşulmaya başladı. Bilhassa bu ağır tenkit sonrası Twitter’da yansılar artmaya başladı. Lakin Musk’ın da yaptığı karşılaştırma birtakım kullanıcıları sinirlendirdi. Elon Musk ise yansılara karşın silah satıcısı takası için yazdığı tweeti şimdi silmedi.

elon musktan bidenin sok rus silah saticisi takasina tepki 1 EwfphE8f
WNBA yıldızı Brittney Griner, Şubat 2022’den beri Rusya’da tutuklu

ABD’li ünlü bayan basketbolcu Brittney Griner, Şubat ayında Moskova’da düzenlenen bir turnuva sonrası tutuklandı. Tutuklama sebebi ise atletin çantasında yasaklı uyuşturucu unsur bulunduğu argümanıydı. Lakin ABD makamları uzun müddettir bu argümanları reddediyor. Rusya ise tüm yaptırımlara rağmen tutuklu takasına şimdi yanaşmadı. Rus silah satıcısı Viktor Bout ise 2008 yılında yapılan bir operasyondan beri tutuklu. Rusya’da berbat şöhretli silah satıcısı için uzun müddettir takas teklif ediyor.

Rusya Ukrayna savaşı ve son gelişmeler

Rusya ise Ukrayna işgalinde her geçen gün daha da riskli atılımlara girişiyor. Son olarak Finlandiya, İsveç üzere Rusya’ya komşu iki Baltık ülkesi sıkıntılara neden oldu. Rusya tarihi olarak bu topraklarda hak sav ediyor ve hudut problemleri yaşıyor.

Finlandiya ile 2. Dünya Savaşı’ında karşı karşıya gelen Rusya, bu ülkeyle olan hasımlığı nedeniyle Nazi Almanya’sı ile ittifakını bozmuştu. Artık ise Finlandiya ve İsveç’in Nato üyelikleri büyük sorun teşkil ediyor. Her ne kadar Rusya son açıklamalarında geri adım atsa da Nato üyeliklerinin resmileşmesi ile problemler da artabilir. Yeniden Ukrayna’nın da Nato üyeliği gündemde. Rusya geri adım atsa da üyelik batı ile resmi bir savaşa neden olabilir.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla