İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

En çok değiştirilen isimler belli oldu! Çoşkun, Uğuz, Ümüt ve daha fazlası

En çok değiştirilen isimler belli oldu! Çoşkun, Uğuz, Ümüt ve daha fazlası
+ - 0

En çok değiştirilen isimler aşikâr oldu! Çoşkun, Uğuz, Ümüt ve daha fazlası

2017 yılında yapılan düzenleme ile yazım ve imla yanlışı yahut düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan mana değişlikleri bulunan isim ve soyisimleri vilayet ve ilçe yönetim şurasının vereceği kararla değiştirilebilmesine imkan tanınmıştı.

400 binden fazla kişi isim ve soyismini değiştirdi

2019 yılında ise eklenen süreksiz husus ile belirlenen müddet 3 yıl daha uzatıldı. Bunun yanı sıra eklenen yeni karar ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı kabul görmüş isimlerin de mahkeme kararı aranmaksızın vilayet yahut ilçe yönetim heyetlerince değiştirilebilmesine imkan tanındı.

Bu münasebetleri göstererek problem yaşayan birçok vatandaş, ad ve soyadlarını değiştirmek için müracaatta bulundu. Ortaya konan uygulama sayesinde 2017 yılından bu tarihe kadar 433 bin 488 kişinin isim ve soyisimlerini değiştirmek için başvurduğu açıklandı.

en cok degistirilen isimler belli oldu coskun uguz umut ve daha fazlasi 0 FFO9YTtD

Bu vatandaşlar ortasında şimdiye kadar 298 bin 670 kişi soyadını, 134 bin 818 kişi ise ismini değiştirmiş durumda. Yapılan düzenleme ile en çok ‘Çoşkun, Uğuz, İşik, Çinar, Top, Kör, Aydin, Dalkıç, Turğut ve Kahriman‘ soyadları değiştirildi.

Diğer yandan en çok değiştirilen isimler olarak ‘Yunis, Memet, Rabiye, Hava, Esme, Ümüt, Sümeyya, Firdes, Perişan ve Sadet‘ öne çıkıyor. En çok isim ve soyisim değişikliği yapılan vilayet ise en kalabalık kentimiz İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Ankara, Diyarbakır, Antalya, Adana ve Bursa takip ediyor.

en cok degistirilen isimler belli oldu coskun uguz umut ve daha fazlasi 1

Oldukça istek gören bu uygulama artık e-Devlet üzerinden de yapılabilecek. Böylelikle isim ve soyadlarının düzeltilmelerine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığı üzere bürokratik süreçlerin de kısalması bekleniyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü isim ve soyadı değişikliği başvurularının 24 Aralık 2022’ye kadar e-Devlet aracılığıyla yapılabileceğini belirtiyor.

Peki siz en çok değiştirilen isimler hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de isminizi yahut soyisminizi değiştirmeyi düşünür müsünüz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla