1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

En popüler programlama dilleri belli oldu!

En popüler programlama dilleri belli oldu!
0

En tanınan programlama lisanları muhakkak oldu!

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Bu gelişimin gerisinde ise programlar bulunuyor. Her gün hayatımıza giren programlar sayesinde yaptığımız işlerin müddeti kısalıyor ve bununla birlikte hayatımız da kolaylaşıyor. Hayatımızı kolaylaştıran programların gerisinde ise farklı programlama lisanları yatıyor.

Python yükselişini sürdürüyor

Çeşitli kurslar, satıcılar ve mühendislerin arama sonuçlarına dayalı olarak tanınan programlama lisanlarını ortaya koyan TIOBE, bu ayın en çok aranan uygulamalarını sıraladı. Ortaya çıkan bilgilere nazaran Python yükselişini sürdürüyor. Popülerliğini yüzde 2 daha arttıran Python, şu anda yüzde 15.42 pazar hissesi ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyinde seyrediyor.

Python’un günümüzde çabucak her alanda yaygın olarak kullanılıyor. Öteki yandan C, yüzde 14.59 oranı ile birincilik kürsüsünü bırakırken ikinci sıraya gerilemiş durumda. Java ise yüzde 12.40 oranıyla üçüncü sırada yer alıyor. Java’yı C++ ve C# takip ediyor.

en populer programlama dilleri belli oldu 0

Visual Basic, Java Script, Assembly Language, SQL, PHP ise birinci on sırayı tamamlayan öteki programlama lisanları oldu. Başka yandan Rust birinci 20’ye yaklaşırken, Kotlin tekrar birinci 30’a girmiş durumda. Yeni Google lisanı Carbon, ise TIOBE endeksine 192. sıradan giriş yaptı.

TIOBE Programlama Topluluğu endeksi, programlama lisanlarının popülaritesinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayda bir güncellenen liste, dünya çapındaki mühendislerin, kursların ve üçüncü taraf satıcıların sayısına nazaran düzenleniyor.

en populer programlama dilleri belli oldu 1 tYYuXADg

Sıralama yapılırken için Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Baidu üzere tanınan arama motorları kullanılıyor. TIOBE indeksinin en yeterli programlama lisanı yahut birçok kod satırının yazıldığı lisan ile ilgili olmadığını tekrara hatırlatalım.

Geçtiğimiz ayki sonuçlara nazaran en tanınan programlama lisanları bu biçimde sıralanıyor. Pekala siz en tanınan programlama lisanları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla