1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?

Ev İnterneti Başvurusu Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev İnterneti Başvurusu Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?
0

Ev İnterneti Başvurusu Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev interneti başvurusu yapmadan önce, düşünmeniz ve kontrol etmeniz gereken birçok şey var. Eviniz için internet bağlatma süreci, bir ürün almaktan çok daha uzak bir işlem. Bu sebeple atılması gereken adımları birlikte inceliyoruz.

Evlerimize internet bağlatmaya karar verdiğimiz andan itibaren, ihtiyacımız olan hız ve altyapımızın desteklediği teknolojiler ile alabileceğimiz hız gibi çeşitli etkenler meydana çıkıyor. Bunların arasında elimizde olmayan tek durum altyapılardır. Özellikle pandemi ile birlikte evlerdeki internet kullanımı bir hayli arttı. Çalışanların büyük bir kısmı evden çalışmaya, öğrencilerin de büyük bir kısmı online eğitim sistemine geçti. Bu sebeple evde kullanılan internetin yükü artmış oldu.

Girişte de belirttiğimiz üzere, internet başvurusu yapmadan önce yapılması ve kararlaştırılması gereken şeyler var. Ancak biz temelden başlayalım. Öncelikle ihtiyacınız olan hız ve altyapıdan ilerleyelim.

Birçok kullanıcı, Speedtest gibi test sitelerinde çıkan Mbps veya Gbps cinsinden sonucu, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden veri olarak yorumluyor. Ancak durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ele alalım. Örneğin bir test yaptık ve sonucunda 95 Mbps bir download hızını yakaladık. Bu değer aslında saniyede yaklaşık 11.875 MB veri indirebileceğimiz anlamına gelmekte. Yani indirme hızında dikkate almamız gereken değer MB/s veya MBps olacak. B harfinin büyük veya küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu değere ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps değerini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte verinin 8 bit ile oluşmasıdır.

Mbps şeklinde yazılan değer ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) anlamına geliyor. Yani bu değer bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) anlamına geliyor. MBps şeklinde kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında yarar var. Biraz önce bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit veri indirme hızımız. 1 Gigabit, 1.024 Mbps’e eşittir.

Türkiye’de Gbps hızlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da sadece kurumsal abonelere sağlanıyor. Ancak TurkNet, GigaFiber adını verdiği hizmetle 1.024 Mbps yani 1 Gbps interneti 139.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor.

İnternet hızlarının ne anlam ifade ettiğini anlattık. Şimdi gelelim altyapıya.

Öncelikle internet altyapısının ne olduğundan başlayalım. Günümüzde internet, kilometrelerce telefon hattı ve fiber optik kablolar ile evlerimize kadar ulaşıyor. Bu kablolar, milyonlarca bireysel kullanıcıyı ve işletmeyi sunucular aracılığıyla birbirine bağlayarak, kullanılan kablolama türlerine bağlı olarak değişen hızlarda veri iletiyor.

Yani internet altyapısı, internetin belli bölgelere ya da adreslere ulaşması için kullanılan sistemler bütünüdür. Bu sistemin bölgelere ya da adreslere ulaşması için bakır ya da fiber optik kablolar kullanılır. Bakır altyapı genellikle DSL olarak adlandırılır ve belli iletkenler ile konuma ulaşır. Fiber optik altyapıda ise cam kablolar kullanılır.

Bu yüzden bulunduğunuz bölgenin altyapı teknolojisi internet hızınızı belirleyen en önemli etkendir.

Altyapınızı değerlendirebilmek için internet altyapı sorgulaması yapmanız gerekir. Altyapınız ne kadar hızlı ise bulunduğunuz bölgenin teknolojisi o kadar iyi demektir.

Adresinizde ADSL, VDSL veya fiber altyapılardan biri olabilir. Altyapınızın desteklediği teknoloji hangisi ise kullanacağınız internetin hızı buna göre değişir.

Neden altyapı her yerde yok?

VDSL portları belirli santrallere ve saha dolaplarına kurulmuştur. Şu an Türkiye’nin 81 ilinde VDSL olmakla birlikte, VDSL kullanılıp kullanılamaması bağlı bulunan santrale bağlıdır. Örneğin İstanbul Türkiye’nin en büyük ili olmasına rağmen VDSL portları henüz birçok ilçede yoktur. VDSL yatırımları talep ve ihtiyaca göre yerleşik operatör tarafından yapılmaya devam etmektedir.

ev interneti basvurusu oncesi nelere dikkat edilmeli 0 NMt773fY
Örnek bir fiber optik kablo ve ışık ileten cam yapısı.

Bu çalışmalarla birlikte her geçen gün VDSL ve fiber altyapılar yaygınlaşmaya devam ediyor. Ayrıca TurkNet’in, mevcut internet paketinizi iptal ettirmeden ve mevcut portunuzu kaybetmeden operatör değişikliği hizmeti sunduğunu belirtelim.

İnternet altyapısı neden önemli?

İnternet altyapısı, internetin sizlere ulaşması için kullanılan bir sistemdir. ADSL, VDSL ve fiber internet altyapısı vardır. İnternetin ulaşım işlemi fiber optik kablolar ile yapılıyorsa da buna fiber internet altyapısı denir. Veriler, camdan oluşan kablolar üzerinden taşınır ve diğer bağlantılara kıyasla internet hızı daha fazla olur. Çünkü mesafeye bağlı hız kaybı burada yaşanmaz. Kullanım yoğunluğu, internet servis sağlayıcınız, hat kalitesi ve santrale yakınlık gibi faktörler de internet hızınızı etkiler, yani fiber internet altyapısının olduğu her yerde hız aynı olamayabilir.

TurkNet tamamen kendi altyapısı ile GigaFiber internet hizmeti sunuyor. GigaFiber internet ile kullanıcılar 1.000 Mbps’ye kadar download ve upload hızına ulaşabiliyorlar. GigaFiber altyapınız var mı kontrol etmek için altyapı sorgulama sayfasını ve GigaFiber internet hakkında merak ettiğiniz her şey için GigaFiber sayfasını ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Hangi operatör ne kadar hız vadediyor?

Birçok operatörün fiber hizmeti, daha önce yüksek hızlar sunmasına rağmen günümüzde birçok ev ve apartmanda 100 Mbps ile sınırlı kalıyor. Şansınız yüksekse 200 Mbps hızı destekleyen (eğer binada 200 Mbps dağılım destekleyen sonlandırma cihazı varsa) paketleri alabiliyorsunuz. Ancak 200 Mbps paket yine büyük uğraşlarla satın alınabiliyor, eski müşterilere sunulmuyor.

Bu şirketler arasında TurkNet ise GigaFiber olarak adlandırdığı fiber altyapı ile işletmeler dışında evlere de 1.000 Mbps’ye kadar hız sunuyor. Ayrıca özel yapılandırılmış altyapısı sayesinde bu hız upload yani yükleme hızlarına da yansıyor. 1.000 Mbps hızı destekleyen modem de paketin içinde kullanıcılara ücretsiz olarak veriliyor. Üstelik GigaFiber dahil tüm altyapılarda TurkNet internet hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor.

TurkNet, 1.000 Mbps’ye kadar hıza çıkan paketlerinin dışında Özgür İletişim Fiber 100 paketiyle de öne çıkıyor. Yerleşik operatörün fiber altyapısında bulunan müşterilere 100 Mbps’e kadar download sunulan hizmetle birlikte fiber altyapıda hizmet alarak; sınırsız, taahhütsüz, yüksek performanslı internetinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Size ne lazım?

Adresinizde hizmet veren internet servis sağlayıcının sunduğu altyapı ile alabileceğiniz hızı belirlemek için, söz konusu şirketin altyapı sorgulama sayfasından altyapınızı sorgulamalısınız. Buradan çıkan sonuca göre kullanacağınız tarifeyi seçebilirsiniz. Ancak bu seçimi ihtiyacınıza göre yapmanız, daha sağlıklı olacaktır.

TurkNet altyapı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği maksimum hızı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki yöntemle altyapı sorgulama işlemleri şu şekilde;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Ancak günümüzde çoğu müşteri artık sabit telefon hattı kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama işlemi ise şu şekilde;

ev interneti basvurusu oncesi nelere dikkat edilmeli 1 RSM9hHzW

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra il, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama işlemi bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

ev interneti basvurusu oncesi nelere dikkat edilmeli 2 rMclzluk

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar destek sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. Bu hız, sabit altyapıda tüm servis sağlayıcılardan alabileceğiniz maksimum hızı gösteriyor. İster DSL ister Fiber altyapıda olun, TurkNet internet hizmetini tek fiyatla 139,90 TL’ye sunuyor. Ayrıca sunulan hızı evinizde kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de önemli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İletişim 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan tahmini hıza ve altyapı türüne göre değişiklik gösterecek. Hemen aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıca 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıca bize sunulan VDSL tarifesinde, başka internet servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu işlem için de yine altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapınızın desteklediği hız, evinizde alabileceğiniz maksimum internet hizmeti hızını gösterir. Ancak altyapınızın gelişmesi veya fiber altyapılara geçişinizin sağlanması durumunda 1.000 Mbps’e kadar çıkabilirsiniz.

Şimdi gelelim sizin ihtiyacınız olan internet hızına.

16 Mbps ile ne yapılabilir?

Klasikleşen “16 Mbps internet hızı nasıl?” sorusuna dosya indirme hızı ve yayın açmak için internet hızı kavramları üzerinden cevap vermek pekala mümkün:

 • 16 Mbps vasıtasıyla 4 ve 8 Mbps ile yaptığınız her şeyi yapabilir ve bunlara ek olarak daha yüksek hızda dosya indirme ve daha yüksek hızda dosya yükleme işlemleri yapabilirsiniz.
 • VoD uygulamalarından standart çözünürlüğü karşılayan akıcı bir görsel performans elde edebilirsiniz.
 • 1080p YouTube videolarının yüklenme süresi de önemli ölçüde kısalabilir.

24 Mbps ile ne yapılabilir?

“24 Mbps internet hızı nasıl?” sorusunun yanı sıra “35 Mbps internet hızı nasıl?” sorusunu merkeze alan kullanıcı aramalarını da kapsayan ilgili bağlantı hızı, “ortalama” diyebileceğimiz bir internet hızını temsil ediyor.

 • Önceki bağlantı hızlarının yanı sıra 24 Mbps aracılığıyla daha yüksek hızda indirme ve yükleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • VoD uygulamalarında Full HD görüntü kalitesine erişebilirsiniz.
 • YouTube videolarını biraz önbellek yapmasını bekleyerek UHD (3840 x 2160 piksel) çözünürlükte izleyebilirsiniz.

50 Mbps ile ne yapılabilir?

Hızlı dosya indirme deneyimi yaşamak, YouTube donma sorunu ile hiç uğraşmamak ve online oyun oynamak için internet hızı dendiğinde akla gelen iki benzersiz alternatiften birine mi sahip olmak istiyorsunuz? O hâlde 50 Mbps internet hızı tam size göre:

 • Çok sık ve büyük hacimli dosyaları indirmek için tercih etmeniz gereken temel bağlantı hızı 50 Mbps’dir.
 • Bunun dışında kesintisiz çevrim içi oyun serüvenleri yaşamanızı sağladığı gibi, diğer bağlantı hızlarının sunduğu her şeyi eksiksiz biçimde destekleyebilir.

100 Mbps ile ne yapılabilir?

100 Mbps ile neler yapılmaz ki? Öncelikle Netflix internet hızı için maksimum performansı 100 Mbps ile elde edebilirsiniz. “100 Mbps internet hızı ile neler yapılır?” sorusunun yanıtı ise temel şekilde çevrim içi ortamdaki tüm dijital işlemler olarak verilebilir.

İndirme hızını, internet hızınız üzerinden 8 bit = 1 byte bağlantısıyla hesaplayabilirsiniz. Bu durumda 72 Mbps internet hızı 9 MB/s indirme hızına, 100 Mbps internet hızı da 12.5 MB/s indirme hızına tekabül edecektir. Söz konusu indirme hızlarının internet deneyimini son derece işlevsel şekilde desteklediğinin altını çizmekte yarar var.

1.000 Mbps yani 1 Gbps ile ne yapılabilir?

1000 Mbps, yukarıdaki indirme hızı işlemine göre saniyede 125 MB veri indirebileceğiniz internet hızı anlamına gelmekte. Bu indirme hızı birçok kişi için bir şey ifade etmese de, günümüzde halen kullanılan mekanik sabit disklerin bile çoğu zaman yetişemediği bir hızı ifade ediyor.

Türkiye’de genellikle kurumsal firmalara sunulan bu hız, TurkNet’in GigaFiber adını verdiği, kendi fiber altyapısıyla sunduğu hizmetle bireysel kullanıcılar tarafından da kullanılabiliyor. 100 Mbps bile internet için özgürlük anlamı taşırken, 1000 Mbps ile yapılabilecekleri tahmin edebilirsiniz. Dakikalar içinde oyun indirmek, hiçbir bekleme olmadan 8K video izlemek, aynı anda birçok kullanıcının (kullanılan modem ve router iyi ise) sorunsuz bir şekilde internete bağlanması gibi birçok avantaj mevcut.

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

 • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi memnun olduğunuz sürece kullanın. Kota derdi olmadan da Steam’den dilediğiniz gibi oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
 • Yüksek upload hızları: 1.000 Mbps hız seçenekleriyle Zoom ve EBA gibi platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube gibi platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
 • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya hızında ve kalitesinde GigaFiber’i tamamen kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek hızlı ve müşteri odaklı hizmet, sürekli iyileştirilmeye devam ediliyor.
 • 7/24 müşteri desteği: Dilediğiniz zaman TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Destek talepleriniz hızlı çözülüyor.
 • Hızlı müdahale ve çözüm: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman ekibi rekor sürelerde yapabiliyor.

İnternet servis sağlayıcıları, taahhüt ile birlikte, gelişen altyapılara rağmen düşük hızlarda hizmet almanıza, problem yaşamanız durumunda abonelik iptali yapamamanıza sebep oluyor. Vaat edilen hızı alamamanız durumunda farklı bir operatöre geçmek isterseniz, maalesef sözleşmedeki taahhüt süreniz boyunca aboneliğinizi ücretsiz iptal ettirme seçeneğiniz yok.

ev interneti basvurusu oncesi nelere dikkat edilmeli 3 yvDCAaDZ

Buna rağmen aboneliğinizi bitirmek isterseniz, operatörün “pek de görünür olmayan” indirim tutarları ve ceza tutarını ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar, taahhüt süresince ödeyeceğiniz faturaların üstüne de çıkabilir.

Türkiye’deki servis sağlayıcıların çoğu taahhütlü paketlerle hizmet sağlıyor. Ancak bu paketler hızları ve fiyatları ile kullanıcıları memnun etmeyebiliyor. Bu sebeple herhangi bir operatörün taahhütlü hizmetini almadan önce iyi düşünmenizi öneriyoruz. Aksi halde geri dönüşü oldukça zahmetli.

Bazı operatörler taahhütlü hizmetlerinin yanında taahhütsüz hizmetler de sunuyor. Fakat, bu taahhütsüz hizmetlerin fiyatları diğerlerine göre daha yüksek olduğu için çoğu kullanıcı taahhüt vermeyi seçiyor. TurkNet ise tamamen taahhütsüz paketleriyle bu sorunların üstesinden gelmeyi amaçlamış.

TurkNet, ayda 139.90 TL’ye istediğiniz zaman hizmetinizi sonlandırma ayrıcalığı olan taahhütsüz internet hizmeti veriyor. Üstelik bu fiyat düzeyinde diğer operatörlerde 35 Mbps civarı paketlere erişebiliyorken, TurkNet’te altyapınız desteklemesi durumunda GigaFiber hizmetiyle 1.000 Mbps gibi hızlara erişmeniz mümkün. Yani altyapınız maksimum hangi hızı destekliyorsa siz, bu fiyata o hızı kullanabiliyorsunuz.

Kullandığınız internet servis sağlayıcı taahhütü zorunlu kılıyorsa, hizmetten memnun kalmayıp cayma hakkınızı kullanmanız durumunda cayma bedeli cezası ödersiniz. Bu bedel, operatörden operatöre değişmekle birlikte, genellikle kurulum bedeli, cihaz bedeli ve geriye kalan ayların ücretleri gibi çeşitli matrahlardan oluşmaktadır.

Ancak taahhütsüz bir internet ile bu sorunların hiçbirini yaşamazsınız. Örneğin TurkNet, 139.90 TL’ye sunduğu ADSL, VDSL, fiber ve GigaFiber internet hizmeti için hiçbir taahhüt zorunluluğunda bulunmuyor. Yani sözleşmenizden caymanız durumunda, herhangi bir cayma bedeli ödemezsiniz.

Bununla birlikte TurkNet, diğer operatörlerden geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar cayma bedelinizi karşılıyor. Bu değer GigaFiber başvurularınız için ise 1.000 TL.

İnternet hizmeti aldığınız takdirde yanında olması gereken bazı ek hizmetler de bulunuyor. Bazıları olmazsa olmazken bazıları zorunlu değildir. Mesela modem olmadan internet bağlantısı kuramazsınız. Eğer mevcut bir modeminiz de yoksa hizmet aldığınız firmadan yeterli kaliteye sahip bir modem temin etmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple ek hizmetlerin fiyatlarına da dikkat etmelisiniz.

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1.000 TL’ye kadar, diğer altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği işlemleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. İlk olarak abonelik işlemleriniz sıfır bir aboneliğe göre çok daha kısa sürüyor. Zaten halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan kurulum hizmeti ücretini ödemezsiniz. Yeni bir kurulum yapılmayacağı için böyle bir hizmete ihtiyacınız olmaz.

İlk aşamada da bahsettiğimiz gibi başvuru işlemlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon hattı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online başvuru süreci ise şu şekilde;

1- İletişim Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online başvuru formunun ilk adımında iletişim bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıca kişisel veri aydınlatma formunu ve verilerinizin işlenmesini onayladığınız adım da bu aşamada.

ev interneti basvurusu oncesi nelere dikkat edilmeli 4 sdY7vJiJ

2- Adres Bilgileriniz

Online başvuru formunun ikinci aşamasında varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

ev interneti basvurusu oncesi nelere dikkat edilmeli 5 6OBKBgmn
İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki aşamada, altyapınızın desteklediği maksimum hızdaki tarifeyi görebilirsiniz.

Üçüncü aşama penceresinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Hız Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği maksimum hızı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber hızları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans ürünü modemi avantajlı ödeme yöntemleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve güvenli internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online başvuru sürecinin dördüncü ve son aşaması kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu aşamada kimlik belgenizin bilgileri ve fatura için ödeme yöntemi bilgileriniz isteniyor. Ancak tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu ücretlendirme kartınızdan alınıyor ve o aşamada başka bir ödeme alınmıyor.

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir parçası olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir başvuru sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu işlem için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” adlı butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir mesaj göreceksiniz. Test adresimizde henüz GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Hemen altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” mesajı ile karşılaşıyoruz.

ev interneti basvurusu oncesi nelere dikkat edilmeli 6 Uc9FHYrE

Bu mesajın hemen altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için iletişim bilgilerinizi doldurmalısınız. Ardından ise Kişisel Veri Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken işlemler bu kadar. Şimdi tek yapmanız gereken, başvuru sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak başvurunuzu gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere göre durumu değerlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir. İşte tüm işlem bu kadar basit.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla