1. Ana Sayfa
  2. Haber

Evrenin en eski galaksileri gözler önüne seriliyor!

Evrenin en eski galaksileri gözler önüne seriliyor!
0

Evrenin en eski galaksileri gözler önüne seriliyor!

James Webb Uzay Teleskobu tam kapasiteyle çalışmaya başlaması ile birlikte insanlık tarihindeki birincileri yaşatmaya devam ediyor. Şimdiye kadarki en güçlü uzay teleskobu, son derece uzak ve son derece eski galaksilere göz kamaştırıcı bir bakış attı.

James Webb Uzay Teleskobu en uzak galakasileri bulmaya devam ediyor

Kozmik Evrim Erken Yayın Bilim Araştırması’ndan (CEERS) elde edilen erken bilgiler, şimdiye kadar gözlemlenen en uzak galaksilerden birini içeren bir gökada kümesinin çarpıcı bir manzarasını ortaya koyuyor. Kırmızı ışık spektrumunun kayma derecesi 14 olarak tabir edilen bu gökada bizleri kainatın oluşumuna bir adım daha yaklaştırıyor.

Bu galaksi daha evvel kırmızı ışık spekturmunun kayma derecesi 13 olan ve manşetlere husus olan gökadadan bile daha uzak pozisyonda. Bu dereceler, gökadaların cihan meydana geldiğinden bu yana ne kadar yol katettiğini tabir ediyor. Örnek vermek gerekirse ‘z’ bedeli 8’den fazla olan bir galaksinin 13 milyar yıldan daha uzun bir müddettir seyahat ettiğini gösteriyor. Kainatın genişlemesi çift taraflı olduğu için bu galaksinin Dünya’ya olan uzaklığının ise 26 milyar yıldan fazla olduğunu söylenebilir.

evrenin en eski galaksileri gozler onune seriliyor 0 DLKyV9Rg

Daha evvel ise ‘z’ kıymeti 14 olan bir galaksi bulunmamıştı. Bu gökadanın Büyük Patlama’dan yalnızca 290 milyon yıl sonra oluştuğu iddia ediliyor. Bu devir ise hidrojenin iyonlaşmaya başladığı ve kainatta ışığın birinci sefer parlamaya başladığı ‘Yeniden İyonlaşma’ ismi verilen çağına işaret ediyor.

Bilim insanları misal uzaklıkta birçok gökada olduğunu düşünüyor. Böylelikle uzmanlar bu hayli eski galaksiler üzerinde çokça çalışma yapabilecekler. Yapılan çalışmalar ışığında cihanın oluşumuna dair birtakım sorulara cevap bulunması hedefleniyor.

Görünen o ki, James Webb Uzay Teleskobu’nun da yardımı ile çok daha uzak galaksiler bulunmaya devam edecek. Pekala siz bu uzak gökadalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla