1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Facebook, bilgilerinizin nerede saklandığını bilmiyor!

Facebook, bilgilerinizin nerede saklandığını bilmiyor!
+ - 0

Facebook, bilgilerinizin nerede saklandığını bilmiyor!

İki Facebook mühendisi, 2018 Cambridge Analytica skandalı sonrasında tüketici mahremiyeti davası kapsamında mahkemede ifade verdi. Mart ayında mahkemeye çıkan mühendislerin verdiği cevaplar ise duruşmanın tutanağının halka açılması ile ortaya çıktı.

Facebook çalışanları, kullanıcı verilerine ulaşmanın mümkün olmadığına inanıyor

Uzun süredir Meta bünyesinde çalışan iki mühendise, şirketin kullanıcı verilerini nasıl sakladığı ve takip ettiği konusunda sorular soruldu. Sorgulama, Facebook’un kullanıcılar hakkında tam olarak hangi bilgileri sakladığını ve bunların nerede tutulduğunu belirlemeye çalışan mahkeme tarafından atanan bir teknik uzman tarafından yönetildi.

Mühendislerden birinin LinkedIn profiline göre Meta’da mühendislik direktörü olan ve neredeyse dokuz yıldır orada çalışan Eugene Zarashaw olduğu belirtiliyor. Diğer mühendisin ise yine LinkedIn profiline göre Facebook’ta 11. yılını geçiren ve yazılım mühendisi yöneticisi olan Steven Elia olduğu belirlendi.

facebook bilgilerinizin nerede saklandigini bilmiyor 0 mNnvUEmd

Mahkeme, Facebook’un daha önce de kullanıcılar hakkında hangi bilgileri tuttuğunu araştırmıştı. Facebook ise mahkemeye bunun cevabı olarak “Bilgilerinizi İndirin” özelliğini öne sürmüştü. Ancak Facebook’un sunduğu bu özelliğin mahkemenin incelemek istediği tüm bilgileri içermediği tespit edildi.

Mühendisler mahkemede karşılarına çıkan sorular üzerine, şirketteki hiç kimsenin tek bir kullanıcıya ait tüm verileri derlemesinin mümkün olmadığı cevabını verdi. Kullanıcıyla bilgilerinin nerede saklandığına dair gelen soru üzerine mühedislerden Zarashaw şu ifadeleri kullandı:

Bu soruya cevap verebilecek tek bir kişinin var olduğuna inanmıyorum. Bu soruya cevap verebilmek için bile önemli bir ekip çalışması gerekir

facebook bilgilerinizin nerede saklandigini bilmiyor 1 R1Z237C2

Kullanıcı verilerinin ve etkinliğinin reklam sistemlerinde depolanıp depolanmadığı konusu da mahkemenin diğer bir konusuydu. Tıpkı Zarashaw’ın kullanıcı verilerinin nerede saklandığına verdiği cevap gibi, Steven Elia da mahkeyeme net bir yanıt vermedi:

“Tüm bunları tanıyabilecek veya tüm bunlara yeterince aşina olabilecek tek bir kişi olmadığını düşünüyorum”

facebook bilgilerinizin nerede saklandigini bilmiyor 2 G64BeGhq

Bir Meta sözcüsü de mühendislerin doğrular yönde bir açıklama yaptı. Sözcü, bireysel mühendislerin tek bir kullanıcıya ait tüm verilerin şirket sistemlerinde nerede saklandığını belirleyememesinin şaşırtıcı olmadığını ifade etti. Meta sözcüsü, kullanıcı verilerine büyük önem verdiklerini ifade ederken şu ifadeleri kullandı:

Gizlilik taahhütlerimizi ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek için kapsamlı veri kontrolleri de dahil olmak üzere önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz”

Peki siz Facebook’un bilgilerinizi kullanarak bundan yarar sağladığını düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla