1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Facebook bir özelliğine veda ediyor! Ancak bir nedeni var

Facebook bir özelliğine veda ediyor! Ancak bir nedeni var
+ - 0

Facebook bir özelliğine veda ediyor! Lakin bir nedeni var

Facebook, 2020’de kullanıcılara sunduğu yeni alışveriş tecrübesi olan ‘Canlı Alışveriş’ özelliğini duyurdu. Bu özellik kullanıcıların platformdaki canlı yayınlar sayesinde alışveriş yapmalarına imkan sağladı. Son açıklamalara nazaran ise şirket, yakın bir vakitte bu özelliğini durduracağını açıkladı. Lakin, adımın bir nedeni var.

Facebook Canlı Alışverişi özelliği, 1 Ekim’de sona eriyor

Ana şirket Meta, çarşamba günü paylaştığı bir blog yazısında, iki yılın akabinde Facebook Canlı Alışverişi özelliği kapattığını duyurdu. 1 Ekim’den itibaren kullanıcılar, artık Facebook Canlı Alışveriş aktifliklerine konut sahipliği yapamayacak.

facebook bir ozelligine veda ediyor ancak bir nedeni var 0 FbSFeYg3

Şirketin açıklamasına nazaran, Facebook Live özelliğinde rastgele bir değişiklik olmayacak. Bunun yerine kullanıcılar, sadece canlı yayın sırasında satış yapamayacak. Facebook, yaptığı açıklamayla kullanıcıların platformu kullanma formlarının değiştiğini ve kısa görüntülerin daha fazla tercih edildiğini belirtti. “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli görüntüye geçtiğinden, odağımızı Facebook ve Instagram’daki Reels’e kaydırıyoruz.”

Bundan ötürü şirket, tüm odağını Reels videolarına verecek. Ayrıyeten Reels görüntülerinde da bir eseri etiketlemek ya da etiketler sayesinde alışveriş yapmak mümkün olacak. Facebook’taki içerik üreticileri için bir gelir kaynağı olan bu canlı alışveriş özelliğinin en çok kullanıldığı ülke ise Çin oldu.

Canlı Alışveriş özelliğinden vazgeçen tek platform ise Facebook değil. Meta’nın rakibi olarak yer alan TikTok’ta da tıpkı geri çekilmeyi gerçekleştirdi. TikTok, uygulamaya geçirdiği Canlı Alışveriş özelliğini ABD’ye getirmekten vazgeçti. Bilhassa İngiltere’deki testlerden olumlu bir dönüş almaması, bu kararında daha fazla tesirli oldu.

facebook bir ozelligine veda ediyor ancak bir nedeni var 1 gIHGqyrt

TikTok raporlarına nazaran, Canlı Alışveriş özelliğinin genel olarak benimsenmesi hala ‘düşük ve yeni’ bir durum. Bundan ötürü bu durum, markaları ve kullanıcıları platformu kullanmaya teşvik etmeye amaçlamasına karşın satışlarda düşüşe neden oldu.

Ayrıca geçtiğimiz hafta Meta, ilk üç aylık gelir düşüşünü bildirdi. Analistlere nazaran, TikTok ve Apple’in zımnilik yönergeleriyle rekabet, şirket için bir zorluk haline geldi. Meta’nın bundan sonraki adımlarının ne olacağı ise merak konusu.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla