1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Facebook kullanıcıları dikkat: Tehlike tekrar ortaya çıktı!

Facebook kullanıcıları dikkat: Tehlike tekrar ortaya çıktı!
0

Gelişen taşınabilir dünya, birtakım kahırları da beraberinde getirdi. Bunlardan birisi de kullanıcı güvenliğini tehdit eden makûs hedefli yazılımlar. Bilhassa Google Play Store’da bugüne dek binlerce trojanlı uygulama tespit edildi ve vakit kaybetmeden kaldırıldı. Lakin maalesef, bir uygulamanın kaldırılması ilgili trojanı büsbütün yok etmiyor. Bir mühlet sonra farklı bir uygulamanın içerisine gizlenerek aygıtlara sızmaya devam ediyor.

Son periyotta makul aralıklarla gündeme gelen Facestealer trojanı yine ortaya çıktı. Japonya merkezli bilgisayar yazılımı firması Trend Micro, Play Store’da truva atını bünyesinde bulunduran yeni uygulamalar tespit ettiklerini açıkladı. İşte ayrıntılar…

Hangi uygulamalarda Facestealer trojanı var?

Facestealer; bilhassa Android aygıtları amaç alan ve kullanıcı bilgilerini ele geçiren berbat emelli bir yazılım. Bu trojanın en büyük özelliği ise Facebook üzere toplumsal medya platformlarındaki kimlik bilgilerini çalması ve bilgileri kimlik avı dolandırıcılığı ve düzmece gönderiler üzere makus gayelerle kullanması diyebiliriz.

Bunun dışında trojanın son yıllarda yaygınlaşan kripto paralarla ilgili birtakım taktikleri de mevcut. Yazılım, bu alanda para kazanmak isteyen kullanıcıları, gerçek olmayan madencilik uygulamalarıyla tuzağa düşürerek fiyatlı servislere abone ediyor.

facebook kullanicilari dikkat tehlike tekrar ortaya cikti 0 jH68sqQe
Facestealer trojanı

Trend Micro, trojanı bünyesinde barındıran 240’dan fazla uygulama tespit ettiklerini açıkladı. Kelam konusu uygulamalar Google Play Store’dan kaldırılırken, yazılımları daha evvel telefonlarına yükleyen kullanıcılar için ise tehlike hala devam ediyor.

Şu an için Facestealer trojanına sahip uygulamaların tam listesi açıklanmadı, fakat bu alanda öne çıkan 7 yazılım paylaşıldı;

  • Daily Fitness OL
  • Enjoy Photo Editor
  • Panorama Camera
  • Photo Gaming Puzzle
  • Swarm Photo
  • Business Meta Manager
  • Cryptomining Farm Your own Coin

Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu üzere trojanların önüne nasıl geçilebilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla