1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Fatura kabarıyor: Instagram’ın cep yakan abonelik özelliği Türkiye’de

Fatura kabarıyor: Instagram’ın cep yakan abonelik özelliği Türkiye’de
+ - 0

Instagram, abonelik sistemini Ocak ayında kullanıma açmıştı. ABD’de 0,99 dolardan 99,99 dolara kadar değişen fiyatlarla sunulan özelliğe sonlu sayıda kullanıcı erişebiliyordu. Toplumsal medya devi artık abonelikleri Türkiye’ye getirdi ve TL cinsinden fiyatlarını da açıkladı.

Onlyfans’ın “aboneliğe dayalı içerik” sistemi başka toplumsal medya platformlarına ilham oldu. Geçen sene Twitter, bağış mantığıyla çalışan Üstün Takip’i Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde kullanıma sunmuştu. İçerik üreticilere yeni bir gelir modeli yaratan bu sistem son olarak Instagram uygulamasına da geldi.

Instagram abonelik fiyatları 85 TL’ye kadar çıkıyor

Instagram, Türkiye’deki App Store sayfasında bir değişiklik yaptı. Uygulama İçi Satın Alımlar kısmında ‘Instagram Subscriptions 77’ ve ‘Instagram Subscriptions 194’ üzere birkaç tane uygulama içi satın alma seçeneğini listeliyor. Buradaki 77 ve 194, abonelik fiyatlarını temsil etmiyor.

fatura kabariyor instagramin cep yakan abonelik ozelligi turkiyede 0 q1mGR4JD
Instagram’ın birden fazla abonelik seçeneği var.

Sayıların ne manaya geldiği bilinmemekle birlikte, Instagram Türkiye için belirlenen abonelik fiyatları şu halde:

  • Instagram Subscriptions 72 (1 Ay): 60,99 TL
  • Instagram Subscriptions 77 (1 Ay): 60,99 TL
  • Instagram Subscriptions 194 (1 Ay): 84,99 TL
  • Instagram Subscriptions 191 (1 Ay): 84,99 TL

Şu an için iki fiyat gözüküyor olsa da, içerik üreticiler, takipçilerine bu fiyat aralıklarında rastgele bir fiyat üzerinden abonelik sunabilecekler. Örneğin sistemin faal olduğu kimi Türkçe hesaplarda abonelik fiyatının 66,99 TL olduğunu görebilirsiniz. Toplumsal medya şirketi, bu noktada içerik üreticiye inisiyatif hakkı tanıyor.

fatura kabariyor instagramin cep yakan abonelik ozelligi turkiyede 1 tSTOVcAX
fatura kabariyor instagramin cep yakan abonelik ozelligi turkiyede 2 rjeQDjKc

Bir profildeki Takip Et butonunun yanında yahut altında/üstünde bulunan Abone Ol’a tıklayarak aboneliği başlatabilirsiniz. Buton gözükmüyorsa özelliği şimdi hesabında faal etmemiş demektir.

Pekala aboneliğin emeli ne?

Yanıt kolay: içerik üreticilerin direkt hitap ettikleri kitle sayesinde para kazanmasını sağlamak. Bir hesaba abone olduğunuzda şu ayrıcalıklara erişeceksiniz:

  • Abone rozeti: Abone olduğunuz hesaba bildiri gönderdiğinizde ve paylaşımlarına yorum yaptığınızda kullanıcı isminizin yanında size özel bir rozet gözükecek.
  • Abonelere özel kıssa ve canlı yayın: Hesabın yalnızca abonelerine açık olacak halde paylaştığı kıssaları ve canlı yayınları görebileceksiniz.

Halihazırda Instagram’dan eser satarak, reklam alarak ve sponsorluk muahedeleri yaparak para kazanılabiliyor. Lakin abone ol özelliği sayesinde içerik üreticinin gelir kazanmasına direkt takipçileri yardımcı olabiliyor. Bu ortada 2023’e kadar Meta, gelirden kurul almayıp yüzde 100’ünü hesap sahibine aktaracak.

– Instagram abonelik özelliğini mantıklı buluyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlarda yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla