1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

FİL Coin Nedir? FİL Coin Yorum ve Geleceği 2022

FİL Coin Nedir? FİL Coin Yorum ve Geleceği 2022
0

Bu rehberimizde Filecoin nedir, Filecoin ne işe fayda üzere soruların karşılıklarını sizlere sunacağız.

Son vakitlerin en çok konuşulan kripto para ünitelerinden birisi de hiç kuşkusuz Filecoin (FIL). Dün de haber verdiğimiz üzere şimdi ana ağ lansmanı tamamlanmadan Kraken ve Gemini de listelenen kripto para ünitesi, bugün geçişini tamamladı. Bu gelişmenin üzerine CoinMarketCap datalarına nazaran Filecoin son 24 saatte %100 oranında yükseliş yaşadı.

Pekala nedir Filecoin? Gelin birlikte inceleyelim.

Filecoin (FIL) Nedir?

FIlecoin, inançlı ve muteber bir depolama ve kurtarma ağının oluşturulmasını teşvik etmek için lokal kripto para ünitesi olan FIL’i kullanan merkeziyetsiz bir bilgi depolama ağıdır. Kullanıcılar, belgelerini ağı kolaylaştırmaktan sorumlu bilgisayarlar olan depolama madencilerinde depolamak için FIL öderler. Bu sistem klâsik yedeklemelerle uğraşmanın kuvvetli kurulumuyla uğraşmaktan kaçınmak isteyenler yahut hükümet sansürlerini atlatmak isteyenler tarafından kullanılabilir.

Filecoin, belgelerin vakit içinde sağlam bir biçimde depolanmasını sağlamak için yerleşik ekonomik teşviklerle evrakları depolayan eşler ortası (peer-to-peer) bir ağdır.

fil coin nedir fil coin yorum ve gelecegi 2022 0 vFU2URpt

Filecoin’de kullanıcılar evraklarını depolama madencilerinde depolamak için ödeme yapar. Depolama madencileri, evrakları depolamaktan ve evrakları vakit içinde gerçek biçimde sakladıklarını kanıtlamaktan sorumlu bilgisayarlardır. Evraklarını depolamak yahut başka kullanıcıların belgelerini saklamak için para kazanmak isteyen herkes Filecoin’e katılabilir. Kullanılabilir depolama alanı ve bu depolamanın fiyatı tek bir şirket tarafından denetim edilmez. Bunun yerine, Filecoin, herkesin katılabileceği evrakları depolamak ve almak için açık pazarlar sunar.

Filecoin, bir blok zinciri ve lokal kripto para ünitesini (FIL) içerir. Depolama madencileri, belgeleri depolamak için FIL üniteleri kazanır. Filecoin’in blok zinciri, FIL gönderip almak için yapılan süreçleri ve depolama madencilerinin evraklarını yanlışsız halde depoladıklarına dair ispatlarla birlikte kaydeder.

Filecoin Nasıl Çalışır?

Filecoin mantık olarak Dropbox üzeredir, fakat blok zincirleri tarafından desteklenmektedir. Filecoin ağında kimi bilgileri depolamak isteyen kullanıcıların bunu yapmak için bir madenci ödemesi yapması gerekir. Ne kadar ödeyecekleri, madencilerin depolama için en düşük fiyatı sunmak için birbirleriyle rekabet ettikleri açık bir piyasa tarafından belirlenir. Filecoin, bu pazarın “hiper rekabetçi” olacağını ve bu nedenle Amazon Web Hizmetleri üzere merkezi data depolamadan daha ucuz olacağını tez ediyor.

Madenciler, sırayla, depolama sağlamak için bir teşvike sahipler zira ağdan Filecoin token’ları biçiminde ödül alma talihine sahipler. Ağa ne kadar çok depolama sunarlarsa, ödül alma talihleri o kadar artar.

Lakin bu mükafatlar fiyatsız değildir. Madenciler, depoladıklarını sav ettikleri dataları sakladıklarını ve bunu belli bir müddet boyunca emniyetli bir formda yaptıklarını ağa kanıtlamak için çok sayıda hesaplama açısından ağır süreç (ispat olarak adlandırılır) gerçekleştirmelidir. Bunu muteber bir halde yaparlarsa ve kâfi depolama sağlarlarsa, Filecoin blok zincirinde yeni bloklar oluşturabilir ve ağ mükafatını ve süreç fiyatlarını alabilirler.

Neden Filecoin?

Filecoin tarafından sunulan ve onu belgeleri depolamak için alımlı bir sistem haline getiren birçok özellik vardır.

Açık Market

Filecoin’de, evrak depolama ve geri alma mutabakatları açık pazarlarda görüşülür. Müsaadeye muhtaçlık duymadan herkes Filecoin ağına katılabilir. Bir madenci çalıştırmak sadece internet kontağı ve boş disk alanı gerektirir. Filecoin, giriş manilerini düşürerek birçok bağımsız depolama sağlayıcısının gelişen bir ekosistemini mümkün kılar.

Rekabetçi Fiyatlar

Depolama ve geri alma fiyatları, kurumsal fiyatlandırma departmanları değil, arz ve talep tarafından belirlenir. Filecoin, sağlam depolamayı son derece rekabetçi fiyatlarla kullanılabilir hale getirir. Madenciler, pazarlama yapmak yahut kullanıcıları kilitlemek yerine depolama, güvenilirlik ve suratlarına nazaran rekabet ederler.

Muteber Depolama

Depolama fiyatı ödendiğinden, Filecoin belgelerin vakit içinde kullanılabilir kalması için uygun bir iktisat sağlar. Belgeler, sağlam ve internete yeterli bağlanmış bilgisayarlarda saklanır.

Kendini Uygunlaştırma

Filecoin ağı, belgelerin yanlışsız bir formda saklandığını daima olarak doğrular. Filecoin blok zinciri, kusurlu madencilerin tespit edildiği ve belgelerinin sağlam madencilere yine dağıtıldığı yerleşik bir kendi kendini güzelleştirme sürecine sahiptir.

Doğrulanabilir İzler

Kendi kendini düzgünleştirme sürecinde, Filecoin, belgelerin vakit içinde gerçek biçimde depolandığına dair doğrulanabilir izler üretir. İstemciler, o sırada çevrimdışı olsa bile belgelerinin hakikat bir formda saklandığını doğrulamak için bu izleri verimli bir formda tarayabilir.

Pazarlama Değil Prestij

Filecoin’de, depolama sağlayıcıları güvenilirliklerini, sağlayıcının kendileri tarafından yayınlanan pazarlama savları ile değil, blok zincirinde yayınlanan geçmiş kayıtlarıyla deliller. Kullanıcıların durum sayfalarına yahut depolama sağlayıcılarının kendilerinin bildirdiği istatistiklere güvenmesine gerek yoktur.

Seçim Bahtı

Kullanıcılar maliyet, fazlalık ve sürat ortasında kendi takaslarını seçebilirler. Kullanıcılar, sağlayıcıları tarafından sunulan bir dizi data merkezi ile hudutlu değildir, lakin evraklarını Filecoin’e katılan rastgele bir madencide saklamayı seçebilirler.

fil coin nedir fil coin yorum ve gelecegi 2022 1 GOA4e315

Sansür Direnci

Filecoin sansüre direnir, zira hiçbir merkezi sağlayıcı evrakları silmeye yahut stopaj hizmetine zorlanamaz. Ağ, birçok farklı kişi ve kuruluş tarafından çalıştırılan birçok farklı bilgisayardan oluşur. Yanılgılı yahut makus niyetli şahıslar ağ tarafından fark edilir ve otomatik olarak kaldırılır.

Kullanışlı Blok Zinciri

Filecoin’de madenciler, savurgan hesaplamalar yapmak için değil, depolama alanı sağladıkları için ödüllendirilir. Filecoin, vakit içinde belge çoğaltma delili ve depolama delili kullanarak blok zincirini korur. Başka blok zincirleri üzere güç ağır çalışma ispatı şemalarına dayanmaz. Madenciler, sabit diskleri toplamaya ve evrakları depolayarak kullanmaya teşvik ediliyor. Filecoin, sadece madencilik gayesiyle grafik kartlarının yahut uygulamaya özel entegre devrelerin istiflenmesini teşvik etmez.

Öteki Blok Zincirlerine Depolama Sağlar

Filecoin’in blok zinciri, büyük belgeleri depolamak için tasarlanmıştır, meğer öteki blok zincirleri çoklukla sadece küçük ölçüde bilgiyi çok kıymetli bir formda depolayabilir. Filecoin, öteki blok zincirlerine depolama sağlayarak büyük belgeleri depolamalarına müsaade verebilir. Gelecekte, Filecoin’e düzenekler eklenecek ve Filecoin’in blok zincirinin başka blok zincirlerindeki süreçlerle birlikte çalışmasını sağlayacak.

İçerik Adresleme

Evraklara, URL’ler üzere hassas tanımlayıcılar tarafından değil, içerdikleri bilgilerle başvurulur. Evraklar, nerede barındırıldıklarına yahut kim tarafından barındırıldıklarına bakılmaksızın kullanılabilir durumda kalır. Bir belge tanınan hale geldiğinde, merkezi bir bilgisayara güvenmek yerine bilgisayar yığınları tarafından süratle dağıtılabilir ve bu ağ trafiği nedeniyle çok yüklenebilir. Birden fazla kullanıcı birebir belgeyi depoladığında (ve belgeyi şifrelemeyerek herkese açık hale getirmeyi seçtiğinde), belgeyi indirmek isteyen herkes belgeyi kullanılabilir durumda tutmaktan yararlanır. Evrak nereden indirilirse indirilsin, indiriciler hakikat belgeyi aldıklarını ve sağlam olduğunu doğrulayabilir.

İçerik Dağıtım Ağı

Kurtarma madencileri, evrakları indirmek isteyen birçok kullanıcı için yeterli ağ ilişkileri olan bilgisayarlardır. Tanınan evrakları evvelce getirip yakındaki kullanıcılara dağıtarak, kurtarma madencileri ağ trafiğinin problemsiz bir biçimde akmasını ve evrakların süratli bir halde indirilmesini sağlamak için ödüllendirilir.

Tek Protokol

Filecoin’i uygulayan uygulamalar, bilgilerini birebir protokolü kullanarak rastgele bir madenci üzerinde depolayabilir. Her sağlayıcı için uygulanacak farklı bir API yoktur. Birkaç farklı sağlayıcıyı desteklemek isteyen uygulamalar, tüm sağlayıcıları tarafından desteklenen en düşük ortak hissede özellik kümesiyle hudutlu değildir.

Kilitleme Yok

Farklı bir depolama sağlayıcısına geçiş, hepsi tıpkı hizmetleri ve API’leri sunduğu için daha kolaydır. Kullanıcılar, sağlayıcının muhakkak bir özelliğine güvendikleri için sağlayıcılara kilitlenmezler. Ayrıyeten, evraklar içerik adreslidir ve kullanıcının evrakları indirip tekrar yüklemesine gerek kalmadan madenciler ortasında direkt aktarılmalarını sağlar.

Açık Kaynak Kodu

Hem istemcileri hem de depolama sağlayıcılarını çalıştıran kod açık kaynaklıdır. Depolama sağlayıcılarının, altyapılarını yönetmek için kendi yazılımlarını geliştirmeleri gerekmez. Filecoin kodunda yapılan iyileştirmelerden herkes faydalanır.

Faal Topluluk

Filecoin, soruları yanıtlamak ve yeni gelenlerin başlamasına yardımcı olmak için faal bir iştirakçi topluluğuna sahiptir. Kullanıcılar, geliştiriciler ve depolama sağlayıcıları ortasında açık bir bağlantı kutusu vardır. Yardıma gereksiniminiz olursa kelam konusu sistemi tasarlayan yahut kuran bireye ulaşabilirsiniz. Filecoin sohbetine ve forumlarına ulaşmanız kolaydır.

Kaynak : coincolik

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla