İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Fujitsu’nun süper bilgisayarı, uzayın gizemlerini çözmeye yardımcı oluyor!

Fujitsu’nun süper bilgisayarı, uzayın gizemlerini çözmeye yardımcı oluyor!
+ - 0

Fujitsu’nun üstün bilgisayarı, uzayın gizemlerini çözmeye yardımcı oluyor!

Fujitsu’nun yakında piyasaya sürecek olan yüksek performanslı bilgi süreç (HPC) muhteşem bilgisayarı, yeni kuşak uzay seyahatini araştırmak için şimdiden kullanılmaya başlandı. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), uzay çalışmaları için Fujitsu’nun dalga tahlili tahlilini kullandı.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı harika bilgisayarı kullanmaya başladı

Japon üreticinin muhteşem bilgisayarının uzay ajansının X-ışını görüntüleme uydusu XRISM için kullanıldığı açıklandı. Uydunun X-ışını spektrometresi içindeki radyo dalgası yoğunluğunu kıymetlendirmek için kullanılan büyük ölçekli elektromanyetik dalga simülasyonlarını oluşturmak için bu muhteşem bilgisayara vazife verildiği belirtiliyor.

JAXA’nın Fujitsu’nun tahlilini kullanarak, uzayda olduğu üzere müşahede şartlarını simüle eden bir deney ortamı oluşturabildiği ve klasik hesaplama prosedürleriyle gerçekleştirilemeyen değerlendirmeler yapılabildiği açıklandı.

fujitsunun super bilgisayari uzayin gizemlerini cozmeye yardimci oluyor 0 91XYNZKj

Elektronik bileşenler ve irtibat ekipmanı ortasındaki elektromanyetik parazit, uzaydan standart kentsel ulaşıma kadar her türlü farklı alandaki kullanıcılar için büyük problemler yaratabiliyor. Fujitsu, karmaşık ve büyük ölçekli elektromanyetik dalga sorunlarının hassas simülasyonlarının klasik yaklaşım algoritmaları ile çözülemeyeceğini argüman ediyor.

Ancak, HPC tahlilini kullanan JAXA, XRISM’in X-ışını spektrometresindeki radyo dalgası yoğunluğunun yörüngede bile uydunun müşahede performansını etkilemeyen bir düzeyde olduğunu muvaffakiyetle doğruladı. Pekala bu teknolojiyi kimler kullanabilecek?

Bir uyduya sahip olmasanız bile bu projenin başlığı altındaki teknolojinin bir kısmı dışarıdan bireyler tarafından da kullanılabilecek. Bu yıl içinde piyasaya sürüldüğünde, ihtiyaçlarına bağlı olarak bilgi süreç bulutuna ayda 400 ila 8 bin doları ortasında erişim sağlanabilecek.

Görünen o ki teknoloji geliştikçe uzayın gizemli yapısı hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olacağız. Pekala siz Fujitsu’nun üstün bilgisayarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla