1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Gençler en çok hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor?

Gençler en çok hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor?
0

Gençler en çok hangi toplumsal medya platformlarını kullanıyor?

Sosyal medya platformları artık hayatımızın bir kesimi hâline geldi. Neredeyse herkesin en az bir toplumsal medya hesabı olduğunu bugünlerde, birçok kişinin ise birden fazla hesabı bulunuyor. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat ve TikTok günümüzde kullanılan en tanınan toplumsal medya uygulamalarının başında geliyor. Bu uygulamaların kullanıcı profili ise vakitle değişkenlik gösteriyor.

TikTok önder, Facebook kullanıcı kaybediyor

ABD’de Pew Araştırma Merkezi; gençler, teknoloji ve toplumsal medya kullanımı üzerine bir araştırma yaptı. Buna göre Z kuşağının internet kullanım oranı giderek artarken, birtakım toplumsal medya platformlarına olan ilginin ise yeni jenerasyonda azaldığı görülüyor.

Yayınlanan rapora nazaran 13-17 yaş ortasındaki gençlerin yalnızca yüzde 32‘sinin Facebook kullandığı ortaya konuyor. 2014-2015 yıllarında yapılan araştırmada ise bu oran yüzde 71 olarak hesaplanmıştı. Bu raporla birlikte Facebook’un popülerliğinin süratle düştüğünü söylemek mümkün.

gencler en cok hangi sosyal medya platformlarini kullaniyor 0 EpwZg4Lj

Diğer yandan Facebook uygulamasındaki genç kullanıcı sayısının 2019 yılından bu yana yüzde 13 düştüğü belirtiliyor. Önümüzdeki yıllarda ise bu oranın yüzde 45 düzeylerine kadar çıkacağı öngörülüyor. Bu devirde Facebook kullanıcı sayısında da değerli bir artış yaşanmış değil. Şirketin gelirlerindeki düşüş de bu durumu deliller nitelikte.

Gençler Facebook’tan sıkılmış olsalar da bir öbür Meta platformu olan Instagram ise hâlâ popülerliğini koruyor. 2014-2015 yıllarında yüzde 52 olarak hesaplanan genç kullanıcı oranı, 2022 yılında yüzde 62‘ye çıkmış durumda. Gençlerdeki Snapchat kullanım oranı ise yüzde 59 olarak gösteriliyor. Öbür yandan Twitter ise yüzde 23‘lük kullanım oranı ile genç kullanıcılara pek hitap etmiyor üzere görünüyor.

gencler en cok hangi sosyal medya platformlarini kullaniyor 1 TTJFgre1

Diğer platformlara nazaran hayli yeni olan TikTok kullanım oranı ise ABD’de yüzde 67 olarak açıklandı. TikTok, Instagram ve Snapchat’e göre çok daha ön plana çıkıyor. Bu rapor, rakiplerinin neden TikTok özelliklerini kendi platformlarına taşımak istediğini de açıklıyor.

Birçok tartışmayı da beraberinde getirse de TikTok’un başarısı açıkça görülüyor. İlerleyen periyotta ise TikTok’un tahtına hangi toplumsal medya platformunun geçeceğini merak ediyoruz. Pekala siz sosyal medya platformları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla