1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?
0

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Konutunuzdaki internet hizmetiniz ile yüksek çözünürlüklü görüntü akışları ve internet siteleri yavaş ise, çevrimiçi oyunların yüklemeleri de uzun sürüyorsa, gigabit internete geçiş vakti gelmiş olabilir.

FCC‘ye (Federal İrtibat Kurulu) nazaran gigabit internet suratı, ortalama bir internet suratından 40 kat daha yüksek sürat sunuyor. Bu da konutlarımızda birden fazla kullanıcının tıpkı anda internet kullanımı yaptığı durumda bile sorun yaşanmaması demek.

Gigabit internet hizmeti, data alışverişinin saniyede Gbps düzeyine çıkmasını sağlar. 1 Gigabit olan bir internet servisi, 1000 Mbps sürate eşittir. Bu sürat ile 4K bir sinema yahut diziyi, işletim sistemi güncellemelerini ve oyun indirmelerini birkaç dakikada gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle bu Mbps ve Gbps kavramlarının ayrıntısına bakalım.

Birçok kullanıcı, Speedtest üzere test sitelerinde çıkan yahut operatörlerin paketlerinde yer alan Mbps yahut Gbps cinsinden üniteleri, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden data olarak yorumluyor. Lakin durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ve 1000 Mbps suratı ele alalım. Bu paha aslında saniyede yaklaşık 125 MB data indirebileceğimiz manasına gelmekte. Yani indirme suratında dikkate almamız gereken bedel MB/s yahut MBps olacak. B harfinin büyük yahut küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu pahaya ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps kıymetini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte datanın 8 bit ile oluşmasıdır.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?
Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Mbps biçiminde yazılan bedel ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) manasına geliyor. Yani bu paha bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) manasına geliyor diyebiliriz. MBps halinde kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında fayda var. Biraz evvel bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit bilgi indirme süratimiz. 1 Gigabit, 1024 Mbps’e (yani yaklaşık 1000 Mbps) eşittir.

Türkiye’de Gbps suratlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da yalnızca kurumsal abonelere sağlanıyor. Lakin TurkNet, GigaFiber ismini verdiği hizmetle 1000 Mbps yani 1 Gbps interneti 139.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor.

Speedtest.net, 2022 Nisan Raporu’nu yayınladı. Bu rapora nazaran Türkiye’nin ortalama internet suratı (sabit internet) 29.09 Mbps ile başka ülkelerin çok gerisinde kalıyor. Tıpkı rapor, en süratli internet servis sağlayıcılarını da belirledi ve listeye nazaran liderliği TurkNet sırtlıyor. TurkNet, ortalamanın neredeyse 2 katı bedelle, açık orta liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

Ayrıyeten kendi fiber altyapısı ile sunulan TurkNet GigaFiber hizmetiyle birlikte 1000 Mbps internet sunmaya başlayan ve bu altyapıyı yaygınlaştırma gayretlerini sürdüren TurkNet, önümüzdeki periyotlarda bu kıymetin üstüne çıkmaya aday.

Speedtest.net’in 2021 4. Çeyrek Raporu’nda 5 ana servis sağlayıcıya yer verilmiş. TurkNet’in liderlik ettiği kelam konusu liste şu biçimde;

ISSSpeedtest.net Sürat Puanı
TurkNet47.43
Türksat Kablo38.39
Turkcell33.28
Vodafone23.32
Türk Telekom20.72

1000 Mbps üzere bir internet suratı ile üstte da belirttiğimiz üzere anlık 125 MB/s data transferi yapma bahtınız bulunuyor. Yani indireceğiniz bir oyun, sinema yahut büyük bir belgeyi saniyeler içinde indirebilirsiniz. Fakat Türkiye’nin ortalaması olan 29.09 Mbps ile anlık yaklaşık 3.6 MB/s data indirebilirsiniz. Bu da birçok süreç için hayli yetersiz.

Yüksek Boyutlu Oyunları Dakikalar İçinde İndirebilirsiniz

1000 Mbps internet ile yüksek boyutlardaki oyunları dakikalar içinde indirebilir ve oynamaya hazır hale getirebilirsiniz. Oyun denince aklımıza “GTA 5 kaldırır mı?” sorusu geliyor. Bu soru “GTA 5 ne kadar müddette iner?” halinde de daima karşımıza çıkıyor.

GTA 5’i örnek olarak aldığımızda, yaklaşık 100 GB’lık bir boyut olduğunu görüyoruz. 100 GB bir datayı, 1000 Mbps internet ile ne kadar müddette indireceğimizi ise saniyede indirilen bilgi ölçüsüyle ölçeceğiz. 1000 Mbps internetimiz saniyede ortalama 125 MB/s data indirebiliyor. GTA 5’i 100 GB olarak ele alırsak, her bir GB’ını 1024 MB olarak düşündüğümüzde 102.400 MB üzere bir paha çıkıyor. Bunu da 125’e böldüğümüzde 819 saniyeye ulaşıyoruz. Bu da yaklaşık 14 dakika yapıyor.

Yani GTA 5 üzere yüksek boyutlu bir oyunu 1000 Mbps internet suratı ile 14 dakikada indirebilirsiniz.

1000 Mbps Sürat ile Yüksek Çözünürlüklü Görüntüler İzleyebilirsiniz

Günümüzde çok yüksek çözünürlüklerle birlikte yüksek bitrate ve yenileme suratı sunan bir akış servisi şimdi yok. Lakin buna karşın YouTube 8K görüntüler için takviye getirdi ve artık 8K görüntüler izleyebiliyoruz. Ayrıyeten TurkNet’in internet suratı konusunda önder olduğu Netflix de 4K HDR sinema ve dizi kısımları yayınlıyor. Bu çözünürlüklerle birlikte de alışılmış ki anlık olarak indirmeniz gereken bilgi ölçüsü hayli yükseliyor.

YouTube üzerinden 8K bir görüntü izlerken, 1000 Mbps internetinizin yaklaşık 10’da 1’i kâfi oluyor. Buna HDR ve yüksek yenileme suratı eklendiğinde kıymet yaklaşık 2 katına çıksa da yeniden ziyadesiyle kâfi bir internetimiz olmuş oluyor. Sonları zorladığımızda, modeminize bağlı 5 kişi birebir anda YouTube’dan yüksek tazeleme oranına sahip 8K HDR görüntü izleyebilir.

Netflix’te de durum çok farklı değil. UHD yani 4K çözünürlük sunan Netflix, bu içeriklerde HDR ve öteki teknolojileri de sunabiliyor. Bu da yüksek internet suratı gereksinimi demek. YouTube’a nazaran Netflix içerikleri çok daha yüksek bitrate kıymetine sahip. Yani YouTube’daki 8K bir içerikle Netflix’teki 4K HDR bir içerik neredeyse tıpkı bant genişliğine muhtaçlık duyuyor. YouTube’un 8K görüntü için 1000 Mbps’in 10’da 1’i kadarına muhtaçlığı varken, Netflix’in de 4K HDR içerikler için 1000 Mbps’in 10’da 1’ine gereksinimi var. Yani bu da birebir modeme bağlı 10 kişinin tıpkı anda 4K HDR sinema yahut dizi kısmını izleyebileceği manasına geliyor.

Yüksek Çözünürlüklü İmajlı Görüşme Yapabilirsiniz

Pandeminin getirdiği şartlarla birlikte manzaralı görüşme yapma olasılığımız epey arttı. Gerek işlerimiz için gerek de sevdiklerimizi görmek için imajlı görüşmeler biçilmiş kaftan. Simetrik 1000 Mbps bir internette, upload yani yükleme suratınız da 1000 Mbps’e erişiyor. Manzaralı görüşme yaptığınız esnada hem upload hem de download suratının ehemmiyeti yüksek.

gigabit internet nasil bir sey 1 HOJCvWW4

Yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate oranlı imajlı görüşme dayanağı olan yazılım neredeyse yok. Standart olarak görebileceğimiz WhatsApp, Zoom, Skype üzere uygulamalar için çok da yüksek olmayan internet gereksinimi mevcut. Lakin meskeninizde tek olmadığınız bir durumda aileden birinin imajlı görüşme esnasında upload suratını tabir yerindeyse sömürmesi, bant genişliğini zorladığı için online oyun oynarken sizi epeyce olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte telefonlarımız yaptığınız görüşmeleri (eğer ayarladıysanız)  ya da görüşmede aldığınız notları ve görselleri yedekleyecektir. Yüksek bir upload suratına sahip olmanız, telefonlarınız yedekleme yaparken sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Böylece interneti kullanan başka bireyler bu durumdan etkilenmeden işini görebilecek.

Kaliteli Canlı Yayınlar Yapabilirsiniz

Instagram, Twitch ve YouTube üzere platformlarda canlı yayın yapan insan sayısı epey arttı. Şayet siz de bu ve bu üzere platformlarda canlı yayın yapan biriyseniz, simetrik 1000 Mbps internet tam size nazaran. 1000 Mbps internet suratı, yapacağınız yüksek çözünürlüklü ve yüksek bitrate pahasına sahip yayınlarda bile zorlanmadan işinizi görebilecek cinsten bir sürat. Twitch, iştirak mutabakatı olan yayıncıları için azamî 8000 bitrate yayın hakkı tanıyor. Bu da anlık 8 Mbps upload suratı kullanımı manasına gelmekte. Yani 1000 Mbps olan upload suratınızın 8 Mbps kadarı yayın için kullanılıyor.

Kullanılan bu 8 Mbps, yayın yaptığınız esnada ilişkinizde rastgele bir sorun çıkarmaya pürüz olabilecek bir sürat olmadığından, online oyun oynarken rastgele bir meseleyle karşılaşmayacaksınız. Ayrıyeten yayın yaptığınız internete bağlı öteki aygıtlar ve kullanıcılar da upload suratını kullanmalarına rağmen yayınınızı baltalayamayacak :)

Düşük Gecikme Oranıyla Düşük Paket Kaybı

1 Gbps yani 1000 Mbps seviyelerindeki bir internet suratı ile yüksek bant genişliğine sahip olursunuz. Bu da işlerinizi hallederken rastgele bir ek gecikmeye yol açmaz ve paket kaybının da önüne geçer. Ayrıyeten fiber altyapı sayesinde ekstra düşük gecikme bedellerine ulaşırsınız.

Bant genişliğinin yüksek olmasını, bir otobandaki şerit sayısı ile oranlayabilirsiniz. Ne kadar çok şerit varsa trafik o kadar rahat ve süratli akar.

Gecikme ve paket kaybındaki azalmalar, çevrimiçi oyun, VoIP ve görüntü konferans kullanan herkes için çok daha âlâ bir tecrübe manasına geliyor.

Uygulama ve İşletim Sistemi Güncellemeleri

Kullandığımız bilgisayarlardan tutun, akıllı telefonlardan meskendeki akıllı aletlere kadar her eser için yazılım ve işletim sistemi güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemeler birçok vakit büyük olduğu için, yavaş internet kontakları sebebiyle hem kullanıcısına hem de tıpkı internete bağlı başka kullanıcılara potansiyel sorun olarak görebiliriz.

Bir Windows bilgisayar yahut akıllı telefonumuz için işletim sistemi güncellemesi geldiğini varsayalım. Güncellemenin yapılması elzem, bir an evvel bitmesi gerekiyor ve işinize döneceksiniz. 1000 Mbps bir internet ile keder etmeniz gereken tek şey bilgisayar yahut akıllı telefonunuzun bu güncellemeyi kurma mühleti ve yine başlama müddeti olacaktır :)

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?
Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?

Örneğin 2 GB (2048 MB) bir işletim sistemi güncellemesi, 1000 Mbps (125 MB/s) internet ile yaklaşık 16 saniyede iner. Bundan sonrası aygıtınıza kalmış.

Bulut Oyun Platformlarında Gelişmiş Tecrübe

2021 yılından itibaren tanınan olmaya başlayan bulut oyun servisleri, düzgün bir bilgisayarı olmayan yahut oyun dayanağı bulunmayan işletim sistemi kullanan bireyler için ülkü tahliller haline geldi. Lakin bu servisler oyunları mahallî sunucularında işleyerek birebir bir Twitch yayını üzere kullanıcısına aktarıyor. Buradaki temel fark, Twitch yayınlarındaki oyunu yayıncılar oynarken, bulut oyun servislerindeki oyunu siz oynuyorsunuz.

Twitch üzere bir platformda bile düşük gecikme ayarını açtığınızda asgarî 3 saniyelik bir gecikme oluyor. Bu bulut oyun platformları için kabus üzere bir paha. Yani klavyeye bastığınız andaki komut yahut FPS oyununda rakibinize ateş etmek için fareyi tıkladığınızdaki komut 3 saniyelik bir gecikme ile iletilir.

Bulut oyun platformları, bu biçim gecikmeleri en aza indirmek için epey gelişmiş bir internet altyapısı oluşturur. Fakat bu altyapıya ayak uydurmak için sizin de gelişmiş bir internete gereksiniminiz var.

Fiber altyapıdan yararlanarak gecikmeyi en aza indirebilir, 1000 Mbps üzere bir süratle da bant genişliği gecikmesini ortadan kaldırarak problemsiz ve lagsız bir oyun tecrübesi yaşayabilirsiniz.

Tıpkı Anda Birden Fazla Aygıtınız İnternete Bağlanabilir

1000 Mbps internet suratı, gördüğünüz üzere birçok işiniz için ziyadesiyle kâfi ve daha birçok şey için gereğince yer var. Meskeninizde kullandığınız bilgisayarınız ve Netflix izlediğiniz televizyonunuz dışında kullandığınız aygıtlar da olabilir. Bunlar ortasında akıllı süpürge, akıllı fırın, akıllı klima üzere eserlerle IP kameralar yer alıyor. Her biri bant genişliğinde bir yer kaplıyor ve internet tecrübenizi aşağıya çekebilir. Lakin 1000 Mbps ile bu sorun da ortadan kalkıyor ve ağınızda oluşturdukları yük fark edilmeyecek hale geliyor.

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı Gigafiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan sürat sadece download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Gigafiber hizmeti, TurkNet’in öteki hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet Gigafiber varsa, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

TurkNet’li olmak için birinci olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz azamî suratı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?
Gigabit İnternet Nasıl Bir Şey?Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz müracaat imkânı tanıyor. Bu noktada müracaat adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve süreçleri Online Süreç Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online Süreç Merkezi veya TurkNet Taşınabilir Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Pekala tüm bu kademeler nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu süreçler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” isimli makalemize göz atabilirsiniz.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla