1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

GitHub Nedir?

GitHub Nedir?
github-nasil-kullanilir
+ - 0

GitHub Nedir?

GitHub, sürüm kontrol sistemi seçenekleri arasında Git kullanmayı tercih eden kullanıcıların yazılım projeleri için bir depolama servisi olarak ifade edilebilir. GitHub, özel depolar için ücretli kullanım seçenekleri sunarken açık kaynak kodlu projeler için ücretsiz olmasıyla ön plana çıkıyor. GitHub açık kaynak kodlu projelerde en çok tercih edilen depolama servislerinden biri.

Yazılımcıların sosyal medyası olarak da isimlendirilen bu depolama servisiyle ilgili en sık sorulan sorular arasında “GitHub nedir?” sorusu bulunuyor. Versiyon kontrol sistemlerinde uzak depo rolünü üstlenen GitHub, dünyanın farklı yerlerinden proje oluşturmak isteyen yazılımcıların çok rahat şekilde dahil olduğu ve bu sayede takım çalışmasına izin verilen bir yapıyı temsil ediyor.

github nedir

GitHub kullanırken dikkat edilmesi gereken ilk husus ana klasör isimlendirmesi olarak dikkat çekiyor. Kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra sizin tarafınızdan barındırılan proje branchforkrepository ve respository gibi isimlerle anılıyor. Bu durum bir nevi farklı kullanım şekilleri olan ana klasör işlevlerini simgeliyor. Bu durumda da branch, repository’lerin alt klasörü olarak değerlendirilebilir.

Örneğin fork etmek başkasının yaptığı bir repository’i kopyalamak ve aynı zamanda bilgisayarda clone etmeye hazır hâle getirmek anlamına sahip. GitHub üzerinden yapılan projelerde yazılımcılar kendilerini test edebilir, diğer yazılımcıların ürettiği kodları kendi kodlarıyla karşılaştırabilir ve yaptığı çalışmanın eksik yönlerine odaklanabilir. Ayrıca bu uzak depolama servisi birçok yazılım dili tarafından destekleniyor.

Yazı Kaynakları
Yazı için vargonen'e Teşekkürler

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla