1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

GitLab Nedir?

GitLab Nedir?
gitlab-nedir
0

GitLab Nedir?

“GitLab nedir?” sorusunun yanıtı GitLab ile GitHub arasındaki farkın daha iyi anlaşılması açısından oldukça önemli. GitLab web tabanlı bir Git depo uygulaması olarak tanımlanabilir. Bu depo servisi sürekli entegrasyon (CI)sürekli teslimat (CD)hata kayıtkod gözden geçime ve wiki desteğiyle çalışıyor. Başlangıçta GitLab’in büyük bir çoğunluğu Ruby ile yazılmıştır.

Daha sonra performans gerektiren bazı bölümler Go kullanılarak yeniden kodlanmıştır. GitLab’in GitHub’a kıyasla en büyük farkı sınırsız kod deposusınırsız disk alanı ve kod devamlılığı gibi seçenekleri bünyesinde barındırması. GitLab, Git teknolojisini kullanarak kodlarınızı ücretsiz şekilde gizli veya açık uzak sunucularda tutmanıza imkân tanıyor. GitLab kısaca GitHub’ın açık kaynak versiyonu.

Ücretsiz olarak özel kod barındırmanızı sağlayan GitLab çok iyi bir talep yönetim sistemine sahip. Bu nedenle ek bir yönetim sistemine (Redmine, JIRA vs.) ihtiyaç duymadan tüm işlerinizi halledebilirsiniz. Ayrıca söz konusu depolama servisinin yardımıyla sınırsız sayıda özel ve açık kaynak kodlu repository oluşturabilir, bunları ücretsiz bir şekilde GitLab’in sunucularında saklayabilirsiniz.

GitLab, GitHub’ın kullanıcılara vadettiği tüm işlevleri bünyesinde barındırmasıyla dikkat çekiyor. Tüm bu işlevlere ek olarak özel kod kullanımına da açık olması GitLab’in yazılımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor. Şunu da belirtmek gerekir ki bu depo servisinin ücretsiz sürümünde kendi sunucularınıza kurarak sadece kurum içi kullanıcıların erişebileceği bir servis hizmeti bulunuyor.

GitLab Nedir?

GitLab Neden Kullanılır?

GitLab takım hâlinde yazılım projesi gerçekleştirmek amacıyla bilişim uzmanları tarafından tercih ediliyor. Bu depo servisini resmi web sitesi üzerinden üye olarak bilgisayarınıza herhangi bir kurulum yapmanız gerekmeden ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer GitLab’i kendi sunucunuza kurmak istiyorsanız yeni topluluk özelliklerinin yardımıyla yine ücret ödemeden uzak sunucu depo servisini temin edebiliyorsunuz.

Birçok farklı kullanıcının katılımıyla hazırlanacak projelerde sınırsız disk alanı ve sınırsız kod deposu seçeneklerine sahip olan GitLab kullanımı birçok açıdan kodlama deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Güvenlik önlemleri, kod gözden geçirme, sürekli teslimat ve hataların düzeltilmesi açısından en iyi verimliliği sunan servis deposu topluluk içerisinde yazılımcıların kendilerini geliştirmelerini de kolaylaştırıyor. 

Yazı Kaynakları
Yazı için Vargonen'e Teşekkürler
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla