İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Gökbilimciler kara delikleri bulmak için yardımınızı istiyor!

Gökbilimciler kara delikleri bulmak için yardımınızı istiyor!
+ - 0

Gökbilimciler kara delikleri bulmak için yardımınızı istiyor!

Kara delikler, kainattaki en akıl almaz objelerin başında geliyor. Etrafında bulununan ışık dahil her şeyi içerisine çeken kara delikler uzun vakittir insanoğlunun en merak ettiği gizemlerden bir tanesi. Tespit edilmeleri epeyce güç olan bu objeleri, etrafında bulunan toz ve gaz bulutları ele veriyor.

Kara delikleri bulmak için seferberlik başladı

Bir gereç kara deliğin içerisine girdiğinde X ışını yayarak kara delikleri görünür hâle getirebiliyor. Lakin bu durum her kara delik için geçerli değil. Birtakım kara delikler cisimleri yutmuyor ve bu nedenle de X ışını yaymıyorlar. Bu çeşit kara deliklerin tespit edilmesi ise bir kat daha güç.

Bir bilim projesi artık “gizli” kara delikleri aramaya yardım etmeye davet ediyor. Black Hole Hunters (Kara Delik Avcıları) ismi verilen proje, kara deliklerin pozisyonlarına dair ipuçları arıyor. Kara delikler çok ağır oldukları için çok güçlü yerçekimlerine sahiptirler ve bu güçlü yerçekimi uzayzamanı büker. Böylelikle kara deliklerin ardındaki yıldızlardan gelen ışık bükülerek kısa bir müddetliğine daha parlak hale gelir.

gokbilimciler kara delikleri bulmak icin yardiminizi istiyor 0

İşte bu noktada istekli bireyler devreye girecek. Grafik bilgilerinde yıldızlardan gelen bu parlaklık tepelerini arayacak olan bireyler kısa bir eğitim sürecine tâbi tutulacak. Bahsi geçen grafikler ile gerekli eğitimi alacak olan şahıslar akabinde bir kara deliğin varlığını gösterebilecek grafikleri sınıflandırmayı da öğrenecek.

Projenin yardımcı başkanlarından biri olan Adam McMaster, bu teşebbüsün gökbilimcilerin kıymetli kara delikleri belirlemelerine yardımcı olabileceğini düşünüyor. McMaster bahis hakkında ise şu tabirleri kullanıyor:

Kara Delik Avcıları projesinde ne bulacağımızı görmek için sabırsızlanıyorum. Aradığımız kara delikler katiyen orada bir yerde lakin şimdi bulunamadı. Araştırmamız bize, yıldızların etrafında sessizce dönen kaç tane kara deliğin olduğuna dair birinci ipuçlarını verecek ve sonunda bu çeşit sistemlerin nasıl oluştuğunu anlamamıza yardımcı olacak.

Gizli kara delikleri aramak nitekim dikkat alımlı görünüyor. Siz de kara delik aramak istiyorsanız, buradan başvurabilirsiniz. Pekala siz kara delikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla