1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Google ve Apple’a rekabet soruşturması açıldı!

Google ve Apple’a rekabet soruşturması açıldı!
0

Google ve Apple’a rekabet soruşturması açıldı!

Güney Kore, üçüncü taraf ödeme hizmetlerini kullanmaya müsaade vermediği gerekçesiyle Apple ve Google’a soruşturma başlattı. Asya ülkesi, uygulama içi ödeme yasasının ihlal edildiğini ve mağazalarda üçüncü taraf ödemelerin serbestçe kullanılması gerektiğini söyledi.

Google ve Apple üçüncü taraf ödemelere müsaade vermiyor mu?

Güney Kore İrtibat Komitesi (KCC) tarafından App Store, Google Play Store ve One Store için yeni bir soruşturma başlatıldı. Ödeme hizmetleri konusunda uzun yıllardır inceleme altında olan bu platformların, üçüncü taraf ödeme hizmetleri geri plana attığı tez edildi.

google ve applea rekabet sorusturmasi acildi 0 MjFcBMcl

KCC’nin üçüncü taraf ödemelerde neyi araştırdığı şimdilik belgisiz. Lakin hem Apple hem de Google’ın geliştiricileri uyarmakta geç kaldığı düşünülüyor. Ayrıyeten her iki platformun alternatif faturalandırma sistemi üzerinden kurul almaya devam ettiğini biliyoruz.

Google, alternatif ödemelerden daha az kurul aldığını söyleyerek kararını savundu. Ayrıyeten komitelerin Android ve Play Store’a yatırım yapmak için mecburî olduğunu söyledi. Apple ise alternatif faturalandırma ve komitelerle ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Güney Kore’nin soruşturma açılmasına müsaade veren yasası, mümkün para cezalarının, elde edilen ortalama yıllık gelirin yüzde 2’si kadar olmasına müsaade veriyor. Yani Apple ve Google’a, App Store ve Play Store üzerinden milyonlarca dolarlık ceza kesilebilir.

google ve applea rekabet sorusturmasi acildi 1

Asya ülkesi tarafından bu yılın başlarında kabul edilen yasa kapsamında uygulama mağazalarına birtakım düzenlemeler getirildi. Buna nazaran, üçüncü taraf ödeme formüllerin, Apple Pay yahut Google Pay ile eşit kurallarda olması mecburî tutuluyor.

Peki siz Google ve Apple ödeme sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla