1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Google’ın yeni programlama dili C++’a rakip oluyor

Google’ın yeni programlama dili C++’a rakip oluyor
0

Google’ın yeni programlama lisanı C++’a rakip oluyor

Programlama dillerinin kullanımı gitgide kolaylaşıken, bu durum daha geniş etraflarda kullanılmasına imkan sağlıyor. Google da yeni programlama dili Carbon’u kısa bir mühlet evvel duyurmuştu. Yaygın olarak kullanılan C++‘a rakip olabileceği öngörülen yeni Google Carbon hakkında artık yeni ayrıntılar paylaşıldı.

Google Carbon, C++’ın yerine geçmek istiyor

C++’ın yerine geçmek isteyen Carbon, bu maksat doğrultusunda tanınan programlama lisanı ile uyumlu olarak çalışmak zorunda. Ayrıyeten C++‘tan Carbon’a geçmek isteyen kullanıcılar için bu sürecin kolay olması epey büyük ehemmiyet arz ediyor.

Google Baş Yazılım Mühendisi Chandler Carruth bu mevzuda kararsız olanlar için yeni bilgiler paylaştı. Carruth, daha kolay lisanı ve daha sıkıntısız API içeri transferleri ile Carbon’un C++ için güçlü bir selef rolünde olduğunu belirtti.

googlein yeni programlama dili ca rakip oluyor 0

Bunun yanı sıra erişilebilirlik ve kapsayıcılık konusunda da Carbon’un C++ lisanına nazaran avantajları olduğu belirtiliyor. Bu ve bunun üzere avantajlar ile Carbon’un C++ lisanına karşı nasıl bir performans vereceği merak konusu. Bilindiği üzere programcıları yeni bir lisana geçirmek epey güç.

Carbon ailesi büyük ölçüde Google çalışanlarından oluşuyor, fakat yeni programlama lisanı sadece bununla hudutlu kalmayacak üzere görünüyor. Teknoloji devinin bünyesinde bulunan takım, Carbon‘un başarılı olması için “bağımsız ve topluluk odaklı bir proje” olması gerektiğini tabir ediyor.

googlein yeni programlama dili ca rakip oluyor 1 ZIEepJpS

Şu anda, Google Carbon şimdi deneme sürecinde. Programlama lisanının kaynak kodu hâli hazırda indirilebilir durumda. Ayrıyeten Compiler Explorer web uygulaması üzerinden Google Carbon lisanını tarayıcınızın üzerinden de deneyebilirsiniz.

Peki sizce Carbon başarılı olabilir mi? Sizin programlama dilleri ortasındaki tercihiniz hangisi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla