1. Ana Sayfa
  2. Haber

Görme bozukluğunu tarihe karıştıracak yöntem keşfedildi

Görme bozukluğunu tarihe karıştıracak yöntem keşfedildi
0

Görme bozukluğunu tarihe karıştıracak prosedür keşfedildi

Hayvanlardan elde edilen jelatin, besin ve sıhhat kesimi olmak üzere birçok farklı alanda kullanılıyor. Bilim insanları, domuz derisinden elde ettikleri kolajan ile kornea implantı üretti. Kornea nakli meselesini ortadan kaldıracağı belirtilen implantın denemeleri muvaffakiyetle sonuçlandı.

14’ü deneysel prosedürden evvel büsbütün kör olan 20 gönüllüde implantı test eden bir pilot denemenin sonuçları Nature Biotechnology’de yayınlandı. 20 gönüllünün tümünün görüşlerini büsbütün geri kazandığı ve ameliyattan sonra hiçbir yan tesir yaşamadığı açıklandı.

Kolajenden kornea implantı üretildi

Her yıl bir milyondan fazla kişinin kornea nedeniyle görme bozukluğu yaşadığı biliniyor. Gözü çevreleyen ve epey ince olan kornea, ne yazık ki kendini yenileyemiyor.

gorme bozuklugunu tarihe karistiracak yontem kesfedildi 0

Kornea nedeniyle görme sorunu yaşayan şahıslar, donörlerden alınan kornealar ile tekrar sıhhatine kavuşabiliyor. Bununla birlikte, 70 şahıstan yalnızca birinin kornea nakli için donör bulabiliyor. Kornea nakli bekleyen milyonlarca kişi, geliştirilen yeni tedavi metodu sayesinde görme yetilerini tekrar kazanabilecek.

Çalışmanın yaklaşık 10 yıldır devam ettiğini belirten bilim insanları, biyosentetik korneaların dönor kornealarının yerine geçebileceğini kanıtladı. Daha evvel insanlardan elde edilen kolajenler ile deneme yapan takım, domuzdan elde edilen implantın daha kolay üretildiğini açıkladı.

Biyosentetik kornealar, dönorlardan alınanların tersine neredeyse iki yıl boyunca inançlı bir formda saklanabiliyor. Araştırmacılar, üretilen implantların insan korneasına epeyce yakın olduğunu belirtiyor.

Konu hakkında açıklama yapan Neail Lagali, “Seri üretime uygun, iki yıla kadar saklanabilen bir implant geliştirdiğimiz için memnunuz. Bu sayede daha fazla kişinin görme sorunu biyomateryal ile ortadan kalkacak. Kornea dokusu bulma sorunu ve başka göz rahatsızlıkları için kıymetli bir adım attığımızı düşünüyorum.” tabirlerine yer verdi.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla