1. Ana Sayfa
  2. Haber

Güneş kaç yaşında? Daha ne kadar yaşayacak?

Güneş kaç yaşında? Daha ne kadar yaşayacak?
0

Güneş kaç yaşında? Daha ne kadar yaşayacak?

5 ila 7 milyar yıl içinde güneşimiz ömrünün sonuna ulaşacak. Güneş’in hayat kaynağı olan hidrojen son bulacak. Bir vakitler dünyamızda bildiğimiz ve sevdiğimiz her şeyi aydınlatan yıldız en sonunda soğuyacak ve sönecek.

Güneş’in ömür döngüsü ortaya kondu

Tabi ki endişlenmek için şimdi çok erken. Şu an için Güneş, hayatının baharında olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 4.57 milyar yaşında olan Güneş’e şimdi orta yaşlarında diyebiliriz. İçinde bulunan hidrojeni rahatlıkla helyuma dönüştürüyor ve tüm gücüyle parlıyor.

Bilim insanları ise Güneş’in geleceği hakkında fikirler üretmeye devam ediyor. Başka yıldızlara nazaran epey yakın olan Güneş’in incelenmesinin daha kolay olmasını bekleyebilirsiniz. Lakin yakınlığı nedeniyle son derece parlak olan Güneş’i incelemek başka yıldızlara nazaran çok daha sıkıntı.

gunes kac yasinda daha ne kadar yasayacak 0 tFl8hVCa
gunes kac yasinda daha ne kadar yasayacak 1
gunes kac yasinda daha ne kadar yasayacak 2 9UWpSZir
gunes kac yasinda daha ne kadar yasayacak 3 hirhigA5

Tüm bu zorluklara karşın araştırmalarını devam ettiren bilim insanları, içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi ve Güneş hakkında fikir yürütüyorlar. Böylelikle gelecekte insanlığı nelerin beklediği daha net bir biçimde ortaya konuyor.

Yapılan araştırmalara nazaran Günel 8 milyar yaşına geldiğinde azamî sıcaklığına ulaşacak. Sonrasında soğumaya başlayacak olan Güneş’in büyümesine ise devam edeceği öngörülüyor. Datalara nazaran Yaklaşık 11 milyar yaşına ulaştığında Güneş harika bir ‘kırmızı dev’ halini alacak. Sonrasında ise tüm yıldızlarda olduğu üzere Güneş’in de ömrü sona erecek.

gunes kac yasinda daha ne kadar yasayacak 4 ZrQayNJz

Güneş’in ömrünü bir görsel ile açıklayan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Samanyolu içerisindeki yıldızları inceleyerek bu dataları bizlere sunuyor. Yıldızların sıcaklıkları ve yarıçapları incelenerek Güneş için de bir ömür döngüsü ortaya konuyor.

Güneş’in önünde uzun bir yol varmış üzere görünüyor? Pekala sizce insanlık da bu kadar uzun yaşayabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla