1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Güneş pili verimliliğinde yeni rekor geldi

Güneş pili verimliliğinde yeni rekor geldi
+ - 0

Güneş pili
Güneş pili

ABD Güç Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Güç Laboratuvarı(NREL) araştırmacıları, Güneş’inkine muadil aydınlatma şartları altında %39,5 verimliliğe sahip bir güneş pili oluşturdu. Bu, şimdiye kadarki gerçek dünya şartlarında her çeşit güneş pili için kaydedilen en yüksek verimliliği gösteriyor.

Güneş pilleri için rekor verimlilik

Geliştirilen güneş pili, karşıt çevrilmiş metamorfik çok eklemli (IMM) olarak bilinen bir mimariye dayanıyor ve ışığa reaksiyon olarak elektrik akımı üreten bileşenler olan üç irtibat içeriyor. Üçünde de farklı materyallere yer verilen temaslardan üstteki galyum indiyum fosfit (GaInP), ortadaki galyum arsenit (GaAs) ve alttaki galyum indiyum arsenit (GaInAs) gereçlerinden oluşuyor. Bu, hücrenin tüm ışık spektrumundan daha fazla güç yakalamasını sağladı.

Rekor verimliliği elde etmek için araştırmacılar, orta katmanı “kuantum kuyuları” ile inşa ettiler. Takım, daha geniş bir bant aralığına sahip öteki iki gereç ortasına iletken bir katman yerleştirerek elektronları iki boyutla sınırlayabildi ve bu da materyalin daha fazla ışık yakalamasını sağladı. Orta katmanın 300’e kadar kuantum kuyusu içermesi genel verimliliği de büyük ölçüde artırdı.

Otonom konteyner gemisi, 790 km’lik güzergahı muvaffakiyetle tamamladı

3 gün evvel eklendi

Grup, mevcut gelişmenin güneş pilleri için kıymetli bir atılım olduğunu belirtmekle bir arada bu tip pili üretmenin hala hayli kıymetli olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, üretim maliyetini büyük ölçüde azaltmak ve hücreleri çeşitli yeni uygulamalar için ekonomik hale getirecek alternatif hücre dizaynları üzerinde çalışıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Güneş pili verimliliğinde yeni rekor geldi

Kaynak: Forumdonanımhaber

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla