1. Ana Sayfa
  2. Haber

Güneş’e çarpan kuyruklu yıldız görüntülendi!

Güneş’e çarpan kuyruklu yıldız görüntülendi!
+ - 0

Güneş’e çarpan kuyruklu yıldız görüntülendi!

Yer çekimi ömrün en büyük kaynaklarından bir tanesi. Dünya’nın yer çekimi bizleri yere bağlarken, atmosferin oluşmasına da yardım ediyor. Öbür yandan Güneş ise sahip olduğu çekim kuvveti ile kozmosta kaybolmamamızı sağlıyor. Lakin Güneş tarafından çekilen tek gök cisimleri gezegenler değil tabi ki.

Kuyruklu yıldız Güneş’in çekimine karşı gelemedi

Geçtiğimiz günlerde, NASA‘nın Güneş ve Heliosferik Gözlemevi (SOHO) tarafından bir kuyruklu yıldızın Güneş’e çarpması görüntülendi. Güneş’e çarpan gök cisminin yüzyıllar evvel parçalanan dev kuyruklu yıldızın bir kesimi olduğu belirtiliyor.

Kreutz sungrazer olarak isimlendirilen bu kuyruklu yıldız ailesi,güneşin yörüngesinde dönüyor. Bu modüllerden her gün en az bir tanesi ise Güneş’e fazla yakınlaşarak yok oluyor. Birçok modülün çapı birkaç metreyi geçmezken, görüntülenen yıldızın ise oldukça büyük olduğu söz edildi.

Twitter’da paylaşılan bu görselde de kuyruklu yıldızın Güneş’e yaklaşarak yok olduğu net bir halde görülüyor. Sağ alt taraftan Güneş’e gerçek hareket eden kreutz sungrazer üyesinden sonrasında ise eser kalmıyor. Aygıtın ziyan görmesini önlemek için SOHO’nun koronagrafı tarafından bloke edilen güneş diskinde kuyruklu yıldızın bir daha geri dönmemek üzere kaybolduğunu görüyoruz.

Güneşin öteki tarafından çıkmayan bu Kreutz sungrazer parçasının ağır ısı tarafından büsbütün buharlaştığını varsaymak gerçek olacaktır. Öte yandan paylaşılan animasyon enteresan bir detayı daha ortaya koyuyor.

gunese carpan kuyruklu yildiz goruntulendi 0 BqhuqgyB

Güneş şu anda oldukça kararsız bir yapıda. 2025 yılına kadar Güneş’in epey etkin olacağı kestirim ediliyor. Bu animasyonda da Güneş’in kararsız yapısına şahit oluyoruz. Kreutz sungrazer kesimi, sağ alt taraftan Güneş’e hakikat yaklaşırken, öteki tarafta ise taçküre kütle atımı yaşandığı görülüyor.

Güneş önümüzdeki birkaç sene de kararsız yapısını sürdürecek ve birçok gök cismine daha mezar olacak üzere görünüyor. Pekala siz yaşanan olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla