İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Haziran Ayında Yonga Üretimi Endüstri Genelinde Geriledi

Haziran Ayında Yonga Üretimi Endüstri Genelinde Geriledi
+ - 0

Haziran Ayında Yonga Üretimi Endüstri Genelinde Geriledi

2022 yılının başlarından beri teknoloji dünyasında genel anlamda bir talep düşüşü yaşandı. PC bileşenlerinin yanı sıra tablet ve dizüstü bilgisayar satışları gerilemeye devam ediyor. Teknoloji şirketlerinin çip siparişlerini birer birer iptal etmeye başladığını yazmıştık. IC Insights tarafından yayınlanan rapor, benzer şekilde yarı iletkenlere ve belleklere olan talebin yavaşlamaya başladığını gösteriyor.

Mayıs ayına kıyasla Haziran ayında çoğu büyük oyuncunun satışlarında önemli düşüşler yaşandı. Rapor Tayvanlı yarı iletken şirketlerine odaklanmış olsa da, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir yavaşlama bekleyen Micron’un da ismi geçiyor. Micron’un satışlarda %17’ye varan bir düşüş beklediği bildiriliyor. Bunun yanında, son çeyrekte satışların bir önceki çeyreğe göre %11, geçen yıla göre %19 arttığını belirtelim. Ancak artık o günler geride kaldı ve gerileme dönemi başlıyor.

haziran ayinda yonga uretimi endustri genelinde geriledi 0 IDENwGDZ

UMC, şaşırtıcı şekilde satışlarını %2 oranında artırırken, rakibi TSMC’nin satışları Haziran ayında %5 oranında geriledi. Tayvanlı diğer iki dökümhane Powerchip ve Vanguard, sırasıyla %4 düşüş ve %3 artış gördü.

Winbond ve Macronix dışında listede yer alan diğer dört şirketin satışları %2 ile %26 arasında zayıfladı. Ekran endüstrisi için yarı iletken üretimi yapan Novatek, büyük oranda bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Bellek üreticisi Nanya’nın satışları ise %16 oranında azaldı. Bu arada, Novatek’in satışları pandemi sırasında %78 oranında artmıştı.

Özetleyecek olursak, söz konusu tüketici elektroniği olduğunda talebin düştüğünü ve düşmeye devam edeceğini söylemek mümkün. Aynı zamanda daha normalleşmiş bir piyasaya dönüş başladı diyebiliriz.

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla