İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

HTML Nedir ve Nasıl Kullanılır

HTML Nedir ve Nasıl Kullanılır
html-nedir-nasıl-kullanılır
+ - 0

HTML Nedir?

HTML, Web sayfaları oluşturmak için standart biçimlendirme dilidir. HTML’in açılımı Hyper Text Markup Language anlamına gelmektedir. Hyper Text Markup Language ve Web sayfasının ne anlama geldiğini görelim.

  • Hyper Text:

Hyper Text (Köprü Metni) basitçe “Metin İçinde Metin” anlamına gelir. Bir metnin içinde bir bağlantı vardır, bir hiper metindir. Sizi yeni bir web sayfasına götüren bir bağlantıya her tıkladığınızda, bir hiper metne tıklamış olursunuz.  Hyper Text (Köprü Metni) , iki veya daha fazla web sayfasını (HTML belgeleri) birbirine bağlamanın bir yoludur.

  • Markup Language:

Markup Language(İşaretleme dili), bir metin belgesine mizanpaj ve biçimlendirme kurallarını uygulamak için kullanılan bir bilgisayar dilidir.  Markup Language(İşaretleme dili) , metni daha etkileşimli ve dinamik hale getirir. Metni resimlere, tablolara, bağlantılara vb. dönüştürebilir.

  • Web Page:

Web sayfası, yaygın olarak HTML ile yazılan ve bir web tarayıcısı tarafından çevrilen bir belgedir. Bir URL girilerek bir web sayfası tanımlanabilir. Bir Web sayfası statik veya dinamik türde olabilir. Yalnızca HTML yardımıyla statik web sayfaları oluşturabiliriz .

Bu nedenle HTML, stil yardımıyla çekici web sayfaları oluşturmak için kullanılan ve bir web tarayıcısında güzel bir biçimde görünen bir biçimlendirme dilidir. Bir HTML belgesi birçok HTML etiketinden oluşur ve her HTML etiketi farklı içerik içerir.

Basit bir HTML örneği görelim.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Page Title</title>
</head>
<body>
 
<h1>This is a Heading</h1>
<p>This is a paragraph.</p>
 
</body>
</html>   

HTML Örneğinin Açıklaması:

<!DOCTYPE>: Belge türünü tanımlar veya tarayıcıya HTML sürümü hakkında bilgi verir.

<html > :Bu etiket tarayıcıya bunun bir HTML belgesi olduğunu bildirir. Html etiketi arasındaki metin, web belgesini tanımlar. <!DOCTYPE> dışındaki tüm diğer HTML öğeleri için bir kapsayıcıdır.

<head>: <html> öğesinin içindeki meta verileri (belge hakkında bilgi) içeren ilk öğe olmalıdır. Gövde etiketi açılmadan önce kapatılmalıdır.

<title>: Adından da anlaşılacağı gibi, tarayıcı penceresinin en üstünde görünen o HTML sayfasının başlığını eklemek için kullanılır. Head etiketinin içine yerleştirilmeli ve hemen kapatılmalıdır. (İsteğe bağlı)

<body> : Gövde etiketi arasındaki metin, sayfanın son kullanıcı tarafından görülebilen gövde içeriğini tanımlar. Bu etiket, HTML belgesinin ana içeriğini içerir.

<h1> : <h1> etiketi arasındaki metin, web sayfasının birinci düzey başlığını tanımlar.

<p> : <p> etiketi arasındaki metin, web sayfasının paragrafını tanımlar.

html nedir

HTML’nin Kısa Tarihi

1980’lerin sonlarında, bir fizikçi, CERN’de yüklenici olan Tim Berners-Lee, CERN araştırmacıları için bir sistem önerdi. 1989’da internet tabanlı bir hiper metin sistemi öneren bir not yazdı.

Tim Berners-Lee , HTML’nin babası olarak bilinir. HTML’nin ilk kullanılabilir açıklaması, 1991’in sonlarında Tim tarafından önerilen “HTML Etiketleri” adlı bir belgeydi. HTML’nin en son sürümü, bu öğreticide daha sonra öğreneceğimiz HTML5’tir.

HTML Sürümleri

HTML icat edildiğinden beri piyasada pek çok HTML sürümü vardır, HTML sürümü hakkında kısa bir giriş aşağıda verilmiştir:

HTML 1.0: HTML’nin ilk sürümü 1.0 idi, HTML dilinin barebone versiyonuydu ve 1991’de yayınlandı.

HTML 2.0: Bu, 1995’te piyasaya sürülen bir sonraki sürümdü ve web sitesi tasarımı için standart dil sürümüydü. HTML 2.0, form tabanlı dosya yükleme, metin kutusu, seçenek düğmesi gibi form öğeleri gibi ekstra özellikleri destekleyebildi.

HTML 3.2: HTML 3.2 sürümü, 1997’nin başlarında W3C tarafından yayınlandı. Bu sürüm, tablolar oluşturma ve form öğeleri için ekstra seçenekler için destek sağlama yeteneğine sahipti. Ayrıca karmaşık matematiksel denklemler içeren bir web sayfasını da destekleyebilir. Ocak 1997’ye kadar herhangi bir tarayıcı için resmi bir standart haline geldi. Bugün, tarayıcıların çoğu tarafından pratik olarak destekleniyor.

HTML 4.01: HTML 4.01 sürümü Aralık 1999’da yayınlandı ve HTML dilinin çok kararlı bir sürümüdür. Bu sürüm mevcut resmi standarttır ve stil sayfaları (CSS) için ek destek ve çeşitli multimedya öğeleri için komut dosyası oluşturma yeteneği sağlar.

HTML5 : HTML5, HyperText Markup dilinin en yeni sürümüdür. Bu versiyonun ilk taslağı Ocak 2008’de duyuruldu. Biri W3C (World Wide Web Consortium), diğeri ise HTML 5 versiyonunun geliştirilmesinde yer alan WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) olmak üzere iki büyük organizasyon var. , ve hala geliştirme aşamasındadır.

html-nedir

HTML’nin Özellikleri

1) Çok kolay ve basit bir dildir . Kolayca anlaşılabilir ve değiştirilebilir.

2) Biçimlendirme etiketi çok olduğu için HTML ile etkili bir sunum yapmak çok kolaydır .

3) Bir biçimlendirme dilidir , bu nedenle metinle birlikte web sayfalarını tasarlamak için esnek bir yol sağlar.

4) Programcıların web sayfalarına (html bağlantı etiketi ile) bir bağlantı eklemesini kolaylaştırır , böylece kullanıcının göz atma ilgisini artırır.

5) Platformdan bağımsızdır çünkü Windows, Linux ve Macintosh gibi herhangi bir platformda görüntülenebilmektedir.

6) Programcının web sayfalarına daha çekici ve etkileşimli hale getiren Grafikler, Videolar ve Ses eklemesini kolaylaştırır .

7) HTML, büyük/küçük harfe duyarsız bir dildir, yani etiketleri küçük harf veya büyük harf olarak kullanabiliriz.

Bilmediğiniz 7 HTML özeliği için

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla