1. Ana Sayfa
  2. Haber

Hubble Uzay Teleskobu, Orion Bulutsusu’ndaki renkli manzarayı paylaştı!

Hubble Uzay Teleskobu, Orion Bulutsusu’ndaki renkli manzarayı paylaştı!
0

Hubble Uzay Teleskobu, Orion Bulutsusu’ndaki renkli görüntüyü paylaştı!

Son vakitlerde James Webb Uzay Teleskobu, çektiği manzaralarla bilim meraklılarının ilgisini ziyadesiyle çekiyor. Lakin ondan evvel misyonda olan Hubble Uzay Teleskobu ise sürat kesmeden vazifesini sürdürüyor. Hubble Uzay Teleskobu, yakın vakitte görüntülediği yeni bir bulutsu ile ilgi görüyor. İşte yeni bulutla ilgili detaylar!

Hubble Uzay Teleskobu, HH 505 isimli yeni bir bulutsu manzarası yakaladı

NASA, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Hubble Uzay Teleskobu’nun yakaladığı yeni bir imgeyi paylaştı. Teleskobun, yakaladığı HH 505 isimli yeni bulut, Orion grup yıldızının içindeki Herbig-Harbo nesnesini çevreliyor. Renkleriyle insanların ilgisini çeken bu görsel, gök bilimciler tarafından yakalandı. Orion’daki bu bulutsu, Dünya’ya en yakın etkin yıldız oluşum bölgelerinden biri olan Orion Bulutsusu’nun bir kısmını gösteriyor.

Görüntüde, Herbig-Haro objesi HH 505’in etrafındaki renkli alanlar yer alıyor. Bu tıp yapılar, ata-gezegen diskleriyle çevrili yeni doğan yıldızların faaliyetlerini bir eseridir. Kimi durumlarda, diskteki hususla etkileşimleri iyonize gazdan oluşan jetlerin oluşumuna yol açabiliyor.

Söz konusu HH 505 olduğunda bu emisyonlar, Orion Bulutsusu’nun eteklerinde, Dünya’dan yaklaşık 1.000 ışık yılı uzaklıkta olan yıldız IX Ori’den geliyor. Ayrıyeten bulutsunun Dünya’ya yakınlığı, onu gece gökyüzünün en çok izlenen alanlarından biri haline getiriyor.

Herbig-Hero objeleri, astronomik standartlara nazaran çok kısa vadeli bir fenomen olarak yer alıyor. Sadece birkaç on binlerce yıl içinde, yıldızlararası uzayda büsbütün dağılırlar. Birebir vakitte HH 505’in manzarası, Hubble’a kurulu ACS kamerayla çekildi. Manzara, Orion Bulutsusu’nun en detaylı mozaiğini oluşturmayı amaçlaya bir projenin de modülü olarak yer alıyor.

hubble uzay teleskobu orion bulutsusundaki renkli manzarayi paylasti 0 jBOwYDs8

Hubble Uzay Teleskobu bulut görseli, gök bilimcilerin ziyadesiyle işine yarayacak. Bu imaj gök bilimcilerin, daha evvel bilinmeyen unsur akışlarını ortaya çıkaracak ve yeni yıldızların oluşumuna eşlik eden süreçleri anlamalarına yardım edecek.

Peki, siz Hubble Uzay Teleskobu bulut imgesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla