1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

İbreyi Musk’a döndüren iddia: “Twitter güvenlik hakkında yalan söylüyor!”

İbreyi Musk’a döndüren iddia: “Twitter güvenlik hakkında yalan söylüyor!”
0

İbreyi Musk’a döndüren argüman: “Twitter güvenlik hakkında palavra söylüyor!”

Sosyal medya denince akla birinci gelen platformlardan birisi olan Twitter, son devirde platform dışı olaylarla gündeme gelmeye devam ediyor. Şirketin Elon Musk ile girdiği satın alma teşebbüsü ve sonrasında yaşananlar, hali hazırda şirket için birçok olumsuz durum oluşturmuştu. Şirket artık de değerli bir sav ile gündem oldu.

Twitter’ın eski güvenlik şefine nazaran şirket, güvenlik uygulamalarını ihmal ediyor

Twitter, Elon Musk ile girdiği dava sürecinde iş insanını bir bakıma köşeye sıkıştırmıştı . Lakin Ocak ayında şirketten kovulan güvenlik şefi Peiter Zatko, rüzgarı büsbütün bilakis çevirecek bir argüman ortaya attı. Zatko’ya nazaran Twitter, geçmişte güvenlik ile ilgili sorumsuzca davrandığı devirler oldu ve bunu gizledi.

Zatko, Ocak ayında şirketten ayrılmasının nedenini şirketin güvenlik açıkları hakkında sessiz kalmayı reddetmesi olarak gösteriyor. Eski güvenlik şefi, Geçen ay Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Twitter’ı hissedarları aldatmakla ve makul güvenlik standartlarını korumak için Federal Ticaret Kurulu (FTC) ile yaptığı muahedeyi ihlal etmekle suçlayan bir şikayette bulundu.

ibreyi muska donduren iddia twitter guvenlik hakkinda yalan soyluyor 0 17SNpbQj

Geçtiğimiz günlerde Twitter, kullanıcıları etkileyecek bir güvenlik açığı ile sarsılmıştı. Şirket tarafından doğrulanan yeni ihlal, hackerların hesap bilgilerine basitçe erişmesini sağlıyordu. O denli ki bu açık sayesinde bilgisayar korsanları, e-posta adresinin yahut telefon numarasının bağlı olduğu hesapları bulabilme imkanına erişmişti. Lakin sonrasında şirket, bu açığın giderildiğini söyledi.

İddia edildiği üzere Twitter, güvenlik meseleleriyle alakalı kimi bilgileri hissedarlarından ve kullanıcılarından sakladıysa Elon Musk ile olan davanın durumu büsbütün değişebilir. Şirket, Musk’ı satın almaktan vazgeçerek sıkıntı durumda bıraktığını ve kendine ekonomik olarak yarar sağladığını belirterek dava açmıştı.

ibreyi muska donduren iddia twitter guvenlik hakkinda yalan soyluyor 1 zjeL6SuE

Elon Musk satın alma sürecinden vazgeçmesini ise şirketin güvenlik, spam ve bot hesaplar hakkında gerçekleri paylaşmamasına bağlamıştı. Lakin Musk’ın kozunun âlâ olmadığı ve Twitter’ın davayı kazanacağı konuşuluyordu. Lakin son argümanlar doğruysa Twitter’ı sıkıntı günler bekliyor.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla