1. Ana Sayfa
  2. Haber

İnsan klonlama gerçek mi oluyor? Yeni bir yöntem keşfedildi

İnsan klonlama gerçek mi oluyor? Yeni bir yöntem keşfedildi
0

İnsan klonlama gerçek mi oluyor? Yeni bir formül keşfedildi

Bilim insanları, yakın tarihli bir deneyde kök hücrelerden başarılı bir formda yapay fare embriyosu üretilebileceğini kanıtladı. İsrail merkezli bir biyoteknoloji şirket, bu metodu insan üzerinde denemek istediklerini açıkladı. Yapay insan embriyosu oluşturmak için çalışmalara başlayan takım, birçok hastalığı sentetik embriyo ile tedavi edebileceklerini duyurdu.

Hanna tarafından kurulan İsrail merkezli şirket Renewal Bio, sentetik insan embriyosu ile birçok probleme tahlil bulunacağını belirtiyor. Kısırlık, genetik hastalıklar ve yaşlılıkla ilgili problemlerin bu usul ile çözülebileceğini belirten Hanna, çalışmalarını hızlandıracaklarının altını çizdi.

Sperm ve yumurta olmadan yapay insan embriyosu oluşturulabilir

Weizmann’ın Moleküler Genetik departmanında vazifeli bilim insanları, 1 Ağustos’ta Cell mecmuasında makale yayınladı. Yayınlanan makaleye nazaran, sperm ve yumurta kullanılmadan bir kavanozda sentetik fare embriyosu üretimi muvaffakiyetle gerçekleştirildi.

insan klonlama gercek mi oluyor yeni bir yontem kesfedildi 0 9e4vRI4g

Deneyi yöneten Jacob Hanna, “Kopya embriyolarda tam manasıyla istenileni elde edemedik. Bu yüzden yaptığımız deneyin daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Lakin oluşturduğumuz embriyoda kalp atışı, kan deveranı ve beyin hücrelerinin oluşumu üzere evreleri gözlemledik. Bununla birlikte, bağırsak üzere boşaltım organları da oluşmaya başladı.” tabirlerine yer verdi.

İnsan hücreleriyle çalışmalara başladıklarını belirten Hanna, birinci olarak kendisine ilişkin hücrelerle deney yapacaklarını duyurdu. Birtakım bilim insanları, sentetik insan embriyoları için şimdi erken olduğunu ve değerli testlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor.

eLife mecmuasında 2017 yılında yayınlanan bir makaleye nazaran, araştırma için insan embriyo klonlarının kullanılması birtakım etik tasaları beraberinde getiriyor. Bilim insanları, sentetik insan embriyosunda acı yahut hassaslık üzere hislerin oluşabileceğinden kaygılı.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla