1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Instagram bu çalışanlara daha az ödeme yapıyor! İşte nedeni

Instagram bu çalışanlara daha az ödeme yapıyor! İşte nedeni
0

Instagram bu çalışanlara daha az ödeme yapıyor! İşte nedeni

Popüler toplumsal medya platformu Instagram, yeni bir skandalla karşı karşıya. Bu ayın başında Instagram lideri Adam Mosseri Londra’ya taşındı. Tezlere nazaran platformun ana şirketi Meta ise Londra’daki ofislerine daha fazla emekçi almak istiyor. Lakin bunun sonucunda Londra’daki çalışanlar, San Francisco’daki meslektaşlarından daha az maaş alacak.

Instagram’ın Londra’daki çalışanları daha az maaş alıyor

Bu ayın başında Instagram lideri Adam Mosseri, Londra’ya taşındı. Ana şirket Meta’dan bir sözcüye nazaran Mosseri’nin bu transferi, Mosseri’nin ‘küresel doğasından’ kaynaklanıyor. Ayrıyeten sözcü, Londra’nın şirketin ABD dışında en büyük mühendislik merkezi olduğunu belirtti. Ek olarak özel bir Instagram ekibinin olduğunu de söyledi.

instagram bu calisanlara daha az odeme yapiyor iste nedeni 0 gX5zXrMY

İddialara nazaran ise Mosseri, Londra’daki ofislerine daha fazla işçi işe almak istiyor. Buna karşın Londra’da işe alınan rastgele bir işçi, San Francisco’daki meslektaşlarından daha az fiyat alma ihtimaliyle karşı karşıya.

Bu fiyat eşitsizliğin nedenleri ortasında ise ABD’deki teknoloji uzmanları için abartılan istekle eşleştirilmiş daha yüksek bir hayat maliyeti yer alıyor. Bununla birlikte Meta geneline bakıldığı vakit San Francisco merkezli çalışanların daha fazla para kazandığı ortaya çıkıyor

Bir çalışan inceleme sitesinin bilgilerine nazaran, Meta’nın Londra’daki ortalama eser yöneticisi 146.605 dolar maaş alıyor. Tıpkı datalara nazaran şirketteki eser dizayncıları da yılda ortalama 115.150 dolar maaş alıyor. San Francisco’da geçtiğimiz yıl işe başlayan üç eser yöneticisi ise 180 bin ile 210 dolar arasında ödeme aldı. İş gücü datalarına nazaran ise 2022’de işe başlayan bir eser dizayncısı 185.792 dolarlık bir taban maaş aldı.

instagram bu calisanlara daha az odeme yapiyor iste nedeni 1 Dw78G49v

Londra ve San Francisco’da yer alan teknoloji şirketleri için bir işe alım hizmeti olan Talentful’un başı Chris Abbass, maaş eşitsizliğinin olağan dışı olmadığını söyledi. “Teknoloji uzmanlarına yönelik enflasyon ve talep, tüm coğrafyalarda maaşları artırıyor. Lakin Londra ve San Francisco ortasında hala büyük bir fark var.”

Yaşam maliyeti de fiyat eşitsizliğinde kıymetli rol oynuyor. San Francisco, dünyanın en kıymetli 14. şehri oldu. Londra ise hayat maliyeti bakımından en kıymetli 40. şehir olarak yer alıyor. Ayrıyeten lokal halk dahi San Francisco’da finansal olarak rahat olmak için 1.7 milyon dolara gerek olduğunu belirtiyor. Güçlü olmak için ise 5.1 milyon dolara gereksiniminiz olduğunu sav ediyor.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Instagram, maaş eşitsizliği konusunda haklı mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla