1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Instagram dans videoları Mark Zuckerberg’in başını yaktı!

Instagram dans videoları Mark Zuckerberg’in başını yaktı!
+ - 0

Instagram dans görüntüleri Mark Zuckerberg’in başını yaktı!

Sosyal medya devi Meta’ya yeni bir telif hakkı ihlali davası açıldı. Telifli müzikler sağlayan Epidemic Sound, Meta’nın kütüphanesindeki müziklerin yüzde 94’ünün lisanssız olduğunu argüman etti. Facebook ve Instagram platformlarında kullanılan müziklerin ihlal edildiği belirtildi.

Meta’ya müzik hırsızlığı davası açıldı

Epidemic Sound isimli bir ses/müzik firması, Meta’ya 142 milyon dolarlık telif hakkı davası açtı. Kütüphanesinde 35 binden fazla müziğe ve 90 binden fazla ses efektine sahip olan Epidemic Sound, toplumsal medya devinin bu müzikler lisanssız bir halde kullandığını söyledi.

instagram dans videolari mark zuckerbergin basini yakti 0 UC4iRTzR

Meta’nın müzik haklarını ihlal ettiğinin farkında bile olmadığını söyleyen lisans şirketi, Meta kütüphanesinde seslerin yüzde 94’ünün çalıntı olarak kullanıldığını belirtti.

Facebook ve Instagram toplumsal medya platformlarında müzik hırsızlığı yapıldığını söyleyen Epidemic, “kasıtlı ve yüzsüzce” gerçekleştirilen bu hırsızlığı durdurmayı amaçladığını belirtti.

Epidemic, Reels dans görüntüleri başta olmak üzere Meta platformlarındaki milyonlarca görüntüdeki müziklerin, lisanssız kullanıldığını tez etti. Dava evrakına nazaran yalnızca bir günde 50 binden fazla ses efekti, 30 bin müzik ise telifsiz Instagram’a yükleniyor.

instagram dans videolari mark zuckerbergin basini yakti 1 j2ub2ZRw

Epidemic Sound, aylık 9 euroluk abonelikle içerik oluşturucularına telifli müzikleri kullanma hakkı tanıyor. Platforma abone olan kullanıcılar; bu müzikleri YouTube, Facebook, TikTok, Instagram ve Twitch’te kullanabilir.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce açılan dava sonucunda Meta haksız bulunur mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla