1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Instagram durmuyor! Fotoğraf boyutları değişecek

Instagram durmuyor! Fotoğraf boyutları değişecek
0

Instagram durmuyor! Fotoğraf boyutları değişecek

Fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram, son zamanlardaki dizaynıyla çeşitli tenkitlerin odağı haline geldi. Tüm bu tenkitlerin akabinde tasarımı eski haline getiren platform, yeni bir özellik için adım atıyor. Intagram lideri Adam Mosseri, yaptığı duyuruyla fotoğraflarda değişiklik olacağını belirtti.

Instagram fotoğrafları, tüm ekranı kaplayacak

Instagram lideri Adam Mosseri, haftalık biri Ask Me Everything programında platform fotoğraflarıyla ilgili duyuru yaptı. Açıklamasında fotoğrafların tam ekran Reels’la uyumlu olması için yeni bir test devrine girmeye hazırlandıklarını söyledi. Ayrıyeten Mosseri, ultra uzun 9:16 fotoğrafları ‘bir ya da iki hafta içinde’ test etmeye başlayacaklarını doğruladı.

instagram durmuyor fotograf boyutlari degisecek 0 2XXSKk8O

Açıklamasında ise şu kelamları kullandı: “Uzun görüntüleriniz olabilir, fakat Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamaz. Bu yüzden tahminen her ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşündük.”

Platformun 9:16 fotoğrafları test etme adımı, birtakım fotoğrafçılar tarafından pek olumlu karşılanmadı. Bunun nedeni ise fotoğrafların garip bir manzaraya sahip olmaları. Instagram, uzun vakittir kullanıcılarına TikTok benzeri olan bir tam ekran tecrübesi için çalışmalar yapıyor. Ayrıyeten şirket bu durumun daha akıcı bir akışın olmasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Bu fikirle birlikte şirketin yeni gayesi fotoğraflar üzerinde oldu. Şu anda Instagram, kırpılmış dikey imgeleri görüntülerken 4:5 civarında öne çıkıyor. Fakat daha uzun fotoğraflar, uygulama akışında gezinirken tüm ekranın dolmasını sağlayacak.

instagram durmuyor fotograf boyutlari degisecek 1 jF8JwmqM

Şirketin kendi dataları ise Instagram’ın elden geçirilmiş dizaynının kimi bireyler tarafından pek sevilmediğini gösteriyor. Bunun sonucu olarak da uygulama, daha az bir kullanımla karşı karşıya kalıyor. Geçtiğimiz hafta bir röportajında mevzuyla alakalı açıklama yaptı. “Büyük bir geri adım atmamız, yine bir ortaya gelmemiz ve nasıl ilerlemek istediğimizi anlamamız gerektiğini düşünüyorum.” Ayrıyeten kullanıcıların sahiden zevk alması için içerikleri seçme konusunda önerilen miktarını azaltacağını da ekledi.

Peki, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Instagram fotoğraf boyutları başarılı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla