1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Instagram, kullanıcıların yıllardır beklediği özelliği alıyor

Instagram, kullanıcıların yıllardır beklediği özelliği alıyor
0

Instagram, kullanıcıların yıllardır beklediği özelliği alıyor

Popüler sosyal medya platformu Instagram, masaüstü özelliklerini geliştirmeye devam ediyor. Şirketten gelen son açıklamaya göre, masaüstü sürümünde canlı yayın yapmak artık mümkün. Instagram Live Producer sayesinde OBS veya Streamlabs gibi programlarda canlı yayın başlatabileceksiniz.

Instagram Live Producer ile masaüstünde canlı yayın başlatın

Üçüncü taraf yayın platformlarını kullanarak Instagram’da canlı yayın yapılabilecek. Instagram Live Producer adındaki bu yenilik, sosyal medya hizmet üzerinden yayın yapmak isteyen kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak. Ayrıca Instagram, yeni özelliğiyle birlikte YouTube ve Twitch’e de rakip olacak.

instagram kullanicilarin yillardir bekledigi ozelligi aliyor 0

Meta’ya ait sosyal medya platformu, ilk defa uygulama dışında canlı yayın açmaya izin veriyor. Yeni entegrasyon sayesinde Instagram yayınlarında harici kamera, mikrofon veya ekran şablonları kullanılabilecek.

Instagram’ın masaüstü sürümünde canlı yayın başlatmak için ilk olarak hangi yayın platformunu (OBS veya Streamlabs gibi) seçtiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Ardından canlı yayınınıza bir başlık vermeniz isteniyor. Başlığınızı seçtikten sonra ise anahtar ve doğrudan yayın bağlantısını göreceksiniz. Her iki kodun da harici yazılıma kopyalanmasıyla Instagram yayınını dış bir uygulamaya bağlamış olacaksınız.

Tech Crunch’a konuşan Meta sözcüsü Instagram Live Producer ile ilgili olarak şunları söyledi:

Instagram Live’ı paylaşılan deneyimler için anlamlı bir yer haline getirmenin yolları üzerinde her zaman çalışıyoruz. Şu anda yayıncıların küçük bir ortak grubuyla yayın yazılımı kullanarak canlı yayına geçmelerine izin vermenin bir yolunu test ediyoruz.

Instagram ilk defa dış bir uygulamayla entegrasyon sunuyor olsa da, yayın için hala bazı kurallara sahip. Örneğin; 9×16 en-boy oranı, saniyede 60 kare hızında 720 piksel çözünürlük ve 2.250 ila 6.000 Kbps arasında video bitrate aralığını desteklediğinin altını çiziyor.

instagram kullanicilarin yillardir bekledigi ozelligi aliyor 1 PYd8uCDl

Yeni Instagram canlı yayın özelliğinin, dünyanın farklı yerlerinde kademeli olarak uygulanacağı belirtildi. Bu nedenle önümüzdeki günlerde Türkiye’de test edilebilir olmasını bekliyoruz. Instagram Live Producer’ın yalnızca Instagram Web için kullanılabilir olduğunu unutmayın.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla