1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel 13. Nesil Mobil ve Masaüstü İşlemciler Yaklaşıyor

Intel 13. Nesil Mobil ve Masaüstü İşlemciler Yaklaşıyor
0

Intel 13. Nesil Mobil ve Masaüstü İşlemciler Yaklaşıyor

Intel, yeni nesil platformu hakkında sessiz kalsa da sona yaklaşmış gibi görünüyor. 13. nesil işlemcilerin artan sızıntısı, Raptor Cove çekirdeklerinden faydalanan çiplerin yaklaştığının bir göstergesi. Genelde masaüstü platform hakkında bilgilerle karşılaşıyorduk, ancak şirket mobil işlemcilerini de sürücülerine dahil etmeye başladı.

Intel Raptor Lake-S (masaüstü) ve Raptor Lake-P (mobil) artık Intel Media Driver Q2 sürümü tarafından tam olarak destekleniyor. Başka bir deyişle, Intel GPU’lar için kod çözme, kodlama ve video hızlandırma için optimizasyonlar yapıldı. Medya işlerinden sorumlu kütüphane, şimdi Intel 13. Nesil Core serisini destekleyen 22.4.4 sürümüne güncellendi.

Masaüstü CPU’ların 700 serisi anakartlarla birlikte Ekim ayında piyasada olmasını bekliyoruz. Raptor Lake-P silikonunu kullanan mobil seri hakkında fazla bilgimiz yok. Muhtemelen yeni dizüstü bilgisayarlar yıl sonunda veya 2023 yılının başlarında piyasada olacak.

Geçmiş sızıntılarda Raptor Lake-H ve Raptor Lake-P serisinin 2022 sonlarında piyasaya sürüleceği iddia edilmişti. Son dönemde ise her yıl ocak ayında düzenlenen CES organizasyonundan bahsediliyor.

Intel’in yeni mobil işlemci serisi artık üç gruba ayrılıyor:

  • S Serisi-55W+ (masaüstü/yüksek performanslı mobil cihazlar)
  • P Serisi 15W-45W (ana akım dizüstü bilgisayarlar içi)
  • M Serisi 5W-9W (ultra ince dizüstü bilgisayarlar)

12. Nesil Alder Lake duyurusundan aylar önce sızdırılan aşağıdaki slayt, tüm Intel Core serisi gruplarını net bir şekilde gösteriyor. 12. Nesil Core “H55/HX” mobil serisi hatırlarsanız diğer mobil yongalardan daha sonra piyasaya çıkmıştı.

intel 13 nesil mobil ve masaustu islemciler yaklasiyor 0

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla