1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel Anakartlar Şimdiden 13. Nesil İçin Güncelleme Almaya Başladı

Intel Anakartlar Şimdiden 13. Nesil İçin Güncelleme Almaya Başladı
0

Intel Anakartlar Şimdiden 13. Nesil İçin Güncelleme Almaya Başladı

ASRock, kısa bir zaman önce Z690, H670, B660 ve H610 modelleri de dahil olmak üzere mevcut 600 serisi anakart serisinin çoğunda 13. Nesil Raptor Lake CPU’lara destek sağladığını duyurdu. Henüz piyasaya çıkmış olmamasına rağmen, bir BIOS güncellemesiyle yeni nesil işlemcileri anakartlarda kullanmak şimdiden mümkün.

Çıkış tarihinden bahsetmişken, aylar öncesinde mühendislik örneği Raptor Lake çipler satışa çıkmaya başladı bile. Resmi duyuruyla ilgili kesin bir bilgimiz yok, ancak söylentilere inanacak olursak bu çeyrekte bir lansman gerçekleşecek.

Intel’in LGA 1700 platformu hem mevcut 12. Nesil Alder Lake CPU’lar hem de yaklaşmakta olan 13. Nesil Raptor Lake işlemciler olmak üzere iki seriye destek sağlayacak. Yeni nesil yongaları kullanmak için her zaman olduğu gibi BIOS güncellemesi yapmanız gerekecek. Anakart üreticilerinin güncel BIOS’a sahip ürünler sunması ise zaman alacak.

Sıfırdan yeni bir Raptor Lake sistem kurmak isteyebilirsiniz. ASRock, çoğu 600 serisi anakartıyla birlikte BIOS flashback desteği sunuyor. Bu özellik sayesinde anakarta bir CPU veya bellek takılmadan UEFI/BIOS güncellemesi yapmak mümkün. Benzer özellikler bildiğiniz üzere MSI ve ASUS gibi üreticiler tarafından da sunuluyor lakin tüm anakart modelleri için geçerli değil.

13. Nesil Raptor Lake‘in bu yıl AMD’nin Ryzen 7000 CPU’larıyla birlikte çıkacağı söyleniyor. Raptor Lake ile ilgili bilgilerimiz kısıtlı olsa da zaman zaman haberler yayınlıyoruz. Ancak mevcut söylentiler, Raptor Lake’in Alder Lake ailesine kıyasla %20 daha hızlı olabileceğini gösteriyor. Yeni nesil çipler, mevcut nesle göre daha fazla verimlilik çekirdeğine (E-Core) sahip olacak ve daha yüksek saat hızlarına çıkmasını bekliyoruz. Hatta bir sızıntıda 6 GHz gibi bir frekanstan bahsedilmişti.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla