İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel Arc A770, Eski API’lerde Düşük Performans Gösteriyor

Intel Arc A770, Eski API’lerde Düşük Performans Gösteriyor
+ - 0

Intel Arc A770, Eski API’lerde Düşük Performans Gösteriyor

Intel yöneticileri Ryan Shrout ve Tom Petersen’in Arc Alchemist tanıtımı için bir tura çıktığını belirtmiştik. Linus Tech Tips‘e konuk olan yöneticiler, bu kez amiral gemisi Arc ekran kartının performansına ilişkin detaylarla karşımıza çıktı.

Petersen, Intel’in Arc Alchemist GPU’ları için oyun optimizasyonlarıyla ilgili üç aşamalı bir strateji uygulandığını açıkladı. Tier 1 (1. katman), Arc ile istisnai olarak çalışan oyunları içeriyor. Öte yandan Tier 2 (2. katman), daha az optimize edilmiş ancak DirectX 12 ve Vulkan gibi modern API’leri temel alan oyunları kapsıyor. Bu oyunlar oldukça iyi performans göstermeli.

Oyuncular için en büyük endişe 3. kademe kategorisine giren oyunlar olmalı. Arc ekran kartları, DirectX 11 veya önceki sürümlerdeki oyunları kapsayan 3. seviye oyunlarda düşük performans gösteriyor. Referans olarak, en iyi beş Steam oyunu DirectX11 kullanıyor ve şirketin Tier 3 (3. katman) sınıfına giriyor. Bu konuda tek iyi haber var: Arc kartlarda 3. katmana giren oyunların dahili testlerine dayanarak daha düşük bir fiyatlandırma yapılacağı söyleniyor.

Linus, Arc A770‘in 1440p çözünürlük (Yüksek ön ayarlar) ile 50-60 FPS civarında performans göstereceğini tahmin ediyordu. Maalesef Intel, yayıncının Tier 2 katmanındaki oyunları sergilemesine izin vermedi. Yine de Shadow of the Tomb Raider’da DirectX11 ve DirectX12 arasında bir kıyaslama yapıldığını görüyoruz.

Arc A770, DirectX 12 ile 80 FPS verdi. Ancak DirectX 11 API’si kullanıldığında ekran kartı yalnızca 40 FPS’e kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak yarı yarıya bir performans kaybı var ki bu korkunç. Peki bunun sebebi ne? Sadece kötü optimizasyon. Umuyoruz ki Intel mühendisleri, kartlar son tüketiciye ulaşmadan tüm bu sorunları çözebilir.

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla