1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel Arc Ekran Kartı, AMD İşlemcilerle Daha Düşük Performans Gösteriyor

Intel Arc Ekran Kartı, AMD İşlemcilerle Daha Düşük Performans Gösteriyor
0

Intel Arc Ekran Kartı, AMD İşlemcilerle Daha Düşük Performans Gösteriyor

Intel, Arc Alchemist masaüstü ekran kartlarındaki kısıtlamayı kaldırdı ve Çinli yayıncılar tarafından yapılan incelemeler sürüyor. Bilbilili‘de yayınlanan kıyaslama sonuçları ise bazı şaşırtıcı sonuçlar verdi. Arc A380 ekran kartı, bir AMD işlemci ile eşleştirildiğinde Intel tabanlı sisteme göre daha düşük performans gösteriyor.

Ryzen 5 5600 destekli sistemde performans kesinlikle daha geride. AMD platformundaki Arc A380’in karşılaştırılabilir bir Intel sistemine göre %17 daha yavaş olduğu belirtiliyor. Intel’in Arc ekran kartlarında Re-Size BAR önerisinde bulunduğunu hatırlatalım. Ayrıca AMD Smart Access Memory desteği konusunda çok kısıtlı bilgiler verilmişti. Bu testler ise şirketin neden Re-Size BAR üzerinde durduğunu açıklar nitelikte.

intel arc ekran karti amd islemcilerle daha dusuk performans gosteriyor 0 IqwqgYmV
Arc ekran kartı, 16 GB DDR4 3600 MHz bellekle eşleştirilmiş ASUS TUF B550M anakart üzerinde AMD Ryzen 5 5600 kullanılarak test edildi. Intel sistemde ise aynı tür belleğe sahip bir ASUS TUF B660M anakart ve Core i5-12400 CPU kullanıldı. Her iki test sisteminde de Re-Size BAR desteği otomatik olarak ayarlandı ve “4G decoding” ayarı aktif edildi. Ayrıca her iki sistemde de Windows 11 21H2 kuruluydu.

League of Legends hariç, test edilen 10 oyunda AMD sistem daha düşük sonuç göstermiş. En büyük fark ise Forza Horizon 5 ve Total War Three Kingdoms gibi oyunlarda gözlemlendi. Yukarıdaki tablodan incelemek isterseniz oyunlar sırasıyla şöyle: League of Legends, Dota 2, Rainbow 6 Extraction, Watch Dogs Legions, Far Cry 6, Assassin’s Creed Valhalla, Total War Three Kingdoms, Shadow of the Tomb Raider, CS:GO ve Forza Horizon 5.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla