1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel Arc Ekran Kartları Beklenenden Zayıf Olabilir

Intel Arc Ekran Kartları Beklenenden Zayıf Olabilir
0

Intel Arc Ekran Kartları Beklenenden Zayıf Olabilir

Intel, ilk masaüstü Xe-HPG ekran kartı Arc A380‘in tanıtımında bazı performans iddialarında bulunmuştu. Şirkete göre bu ekran kartı, AMD’nin giriş seviyesi Radeon RX 6400 modelinden %25’e kadar daha hızlı. Sentetik testlerde bu sonuçlar doğru olabilir lakin oyunlarda senaryo değişiyor.

Sunum sırasında 1080p çözünürlükte yapılan ve ortalama FPS değerleri verilen bir slayt görseli yayınlandı, ancak bu slaytta RX 6400 performansı hakkındaki bilgiler eksikti. Bildiğiniz üzere sunumlarda dipnotlar vardır ve testlerle ilgili tüm detaylar sağlanır. Intel’in sunumlarında ise doğrulama için yeterli bilgiler sağlanmadı. 3DCenter, mavi takımın iddialarını doğrulamak için bir çalışma yaptı ve aşağıdaki sonuçlara vardı.

intel arc ekran kartlari beklenenden zayif olabilir 0 GCZ7R7Nl

Siteye göre iki kartın fiyatına göre gerçek performans farkı %21 civarında. Gerçek performans (fiyata dayalı değil) sadece %4 daha iyi, yani hata payıyla birlikte Radeon RX 6400 ile neredeyse eşit.

Giriş seviye A380 ile ilgili yapılan değerlendirmelerle birlikte tüm Arc Alchemist serisi için bazı tahminler yapıldı. Buna göre amiral gemisi Arc A780/770, aslında RTX 3070’in gerisinde kalacak. Hatta RTX 3060 Ti ile neredeyse eşit olduğu, küçük bir farkla daha gerisinde olduğu söyleniyor. Orta sınıf Arc A serisi masaüstü ekran kartı ise RTX 3060 ve RTX 3050 modelleriyle rekabet edecek. Ancak Arc A3 serisine ait hiçbir model, oyun tarafında Radeon RX 6500 XT’yi geçemeyecek.

intel arc ekran kartlari beklenenden zayif olabilir 1 r1H6k2Rs

Intel’in sürücü optimizasyonlarıyla Arc performansını iyileştirme şansı var. Ancak A380 şu an yalnızca bir ülkeyle sınırlı ve dünyadaki diğer pazarlara ne zaman ulaşacağını tam olarak bilmiyoruz. RTX 30 serisi ve RX 6000 serisinin fiyatları ucuzlamaya devam ediyor, hatta yurt dışında liste fiyatının altında satışlar yapılıyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla