1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel, Arc ile İş İstasyonlarına Adım Atıyor: A40 Pro

Intel, Arc ile İş İstasyonlarına Adım Atıyor: A40 Pro
0

Intel, Arc ile İş İstasyonlarına Adım Atıyor: A40 Pro

Intel Arc ekran kartları ilk olarak mobil, sonrasında ise A380 modeli ile masaüstü platforma adımını atmıştı. Mavi takımın Xe-HPG mimarisini birçok farklı alanda kullanacağını daha önce belirtmiştik. Güney Kore Ulusal Radyo Araştırma Ajansı (RRA) web sitesinde gün yüzüne çıkan bağımsız Arc GPU ise ‘Pro’ ailesine ait.

Bu model henüz duyurulmadı ancak Alchemist serisine dayalı iş istasyonu masaüstü GPU’sunun işaretlerini görüyoruz. Daha önce üretici web sitelerinde listelenen A30M veya A40M Pro grafiklerini görmüştük, ancak bunların tümü mobil GPU’lardı. A40 Pro, görünüşte giriş seviyesine hitap eden bir masaüstü iş istasyonu kartı olacak.

intel arc ile is istasyonlarina adim atiyor a40 pro 0 TEOCOslQ

Intel, resmi duyurusunda iş istasyonları için geliştirilen Arc ekran kartlarının üçüncü çeyrekte piyasaya çıkacağını söylemişti. Ancak görünüşe bakılırsa ‘Pro’ serisi de dahil olmak üzere tüm Xe-HPG GPU’larda bir gecikme yaşanıyor. Arc A3 mobil GPU’lar ilk çeyreğin sonuna sarkmıştı. Masaüstü Arc A380 oyun kartı henüz yeni tanıtıldı ve yalnızca Çin pazarına özel. Arc A30 ve A40 gibi Pro varyantları ise muhtemelen üçüncü çeyreğin sonundan önce gelmeyecek.

Intel Arc A30M Pro, daha önce NVIDIA RTX A100 ile birlikte Dell Precision mobil iş istasyonlarında listelendi. Bu dizüstü bilgisayarlar ayrıca vPro’lu Intel Core i9-12900HK işlemci modeline kadar destek sunuyordu.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla