1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel Arc Pro A50 ve A40 Ekran Kartları Göründü

Intel Arc Pro A50 ve A40 Ekran Kartları Göründü
0

Intel Arc Pro A50 ve A40 Ekran Kartları Göründü

Intel, yaklaşmakta olan Arc Pro serisi ile profesyonel grafik pazarına girmek için hazırlanıyor. Yeni Arc Pro serisi, AMD Radeon Pro W ve NVIDIA RTX A serisi gibi ekran kartlarıyla mücadele edecek. Böylelikle mavili takım sunucu, mobil, oyun ve iş istasyonları gibi bütün kulvarlarda boy gösterecek.

intel arc pro a50 ve a40 ekran kartlari gorundu 0 lCDwJPM5

Yeni gün yüzüne çıkan SiSoftware Sandra görüntülerinde Arc Pro A40 ve Arc Pro A50 olmak üzere en az iki model görünüyor. ACM-G10 silikonunu temel alan A50, 128 Yürütme Birimi (EU) ile birlikte 1.024 gölgelendirici çekirdeğine sahip görünüyor. 128 EU, toplam 8 Xe Core’da birleşiyor. A40 ise yüksek ihtimalle aynı silikonun eksiltilmiş bir sürümünü kullanacak. Belleklere gelince, 96 bit veri yolunda çalışan, 6 GB kapasiteli GDDR6 tipinde bellekler kullanılmış. Bu arada bir hatırlatma yapalım, mevcut nesil Xe grafikleri TSMC’nin 6nm üretim bantlarından çıkıyor.

intel arc pro a50 ve a40 ekran kartlari gorundu 1 dkuHL9ZN

Mobil ve masaüstü platformda olduğu gibi, Intel’in Radeon Pro W6400, Pro W6500M ve NVIDIA RTX A2000 gibi giriş seviye çözümlerle rekabet etmesi muhtemel. Diğer çözümlerde olduğu gibi, Pro kartlarla iş ortamları için birden fazla bağlantı seçeneği sunulacaktır.

Intel, Arc Pro serisinin tanıtımında donanım hızlandırmalı AV1 kodlaması ve yapay zeka özelliklerinden bahsedebilir. Maalesef mobil ve masaüstü de dahil olmak üzere Arc GPU’ların dağıtımında bir gecikme yaşanıyor, ancak yıl sonuna kadar Intel’in işleri rayına oturtmasını bekliyoruz.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla