1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel, Arc Serisinde Smart Access Memory Desteğini Doğruladı

Intel, Arc Serisinde Smart Access Memory Desteğini Doğruladı
0

Intel, Arc Serisinde Smart Access Memory Desteğini Doğruladı

Intel, birkaç hafta önce giriş seviyesi A380 modelinden başlayarak merakla beklenen Arc harici masaüstü ekran kartlarının lansmanına başladı. İlk kartlar şimdilik Çin pazarına yönelik olacak, ancak önümüzdeki aylarda küresel satışların başlaması bekleniyor.

Çip üreticisi, Arc GPU’lar sistem kurucularının pek aşina olmadığı yeni ürünler olduğu için bir sistem gereksinim kılavuzu da yayınladı. Yönergelerde Intel, Arc ile “optimum” performans için PCIe Resizable BAR (Re-Size BAR) özelliğinin etkinleştirilmesi gerektiğini söylemişti. Bunun yanı sıra Intel platformlarında Re-Size BAR desteği de doğrulanmış oldu.

Teknoloji devi, kılavuzunda AMD’nin Smart Access Memory (SAM) olarak da adlandırılan Re-Size BAR uygulamasını destekleyeceğini ima etmişti:

Resizable BAR / Smart Access Memory etkinleştirilmiş ek platformlar/anakartlar da Intel Arc A-Serisi grafikleri destekleyebilir.

Intel sonrasında bir açıklama yaparak Smart Access Memory (SAM) teknolojisinin Arc ekran kartlarında desteklendiğini doğruladı. Bu da AMD Ryzen platformlarının Intel muadilleriyle eşit bir oyun sahasında olacağı anlamına geliyor. Öyle ki her AMD platformunda Smart Access Memory kullanmak mümkün değil. Bunun için minimum Ryzen 3000 serisi işlemciye (3000 G serisi APU’lar hariç) ve 500 serisi bir AM4 anakarta ihtiyacınız var.

Bir hafta önce AMD platformunda Arc A380 ekran kartıyla yapılan bazı testler görmüştük. AMD işlemcili sistem, Intel tabanlı sisteme kıyasla çok daha düşük performans göstermişti. Durumu aslında SAM desteğiyle bağdaştırmıştık ki sorun bundan kaynaklı görünüyor. Arc henüz piyasada çok yeni ve yakında her şey daha net olacak.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla