1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel, Blockscale Madencilik Çiplerini Göndermeye Başladı

Intel, Blockscale Madencilik Çiplerini Göndermeye Başladı
0

Intel, Blockscale Madencilik Çiplerini Göndermeye Başladı

Intel’in hızlandırılmış bilgi işlem grubu, Bitcoin gibi kripto para birimleri için tasarladığı ikinci nesil Blockscale ASIC‘lerini göndermeye başladı. Aslında ilk duyuru Bitcoin’in oldukça değerli olduğu zamanlarda, yılın başlarında yapılmıştı. Ancak o zamandan beri kripto para piyasası çöküşe geçti ve büyük değer kaybı yaşandı.

7 mm x 7,5 mm gibi küçük boyutlarda olan Blockscale ASIC (application-specific integrated circuit-uygulamaya özel entegre devre), sadece 4,8-22.7W oranında güç tüketiyor ve 580 GH/s oranında performans sağlayabiliyor.

intel blockscale madencilik ciplerini gondermeye basladi 0 kGfkAORq

İkinci nesil yongalar, 26 J/TH (Terahash başına Jul) oranıyla yüksek verimlilik vadediyor. İlk nesil ise 90 J/TH oranında güç tüketiyordu. Intel’in 256 ASIC’li sistemi, 3.850W güç tüketimiyle 148 TH/s’lik performans sergileyebiliyor. Rakip Bitmain’in S19 Pro sistemi ise 3.250 W’da 110 TH/s gibi oran sunabiliyor. Öte yandan, her iki sistem de 5.000 dolar ila 6.000 dolar arasında fiyatlara mal oluyor.

Raja Koduri, tweet’inde yenilenebilir güç kaynakları kullanarak kripto para madenciliği yapan şirketleri etiketledi. Intel, Blockscale ASIC’i çevre dostu bir ürün olarak pazarlamakta ve benzer düşüncelere sahip şirketlerle ortaklık kurarak bu ilkelere bağlı kaldığını gösteriyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla