1. Ana Sayfa
  2. Haber

Intel DG1 GPU, AMD Tabanlı Sistemde Çalıştırıldı

Intel DG1 GPU, AMD Tabanlı Sistemde Çalıştırıldı
+ - 0

Intel DG1 GPU, AMD Tabanlı Sistemde Çalıştırıldı

Intel, 2021’in başlarında masaüstü bilgisayarlar için giriş seviyesi Iris Xe DG1 grafiklerini piyasaya sürdüğünde, bunların yalnızca OEM’ler için olduğunu dile getirdi. Hatta bu kartların diğer sistemlere ulaşmasını engellemek için farklı yollar izlediler. Şimdi ise DG1 harici GPU’ların AMD sistemlerle uyumlu olduğu ortaya çıktı.

intel dg1 gpu amd tabanli sistemde calistirildi 0 XyBu5rZj

Chiphell topluluğundan bir meraklı, Intel Iris Xe DG1 ekran kartını AMD X570 anakart ve Ryzen 7 5700G işlemciyle birlikte başarılı bir şekilde çalıştırdı. Resmi olarak, Intel’in DG1 ekran kartı yalnızca özel B460, H410, B365 ve H310C yonga seti tarafından desteklenen, 9. ve 10. Nesil Core işlemcileriyle uyumlu çalışıyor. Ayrıca bu sistemlerin DG1 ile çalışması için belirli bir BIOS’a sahip olması gerekiyor.

Intel’in DG1’ini başka bir GPU ile bir araya getirdiğinizde “uyumsuz” bir platformda kullanmak mümkün. Kullanıcının yaptığı da tam olarak buydu: Iris Xe DG1 ekran kartını yerleşik Radeon RX Vega GPU’lu bir sisteme taktı ve ardından uygun bir Intel sürücüsü kurdu. Öte yandan CSM’yi kapatması, Resize BAR özelliğini açması gerekiyordu.

Burada DG1 gibi zayıf bir kartın özellikle de entegre GPU’ya sahip bir AMD Ryzen sistemle neden kullanılmak istendiğini sorabilirsiniz. Intel GPU’ların medya işleme yetenekleri, AMD GPU’ya göre çok daha fazla. DG1 yalnızca 8Kp60 AV1 kod çözmeyi desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda ana videoyu daha iyi kalitede işliyor.

Sırf bunun için gidip bir Iris Xe DG1 almak anlamlı değil. Intel’in Arc Alchemist A380 masaüstü kartları zaten kademeli olarak piyasaya çıkıyor ve AV1 kodek desteğine sahip. Bununla birlikte, DG1 harici GPU’ların AMD platformuyla çalışabileceği de kanıtlanmış oldu.

kaynak : Technopat.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla